Է. Շարմազանով. «Էրդողանը ճիշտ կանի մութ սենյակում կատու չփնտրի այն դեպքում, երբ այդ կատուն իր ուսերին է»
-Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը ցինիզմի և անհեթեթության ժանրից է,- մեկնաբանելով Թուրքիայի վարաչապետ Էրդողանի այն հայտարությունը, թե ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշման բառերի, նախադասությունների արանքում թաքնված մոտեցումներ կան, և անհրաժեշտ է, որ Երևանն ուղղումներ կատարի այդ որոշման մեջ՝ «7օր»-ին ասել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
-Թուրքիան լավ կանի՝ իրականացնի միջազգային իր պարատավորությունները, որոնք ստանձնել է հոտեմբերի 10-ին, այլ ոչ թե մեղքը բարդի այս կամ այն ուժի, այդ թվում նաև ՀՀ-ի վրա։ ՀՀ սահմանադրական դատարանը  պարտադիր է մեզ համար, և ՀՀ ՍԴ վճիռը հոկտեմբերի 10-ին հնչած՝ նախագահ Սարգսյանի քաղաքական ելույթի իրավական ձևակերպումն է։ Եթե Թուրքիան համամիտ չէր հայկական կողմի դիրքորոշումներին, ապա հոկտեմբերի 10-ի արձանագրությունների ստորագրումից առաջ է նախագահը հստակ ելույթ ունեցել, և Թուրքիան կարող էր չստորագրել։ Ավելին, Էրդողանը ճիշտ կանի մութ սենյակում կատու չփնտրի այն դեպքում, երբ այդ կատուն իր ուսերին է։

Э. Шармазанов: «Эрдоган поступит правильно, если не будет искать черную кошку в том случае, когда она у него на плечах»
«Заявление премьер-министра Турции Эрдогана из жанра цинизма и нелепости», - сказал «7or» пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление премьера Турции Реджепа Эрдогана о том, что в тексте решения Конституционного суда Армении об армяно-турецких протоколах есть предусловия и необходимо, чтобы Ереван внес исправления в это решение.
«Турция поступит хорошо, если выполнит свои международные обязательства, которые получила 10 октября, вместо того, чтобы перекладывать вину на ту или иную силу, в том числе на Армению. Решение Конституционного суда РА обязательно для нас и решение КС РА - правовое оформление политического выступления президента Саргсяна от 10 октября. Если Турция была не согласна с позициями армянской стороны, то она могла не подписывать, так как перед подписанием протоколов 10 октября президент Армении имел четкое выступление. Более того, Эрдоган поступит правильно, если не будет искать черную кошку в том случае, когда она у него на плечах».