«Բժշկի մեղավորության աստիճանը պետք է որոշի միայն փորձագիտական հանձնաժողովը»
Նոյեմբերի 26-ին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում (նախկին Հանրապետական հիվանդանոց) երեխան լույս աշխարհ էր եկել ծանր վիճակում։ «7օր»-ին նորածնի ծնողներն ասել էին, որ բժիշկներն անտեսել են կեսարյան հատում անելու իրենց թախանձանքները։ Նոյեմբերի 27-ի առավոտյան երեխան մահացել է։
Քանաքեռ-Զեյթուն բուժկենտրոնի վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի բաժանմունքի վարիչ, «Բիոէթիկայի հանձնաժողով» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Կարեն Մարտիրոսյանը «7օր»-ին ասել է, որ նախ ցանկանում է իր ցավակցությունը հայտնել մահացած նորածնի ծնողներին.
-Իսկապես, շատ եմ ցավում, որովհետև երեխա կորցնելը շատ ծանր բան է։ Այդ կորուստը ոչ մի խոսքով չես վերադարձնի, սակայն բժշկի ճիշտ կամ սխալ լինելը պետք է պարզի առաջին հերթին մասնագետների խումբը, այնուհետև, եթե գործը հասնի դատարան, դատաքննչական փորձագիտական հանձնաժողովը,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ամենևին չի քննարկում՝ պե՞տք էր կեսարյան հատում անել, թե՞ ոչ, քանի որ կան դեպքեր, երբ կեսարյան հատումը միանշանակ անհրաժեշտ է, և կան դեպքեր, երբ որոշումը, թե ի՞նչ պետք է արվի, գալիս է բժշկի կամ բուժանձնակազմի կողմից։
Սակայն, ըստ վիրաբույժի, այստեղ կա ցավալի մեկ այլ իրողություն, այն է՝ բժիշկները «մեկ թիմի» գաղափարով աշխատելու փոխարեն գործում են լրիվ հակառակ տրամաբանությամբ՝ քավության նոխազներ փնտրելով գործընկերների մեջ, ինչից էլ տուժում են բոլորը։ Կարեն Մարտիրոսյանն ընդգծել է՝ իրեն այս թեմայով խոսել դրդել է այն հանգամանքը, որ նկատել է էթիկայի կոպիտ խախտում, որը թույլ է տվել այդ հիվանդանոցի բժշկական անձնակազմը, որտեղ բժիշկներն աշխատում են ոչ թե որպես թիմ, այլ որպես անհատներ, որոնք բավական դաժան մրցակցության պայմաններում են գտնվում։
-Խոսքը նրա մասին չէ, որ ստեղծեն օպտիմալ պայմաններ, որպեսզի հիվանդի, այս պարագայում՝ առողջ հղի կնոջ համար լավ լինի։ Ամեն մեկն աշխատում է իր համար, վերմակը քաշում է իր կողմը։ Այնտեղ խոսակցություն է գնացել, որ բաժանմունքի վարիչը ասել է, որ պետք է վիրահատել, իսկ բժիշկն ասել է՝ պե՛տք  չէ։ Ստացվում է՝ նրանք  մրցակիցներ են։ Դա ներքին ոչ կոլեգիալ պահելաձև է, որը բերել է նրան, որ ինչ-որ մեկին չհիմնավորված դարձրել են թիրախ,-ընդգծել է Կարեն Մարտիրոսյանը։
-Գոյություն ունի «անմեղության կանխավարկած» հասկացությունը, և փորձագիտական հանձնաժողովը պետք է որոշի, թե ինչ է տեղի ունեցել, և ոչ թե՝ ինչ-որ մեկից քավության նոխազ սարքեն։  Ես չեմ ասում՝ լա՞վ է արել բժիշկը, թե՞ ոչ։ Դա մեր որոշելու բանը չէ։ Բարեկամները փորձում են (մարդու հոգեբանությունն է այդպիսին) գտնել մեղավորին։ Յուրաքանչուրը նման ծանր հոգեբանական իրավիճակում կարող է իր մեկնաբանություններն անել։ Սակայն ինչու՞ հակառակ կողմին չլսեցին։ Ինչո՞ւ թեկուզ լրագրողական հետաքննություն չիրականացվեց։ Եվ ո՞վ է մեղավոր։ Մեկին պետք է դեմ տալ, դեմ են տալիս այդ մասնագետին։ Ուզում եմ շեշտել՝ Հայաստանում նրա նման շատ քիչ մասնագետ կա. նա նախ վերին աստիճանի կրթված մարդ է, երկրորդը՝ ինքն իր մասնագիտության մեջ շատ բարձր որակի մասնագետ է, ինտելիգենտ է, որոնց այսօր Հայաստանում մատների վրա կարելի է հաշվել, այդ շերտը գրեթե գոյություն չունի։ Հայաստանը կարող է հպարտանալ այդ տեսակի մասնագետներով։ Նա իմ ընկերը չէ, ես ուղղակի տեսնում եմ ոչ կոլեգիալ էթիկայի խախտում բժիշկ-բժիշկ փոխհարաբերություններում, և լինելով «Բիոէթիկայի հանձնաժողով» ՀԿ-ի անդամ՝ ինձ թույլ եմ տալիս ասել, որ բժիշկների մեջ տեղի է ունեցել էթիկայի կոպիտ խախտում,-ասել է Կ. Մարտիրոսյանը։
Նա ընդգծել է, թե կցանկանար, որ բժիշկն առանց հիմքերի չմեղադրվեր, և եթե նրան պետք է պատժեն, թող պատժեն, եթե մեղավոր է։ Սակայն մեղավոր է, թե ոչ, որոշում է փորձագիտական հանձնաժողովը։

