Վենեսուելայի Գերագույն դատարանի շենքը հարձակման է ենթարկվել ուղղաթռից (տեսանյութ)
Վենեսուելայի կապի և տեղեկատվության նախարար Էռնեստո Բիլեգասը հայտարարել է, որ հունիսի 27-ի երեկոյան մի տղամարդ ուղղաթիռ է առևանգել և գրոհել Գերագույն դատարանի շենքը։ Ականատեսները սոցիալական ցանցերում լուսանկարներ են հրապարակել, որոնցում երևում է, որ ուղղաթռում պաստառ է ամրացված՝ «350. Ազատություն» գրառմամբ։ Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, ամենայն հավանականությամբ խոսքը Վենեսուելայի Սահմանադրության 350-րդ հոդվածի մասին է, որում ամրագրված է քաղաքացիների կողմից երկրի իշխանություններին չճանաչելու հնարավորությունը, եթե այն խախտել է ժողովրդավարական արժեքները, սկզբունքները և երաշխիքները, ինչպես նաև՝ մարդու իրավունքները։
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն տեղի ունեցածի կապակցությամբ հայտարարել է․ «Օդաչուներից մեկն ավելի վաղ եղել է Միգել Ռոդրիգես Տորեսի օդաչուն, նախկին նախարարի, ով ԿՀՎ-ի հետ կապի մեջ է։ Ուղղաթռից երկու նռնակ է նետվել, որոնցից մեկը չի պայթել։ Այս ակցիան կարող էր հարյուրավոր վիրավորների հանգեցնել»։
Գերագույն դատարանի վրա հարձակումը կազմակերպած ոստիկանության սպա Օսկար Պերեսը Instagram-ում տեսաուղերձ է տեղադրել, որում պահանջել է երկրի նախագահի հրաժարականը։ «Նախագահ Նիկոլաս Մադուրո՛, մենք պահանջում ենք, որ դու անհապաղ հրաժարական տաս՝ նախարարների հետ, և նշանակես համապետական ընտրություններ»,-հայտարարել է նա։
Սույն թվականի ապրիլի սկզբից Վենեսուելայում չեն դադարում բողոքի ակցիաները․ պատճառը Գերագույն դատարանի որոշումն է, որով խիստ սահմանափակվում են ընդդիմադիր Ազգային ասամբլեայի լիազորությունները։

Здание Верховного суда Венесуэлы подверглось атаке с вертолета (видео)
27 июня вечером по местному времени полицейский вертолет облетел Каракас с призывом к неповиновению и атаковал здание Верховного суда Венесуэлы.
Министр связи и информации Эрнесто Вильегас заявил: «Один человек поднял оружие против республики. Он похитил вертолет и атаковал Верховный суд».
Очевидцы произошедшего разместили в социальных сетях фотографии, на которых видно, что на борту вертолета размещен плакат с надписью «350. Свобода», сообщает РИА Новости. По всей видимости, речь идет о 350-й статье Конституции Венесуэлы, в которой говорится о возможности непризнания гражданами страны власти в случае нарушения ею демократических ценностей, принципов и гарантий, а также прав человека.
Президент страны Николас Мадуро в связи с произошедшим заявил:
«Один из пилотов ранее был пилотом Мигеля Родригеса Торреса, бывшего министра, который находится в контакте с ЦРУ».
По данным главы государства, с вертолета были сброшены две гранаты, одна из которых не взорвалась..
Организовавший атаку на здание Верховного суда офицер полиции Оскар Перес разместил в Instagram видеообращение, в котором потребовал отставки президента страны, передает ТАСС.
«Президент Николас Мадуро, мы требуем, чтобы ты немедленно ушел в отставку вместе с министрами, и чтобы были созваны всеобщие выборы», - заявил он.