Է. Շարմազանով. «Չենք գնալու միակողմանի զիջումների»
-Այս տարի բավականին հագեցած էր արտաքին քաղաքականության համար, և մեր դիրքերն ամրապնդվեցին: Մեր բոլորիս նպատակը ուժեղ ժողովրդավար երկիր ստեղծելն է,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության բնագավառում 2010թ. ամփոփմանը՝ ասել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ նրա՝ դրական կարելի է համարել այն երևույթը, որ ՀՀ նախագահն այցերով եղել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բոլոր երկրներում, Հայաստանը կարողացել է  ՄԱԿ-ից հանել ադրբեջանամետ երկու բանաձև, իսկ հայ-թրքական հարաբերություններում էլ Հայաստանը հավատարիմ է մնացել իր սկզբունքներին։
-Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում ևս մեկ անգամ ասվեց, որ չենք գնալու միակողմանի զիջումների, մենք առանց նախապայմանների հարաբերությունների կողմնակիցն ենք,-ընդգծել  է նա։

Э. Шармазанов: «Мы не пойдем на односторонние уступки»
«Этот год был довольно насыщенным для внешней политики, и наши позиции укрепились. Нашей общей целью является создание сильного демократического государства», - говоря на встрече с журналистами об итогах 2010г. в области внешней политики, подчеркнул секретарь Республиканской фракции НС Армении Эдуард Шармазанов.
По его мнению, положительным можно считать и то, что президент РА совершил визиты во все страны совета безопасности ООН, Армения сумела снять с повестки дня ООН две проазербайджанские резолюции, а в армяно-турецких отношениях Армения осталась верна своим принципам.
«В отношениях между Арменией и Турцией еще раз было отмечено то, что мы не пойдем на односторонние уступки и что мы являемся сторонниками отношений без предусловий», - сказал Шармазанов.