Գալուստ Սահակյանի երկակի ստանդարտները
2009թ. նոյեմբերի 28-ին կայացած Հայաստանի հանրապետական կուսակցության 12-րդ համագումարում ՀՀԿ առաջնորդ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անձամբ հայտարարեց, որ սխալվելիս պետք է ժամանակին հասկանալ, ընդունել և փորձել ուղղել այդ սխալը, որովհետև սխալներն անխուսափելի են:
«Չսխալվելու երաշխիքն ու հոմանիշը դեռ երեկ ոչինչ չանելն էր: Այսօր ոչինչ չանելը հավասարազոր է սխալվելուն»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ քաղաքական ճկունությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ հրաժարվում են միակ խելացին ու միակ ճշմարիտը լինելու հավակնությունից:
Հանրապետական կուսակցության անդամները, սակայն, կարծես թե չեն հետևում իրենց առաջնորդի խոսքերին և չընդունելով, որ սխալվել են, անգամ այսօր էլ պնդում են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման համար ղարաբաղյան հարցում առաջխաղացումը որպես նախապայման առաջ քաշող Թուրքիայի բարձրաստիճան ղեկավարների հայտարարությունները ներքին սպառման համար են։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳՆ այն հայտարարությունը, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը նախապայմաններ է պարունակում, հույս էր հայտնել, որ նման հայտարարությամբ թուրքական կողմը չի փորձում արդարացնել իր կողմից նախապայմաններ առաջադրելու շարունակական փորձերը։
Հաշվի առնելով Է. Նալբանդյանի այս խոսքերը՝ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանից հետաքրքրվեցինք, թե այսօր նո՞ւյնպես պատրաստ է ստորագրել նախկինում հնչեցրած իր այն խոսքերի տակ, որ թուրքական կողմի այդ հայտարարությունները ներքին սպառման համար են։
-Ոչ թե իմ խոսքերը կկրկնեմ, այլ կհաստատեմ, որ դա այդպես է,- պնդեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը։
Այս պատասխանը լրագրողների մոտ տրամաբանական հարց առաջացրեց՝ եթե Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը ներքին սպառման համար էր, այդ դեպքում ինչո՞ւ է Է. Նալբանդյանը հարկ համարել արձագանքել դրան։
-Մենք  նաև մեր հանրությունն ունենք, և հանրությանը պետք է կարողանա իշխանությունը խոսք ասել ցանկացած տիպի հայտարարությունների դեպքում։ Եթե Ադրբեջանն ասում է՝ վաղը չէ մյուս օրը պատերազմ է սկսվելու, մենք մեր հակառակ կարծիքը չասե՞նք, որ չի սկսվելու,- պատճառաբանեց Գ. Սահակյանը՝ միաժամանակ բացառելով, որ Է. Նալբանդյանի արձագանքն էլ իր հերթին հայաստանյան հանրության ներքին սպառման համար է արվել.
-Մեր ներքին սպառման համար կլիներ, եթե մեր քաղաքականությունը բաց չլիներ և ինտրիգային լիներ։
Ի դեպ, հանրապետական պատգամավորը շարունակում է հավատացած մնալ, որ Թուրքիան վավերացնելու է հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ համոզված լինելով, որ չվավերացնելը թուրքական կողմի պարտությունը կլինի, որովհետև աշխարհի մոդելներից դուրս գտնվողը պատժվում է։
-Այսօր քաղաքակիրթ աշխարհում վարկաբեկումն արդեն պատիժ է, իսկ միջազգային կառույցներն են Եվրախորհուրդը, Եվրամիությունը, ԵԱՀԿ-ն, ամերիկյան կառույցները, գերտերությունները,- միջազգային հանրության կողմից Թուրքիային պատժելու միջոցն այսպես է տեսնում Գ. Սահակյանը,- պատիժ չի նշանակում, որ մենք այդքան հզոր ենք, որ վաղը գրադները դնելու ենք և Թուրքիան գրավենք։ Թուրքիան, փաստորեն, անվստահելի գործընկերոջ կարգավիճակ է ստանալու։
Հատկանշական է, սակայն, որ եթե այս դեպքում միջազգային հանրության մոտ անվստահելի գործընկերոջ կարգավիճակ ստանալը և վարկաբեկվելը Գ. Սահակյանը պատժվել է համարում, ապա մեկ այլ պարագայում Հայաստանի վերաբերյալ նույն միջազգային կառույցների կարծիքի կարևորության մասին խոսելիս բոլորովին այլ դիրքորոշում արտահայտեց.
