Հարցազրույց  ՀՀ նախագահի կողմից 2009թ. կերպարվեստի ոլորտում պետական մրցանակի արժանացած ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Արարատ Աղասյանի հետ
-2008թ. նախագահական ընտրություններից մինչ այսօր հաջողվե՞լ է Հայաստանում մեղմել ներքաղաքական լարվածությունը։
-Իհա՛րկե։ Չի կարելի համեմատել 2008-ի մարտի 1-ից հետո ստեղծված մթնոլորտի հետ. այն ժամանակ շատ լարված վիճակ էր։ Ինձ թվում է, որ 2009-ի ընթացքում ինչ-որ չափով մեղմվեց քաղաքական իրավիճակը, հոգեբանական մթնոլորտը։ Հիմա, իհարկե, կա լարվածություն, բայց դա հիմնականում կապված է հայ-թուրքական արձանագրությունների ընդունել-չընդունելու հարցի հետ, և այդ լարվածությունն այն թեժության չէ, ինչ որ 2008-ին էր։
-Ըստ Ձեզ՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն ի՞նչ տվեց Հայաստանին։
-Վաղ թե ուշ Հայաստանն իրոք պետք է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ, այնուամենայնիվ, հաստատեր, որովհետև մենք տարածաշրջանում հարևաններ ենք, պետք է տնտեսական և քաղաքական կապեր ունենանք։ Հիմա դա «ֆուտբոլային» դիվանագիտությո՞ւնը կանի... դա աշխարհում ընդունված մի ձև էր, որպեսզի ընդառաջ քայլեր կատարվեն։ Կարծում եմ, որ, ընդհանուր առմամբ, դա դրական երևույթ է։
-Կոնկրետ կարո՞ղ եք ասել, օրինակ, Հայաստանին  դրական ի՞նչ տվեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման այս գործընթացը։
-Ես կասեմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը դրական շատ բան կարող է տալ և՛ մեզ, և՛ թուրքերին։
-Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում վտանգներ չե՞ք տեսնում՝ հատկապես հաշվի առնելով նաև այն տեսակետը, որ այն սերտորեն փոխկապակցված է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ։
-Ես գիտեմ այդ տեսակետը, բայց և՛ մեր երկրի նախագահը, և՛ մեր արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս հայտարարել են, պնդել, որ այդպիսի կապ Ղարաբաղի կարգավորման և հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման միջև ուղակիորեն չկա, և Ռուսաստանի վարչապետն Պուտինն ու նախագահ Մեդվեդևն էլ ասացին, որ դրանք զուգահեռ և անկախ պրոցեսներ են։ Կարծում եմ, որ դա այդպես է՝ շաղկապված չեն մեկը մյուսի հետ։ Իսկ ինչ վերաբերում է վտանգներին, Ալիևը, այո՛, անընդհատ հայտարարում է պատերազմի մասին, բայց ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ ԱՄՆ-ը, ո՛չ էլ Եվրոպան, իմ տպավորությամբ, երբեք թույլ չեն տա, որ Ադրբեջանն ուժի դիրքերից և պատերազմի միջոցով այս հարցը կարգավորի։
-Դուք կողմնակից կլինե՞ք, եթե խնդիրը կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, բայց ազատագրված որևէ տարածքի հանձնմամբ։
-Եթե բուն պատմական Արցախը հռչակվի ազատ, անկախ պետականություն տան Արցախին, կամ, իհարկե, մենք բոլորս էլ կցանկանայինք, որ ընդհանրապես Արցախի միացում տեղի ունենար Հայաստանի հետ, այսինքն՝ եթե Արցախի բուն տարածքը մնա հայկական, ընդունվի միջազգային հանրության կողմից որպես հայկական տարածք, հայկական պետականություն, այդ դեպքում մենք, հավանաբար, պետք է ինչ-որ տարածքների ինչ-որ զիջումների գնանք, որովհետև կոմպրոմիս նշանակում է, որ ինչ-որ զիջումների պետք է գնանք՝ չվտանգելով Արցախի անվտանգությունը։
-Եթե կրկին վերադառնանք ներքաղաքական կյանքին, ինչպե՞ս եք գնահատում այն փաստը, որ դատարանը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին դատապարտեց 7 տարվա ազատազրկման։