Степень вины врача должна определять лишь экспертная комиссия
26 ноября в медицинском центре «Армения» (бывшая Республиканская больница) родился ребенок в тяжелом состоянии. Родители новорожденного сообщили «7or», что врачи проигнорировали их просьбы сделать кесарево сечение. Утром 27 ноября ребенок скончался.
Заведующий отделом травматологии и ортопедии медцентра «Канакер-Зейтун», представитель о/о «Комиссия биоэтики» Карен Мартиросян сказал «7or», что, прежде всего, хотел бы выразить свои соболезнования родителям новорожденного.
«Мне, действительно, очень жаль. Выражаю свои соболезнования семье ребенка, поскольку потеря ребенка - очень тяжелое испытание. Эту потерю невозможно компенсировать никакими словами, однако прав врач или нет, должна выяснить, в первую очередь, группа специалистов, затем уже, если дело дойдет до суда - судебно-следственная комиссия экспертов»,  - отметил Мартиросян, добавив, что вовсе не обсуждает, нужно ли было делать кесарево сечение или нет, поскольку есть случаи, когда кесарево сечение однозначно необходимо, но есть и случаи, когда решение о предстоящих действиях принимают врачи или медперсонал.
Однако, по словам хирурга, здесь есть и одно печальное обстоятельство: вместо того, чтобы работать, руководствуясь идеей «одной команды», врачи действуют по совершенно обратной логике и ищут козлов отпущения среди коллег. А это приводит к тому, что страдают все. Карен Мартиросян отметил, что затронуть эту тему его заставило то обстоятельство, что он усмотрел здесь грубое нарушение этики, допущенное медперсоналом этой больницы, в которой врачи работают не как команда, а как индивиды, находящиеся в условиях довольно жестокой конкуренции.
«А когда медперсонал работает не как целое, а каждый тянет одеяло на себя... Речь не о том, чтобы создали оптимальные условия для больного, в данном случае, для беременной женщины. Каждый работает для себя, тянет одеяло на себя. Были разговоры, что заведующий отделом сказал, что нужно оперировать, а врач сказал, что не нужно. Выходит, что они конкуренты. Неколлегиальное внутреннее поведение привело к тому, что кого-то необоснованно сделали мишенью», - подчеркнул Карен Мартиросян.
«Существует такое понятие как "презумпция невиновности", и экспертная комиссия должна определить, что произошло, а не превращать кого-то в козла отпущения. Я не говорю о том, правильно поступил врач или нет. Это не нам решать. Родственники пытаются найти виноватого (такова психология человека). Любой человек в столь сложной психологической ситуации может давать свои комментарии. Это нормальная психологическая реакция. Но почему не выслушали другую сторону? Почему не было проведено хотя бы журналистское расследование? И кто виноват? Кого-то нужно было подставить, подставили этого специалиста.
Хочу подчеркнуть, что в Армении очень мало подобных специалистов: во-первых, он очень образован, во-вторых, он является специалистом очень высокого уровня, интеллигентом, каковых сегодня в Армении на пальцах можно сосчитать. Этот слой практически не существует. Армения может гордиться специалистами такого типа. Мы не друзья, просто я вижу неколлегиальное нарушение этики во взаимоотношениях между врачами и, являясь членом общественной организации "Комиссия биоэтики"», позволю себе сказать, что между врачами имело место грубое нарушение этики», - сказал К. Мартиросян.
Он подчеркнул, что хотел бы, чтобы врача не обвиняли без оснований, а если он виновен, то пусть накажут. Однако виновен или нет, должна решать экспертная комиссия.