-Մտածել, որ եվրախորհուրդները, եվրամիությունները կամ գերհզոր տերությունները մեր նկատմամբ բանաձևեր պետք է իրականացնեն ժողովրդավարական գործընթացներում... ժողովրդավարական գործընթաց ասածը ո՞րն է, եթե այդ ժողովրդավարական գործընթացները չգնահատեցին Հրանտ Դինքի սպանությունը, Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերը, առավել ևս՝ այսօր դեռևս մտմտում է Ցեղասպանության ամբողջ գործոնը վերհանել։ Այդ ժողովրդավարության հանգույցը որտե՞ղ է մշակվում, որ ես էլ հավատամ, որ Եվրախորհուրդը ճիշտ որոշումներ պետք է կայացնի։

Двойные стандарты Галуста Саакяна
На состоявшемся 28-го ноября 12-м съезде Республиканской партии Армении, президент РА Серж Саргсян лично заявлял, что допустив ошибку нужно вовремя понять, принять и попытаться ее исправить, поскольку ошибки неизбежны.
«Еще вчера гарантией и синонимом безошибочности было ничего не говорить. Сегодня ничего не говорить равносильно совершению ошибки», - сказал Серж Саргсян, добавив, что политическая гибкость возможна лишь в том случае, когда отказываются от претензии быть единственным умным и единственным правильным».
Однако члены Республиканской партии будто бы не следуют словам своего лидера, и не признавая, что ошиблись, даже сегодня утверждают, что заявления высокопоставленных должностных лиц Турции о выдвижении предусловий в виде продвижения в карабахском вопросе для устиановления армяно-турецких отношений предназначены для внутреннего потребления.
Напомним, что министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, комментируя заявление МИД Турции о том, что решение Конституционного суда Армении относительно армяно-турецких протоколов содержит в себе предусловия, выразил надежду, что подобным заявлением турецкая сторона не пытается оправдать свои постоянные попытки выдвигать предусловия.
Учитывая данные слова Э. Налбандяна, мы поинтересовались у главы фракции РПА Галуста Саакяна готов ли он и сегодня подписаться под своими словами о том, что данные заявления турецкой стороны предназначены для внутреннего потребления.
«Я не то что повторю свои слова, но подтвержу, что это так», - настоял глава фракции РПА.
Этот ответ вызвал у журналистов логический вопрос: «если заявление МИД Турции было предназначено для внутреннего потребления, в таком случае, почему Э. Налбандян посчитал нужным отметить это?».
«У нас есть своя общественность и власти должны суметь сказать свое слово общественности  при заявлениях любого типа. Если Азербайджан говорит, что послезавтра начнется война, нам не сказать наше противоположное мнение о том, что не начнется?», - аргументировал Г. Саакян, одновременно исключив, что реакция Э. Налбандяна также была предназначена для внутреннего потребления:
«Это было бы для нашего внутреннего потребления, если бы наша политика не была открытой, а была полна интриг»
Кстати, республиканский депутат продолжает верить, что Турция ратифицирует армяно-турецкие протоколы, будучи убежденным, что не ратификация будет поражением для турецкой стороны, поскольку находящаяся вне мировых моделей сторона наказывается.
«Сегодня в цивилизованном мире дискредитация уже является наказанием, а международными структурами являются Совет Европы, Евросоюз, ОБСЕ, американские структуры, сверхдержавы», - так видит меру наказания Турции международным сообществом Галуст Саакян, - наказание не означает, что мы так сильны, что поставим «Град» и завоюем Турцию. Турция фактически получит статус ненадежного партнера».
Примечательно, однако, что если в этом случае получение статуса ненадежного партнера у международного сообщества и дискредитация Г.Саакян считает наказанием, то при  других обстоятельствах, говоря о важности мнения международных организаций об Армении, он выразил совершенно другой подход:
«Думать, что евросоветы, евросоюзы или сверхмощные державы должны осуществить в отношении нас резолюции в демократических процессах...в чем значение демократических процессов, если они не оценили убийство Гранта Динка, погромы в Баку, Сумгаите, тем более, что сегодня раздумывают весь фактор Геноцида снять. Где разрабатывается этот узел демократии, чтобы и я поверил, что Евросовет должен принять правильные решения?»