ԱՊՀ երկրներից ամենաշատը Հայաստանն է տուժել ֆինանսական ճգնաժամից
Հանաձայն Անկախ Պետությունների Համագործակցության վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների՝ ԱՊՀ երկրների  տնտեսական ցուցանիշներով համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից ամենաշատը Հայաստանն է տուժել։
Միջպետական վիճակագրական կոմիտեի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Սոկոլինն ասել է, որ 2009թ. ԱՊՀ երկրները բաժանվել են երկու խմբի՝ տնտեսության մեջ դրական ցուցանիշ գրանցածներ և բացասական ցուցանիշ արձանագրածներ։
Առաջին խմբի երկրների թվին են պատկանում Տաջիկստանը, Ադրբեջանը, Ուզբեկստանը, Ղրղզստանը։ Նախորդ տարավա հետ համեմատած՝ երեք կիսմյակների համար այս երկներից  Ուզբեկստանի դեպքում տնտեսական աճը կազմել է 8%, Ադրբեջանի՝ 6,1%, Տաջիկստանի՝ 2,7%, Ղրղզստանի՝ 2,9%։
Միևնույն ժամանակ, համաձայն 2009թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տվյալների՝ նախորդ տարվա հետ համեմատած Հայասատանի, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի տնտեսության ակումը կազմել է համապատասխանաբար 18,3%, 15,9% և  9,9%։

Из стран СНГ больше всех от финансового кризиса пострадала Армения
Согласно данным статистического комитета Содружества Независимых Государств из стран СНГ больше всех от мирового финансового кризиса пострадала Армения. Представитель межгосударственного статистического комитета Владимир Соколин сказал, что в 2009г. страны СНГ разделились на две группы: те, у которых зафиксированы положительные показатели экономики и те, у которых - отрицательные.
К числу стран первой группы относятся Таджикистан, Азербайджан, Узбекистан, Киргизия. По сравнению с тремя кварталами предыдущего года экономический рост Узбекистана составил 8%, Азербайджана - 6,1%, Таджикистана - 2,7%, Киргизии - 2,9%.
В то же время, согласно данным на январь-сентябрь 2009г., по сравнению с тем же периодом 2008г, экономический спад Армении, Украины и России составил соответственно 18,3%, 15,9% и 9,9%։