ՀՀԿ պատգամավոր. «Թուրքիայի վայնասունն ուղղակի մնացած բոլոր տեսակի վայնասունների շարունակությունն է»
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը կարծում է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՍԴ որոշումը շատ ավելի լուրջ են ընդունել թուրքերը, քան մեր իշխանությունները։
-Այն վերապահումները, որ դրվել են ՍԴ որոշման մեջ, ամբողջովին վերլուծվել են, և բոլորին հասկանալի է, որ թուրքերն ունեին երեք ծպտյալ նախապայման, որոնց մասին բոլորը հերքում էին։ Եթե չկա, ապա ՍԴ-ի որոշումից հետո ի՞նչ իմաստ ունի Թուրքիայի վայնասունը,-այսպիսի հարցադրում է արել Ա. Կարապետյանը։
-Իրենք հասկացել են, որ ՍԴ որոշումը շատ լուրջ որոշում է. իր մեջ ներառում է շատ լուրջ վերապահումներ։ Թուրքերը հասկանում են, որ այն ամենը, ինչ իրենք սկսել են, չեն կարողանալու անցկացնել,-արձագանքելով Արամ Կարապետյանի հարցադրմանը՝ հայտարարել է ՀՀԿ-ական պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը,- Սահմանադրական դատարանի որոշումը Թուրքիայի համար չէ. այն իրավաբանորեն հիմնավորված որոշում էր և շատ կարևոր։
Նրա հավաստմամբ՝ այն բոլոր վերապահումները, որ տեղ են գտել ՍԴ որոշման մեջ, ոչ մի ձևով Թուրքիային չեն վերաբերում.
-Դա վերաբերում է մեր ներքին խնդիրներին, և Թուրքիայի վայնասունն ուղղակի մնացած բոլոր տեսակի վայնասունների շարունակությունն է։ Թուրքիային անհրաժեշտ է, որ այդ վայնասունը բարձրացնի, և նա բարձրացնում է։ Եթե չլիներ ՍԴ որոշումը, Թուրքիան անպայման մի բան կգտներ այդ վայնասունը բարձրացնելու համար։

Депутат РПА: «Вопль Турции всего лишь продолжение всех остальных воплей»
Председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян считает, что решение Конституционного суда РА относительно армяно-турецких протоколов турки восприняли гораздо более серьезнее, чем наши власти.
«Те оговорки, которые есть в решении КС, полностью были проанализированы и всем понятно, что у турок было три скрытых предусловия, о которых все отрицали. Если нет, то какой смысл в воплях Турции после решения КС?», - задается вопросом А. Карапетян.
«Они поняли, что решение КС является очень серьезным решением, которое содержит в себе очень серьезные оговорки. Турки понимают, что всё то, что они начали, не смогут довести до конца. Решение Конституционного суда предназначено не для Турции, это было юридически обоснованное решение и очень важное», - заявил депутат от РПА Гамлет Арутюнян в ответ на запрос Арама Карапетяна.
По его заверению, все те оговорки, которые отражены в решении КС, никоим образом не относятся к Турции.
«Это относится к нашим внутренним проблемам и вопль Турции всего лишь продолжение всех остальных воплей. Турции необходимо, чтобы этот вопль поднялся, и она поднимает. Если бы не было решения КС, Турция обязательно нашла бы что-нибудь, чтобы поднять этот вопль», -добавил он.