Ա. Արզումանյանի խոսքերով՝ վերջին շրջանում ՀԱԿ–ի գործունեությունը դիսերտացիայի կամ դոկտորականի թեմա է
Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայ ազգային կոնգրեսի գործունեությունը վերջին շրջանում» հարցին՝ ասել է.
-Դա դիսերտացիայի թեմա է։ Հավանաբար կլինեն պատմաբաններ, որոնք դոկտորական կգրեն՝ «ՀԱԿ-ի գործունեությունը 20-րդ դարի վերջին, 21-րդ դարասկզբին հայ իրականության մեջ»։ Դա թողեք մեր ծոռներին։ Ժամանակը կգա, կգրեն։ Ոնց որ թեմա է մեր ֆիդայական շարժումը արևմտյան Հայաստանում։ Հիմա հարցրեք՝ ինչպե՞ս եք գնահատում այդ շարժումը 19-րդ դարի վերջում։ Լա՛վ, դրակա՛ն։
Ինչ վերաբերում է անձամբ իրեն, ապա Ա. Արզումանյանը նշել է, որ իր կյանքում առաջնորդվել է օրենքներով և Սահմանդրությամբ։

По словам А. Арзуманяна, деятельность АНК является темой для диссертации или докторской
Член Армянского национального конгресса, бывший министр иностранных дел РА Александр Арзуманян, отвечая во время пресс-конференции на вопрос «как вы оцениваете деятельность Армянского национального конгресса в последний период», сказал:
«Это тема для диссертации. Вероятно, найдутся историки, которые напишут докторскую работу по теме: «Деятельность АНК в армянской действительности конца 20 - начала 21веков». Оставьте это нашим правнукам. Придет время, напишут. Так же как темой является и фидаинское движение в Западной Армении. Спросите сейчас, как я оцениваю это движение конца 19-го века. Хорошо, положительно».
Что касается лично его, то А. Арзуманян отметил, что в свой жизни он руководствовался законами и Конституцией.
«На данный момент я еще не решил для себя какой-то срок для совершения революции», - сказал А. Арзуманян.