Մեծ Բրիտանիայում շուրջ 70 հանցագործի սխալմամբ ազատ են արձակել
Մեծ Բրիտանիայում այս տարվա ընթացքում բանտերից սխալմամբ ազատ է արձակվել 69 հանցագործ։ Այս մասին այսօր հայտնել է «BBC»-ն։
Տվյալները տեղեկատվության հասանելիության օրենքի պահանջի համաձայն հրապարակվել են Մեծ Բրիտանիայի բանտային ծառայության ղեկավարության՝ 2009-2010թթ. ազատ արձակվածների վերաբերյալ վիճակագրության տվյալների տրամադրումից հետո։
Ըստ վիճակագրության՝ 63 կալանավոր սխալմամբ ազատ է արձակվել Անգլիայի և Ուելսի բանտերից, ևս 6 երջանիկներ ազատվել են Շոտլանդիայիի ուղղիչ հիմնարկներից։ Այս թիվը կրկնակի գերազանցում է անցած երկու տարվա վիճակագրությունը։ Ազատ արձակվածների թվում եղել է  բռնության, մարդկանց վրա հարձակվելու կամ կողոպուտի համար դատապարտված 39 հանցագործ։
Համոզվելով, որ ազատել են «ոչ այն կալանավորներին»՝  ոստիկանությունը դատապարտվածներին  բանտ է վերադարձրել է, սակայն հինգ հոգի դեռևս մնում են ազատության մեջ։

В Великобритании 69 преступников отпустили на свободу по ошибке
Шестьдесят девять заключенных в Великобритании в течение года были выпущены из тюрем по ошибке, передает «РИА Новости» со ссылкой на ВВС.
Данные были обнародованы после предоставления статистики британского управления тюремной службы по освобождениям в Великобритании с 2009 по 2010 год согласно запросу по закону о доступе информации.
По статистике, 63 заключенных были ошибочно освобождены из тюрем в Англии и Уэльсе, еще шесть «счастливчиков» оказались выпущены из исправительных учреждений Шотландии. Эта цифра вдвое больше чем статистика за два предшествующих года. Среди освобожденных оказалось 39 преступников, отбывавших наказание за насилие, нападение на человека или ограбление.
По мере подтверждения ошибок с освобождением «не тех заключенных», полиция возвращала осужденных в тюрьмы, однако пять человек находятся на свободе.
«Подобные ошибки досадны, однако происходят они редко, а освобожденные заключенные возвращаются быстро», - сказал представитель тюремной службы.