-Դժվարանում եմ ասել։ Իհարկե, այստեղ, կարծում եմ, քաղաքական բաղադրիչն առկա է, բայց չեմ կարող դա մեկնաբանել, որովհետև դրանք իրավաբանական հարցեր են։ Ես չեմ տիրապետում բոլոր փաստերին, թե կոնկրետ ինչի համար են մեղադրել, ինչ մեղադրանքներ են ներկայացվել և ինչպես են հիմնավորել այդ մեղադրանքները, դրա համար ես դժվարանում եմ ասել։ Իմ տպավորությամբ՝ խիստ է դատավճիռը։ Որքան գիտեմ, մեղադրողները նույնիսկ 6 տարի էին պահանջել, բայց մեկ տարի էլ ավելացրել են։ Խիստ էր պատիժը։

Интервью с директором Института искусств НАН РА Араратом Агасяном, удостоившимся государственной премии РА 2009г. в сфере прикладного искусства
-Удалось ли смягчить внутриполитическую напряженность в Армении после президентских выборов 2008 года?
-Конечно. Нельзя сравнивать с атмосферой, сложившейся после 1-го марта 2008 года, тогда ситуация была очень напряженной. Мне кажется, что в течение 2009 года политическая ситуация и психологическая атмосфера в какой-то мере смягчились. Сейчас, конечно, есть напряженность, но это в основном связано с вопросом принятия или непринятия армяно-турецких протоколов и эта напряженность и та накаленная обстановка, которая была в 2008 году - не то же самое.
-На Ваш взгляд, что дала Армении «футбольная» дипломатия?
-Рано или поздно Армения действительно должна была, тем не менее, установить дипломатические отношения с Турцией, поскольку мы являемся соседями по региону, должны иметь экономические и политические связи. Теперь это сделает «футбольная» дипломатия? Это способ принятый в мире, чтобы были сделаны шаги навстречу. Считаю, что, в общем, это положительное явление.
-Можете конкретно сказать, например, что положительного дал Армении этот процесс установления отношений с Турцией?
-Я скажу, что установление армяно-турецких отношений может дать много положительного, и нам, и туркам.
-А Вы не видите опасностей в вопросе урегулирования Карабахского конфликта, особенно учитывая ту точку зрения, что он тесно взаимосвязан с процессом нормализации армяно-турецких отношений?
-Я знаком с этой точкой зрения, но и президент нашей страны и министр иностранных дел многократно заявляли, утверждали, что такой связи между Карабахским урегулированием и установлением армяно-турецких отношений попросту не существует. Кроме того, премьер-министр России Путин и президент Медведев сказали, что это параллельные и независимые процессы. Думаю, что это так: один с другим не взаимосвязан. Что же касается опасностей, то да, Алиев постоянно заявляет о войне, но ни Россия, ни США, ни Европа, по моему впечатлению, никогда не позволят, чтобы Азербайджан урегулировал этот вопрос с позиций силы и путем войны.
-Вы сторонник того, чтобы проблема урегулировалась мирным путем, но сдачей какой-либо из освобожденных территорий?
-Если собственно исторический Арцах будет провозглашен свободным, Арцаху дадут независимую государственность или, конечно, мы все хотели бы, чтобы вообще произошло объединение Арцаха с Арменией, то есть, если собственная территория Арцаха останется армянской, будет принята международным сообществом, как армянская территория, армянская государственность, в таком случае, мы, вероятно, должны пойти на какие-то уступки каких-то территорий, поскольку компромисс означает, что мы должны пойти на какие-то уступки, не ставя под угрозу безопасность Арцаха.
-Снова вернемся к внутриполитической жизни. Как Вы оцениваете тот факт, что суд приговорил главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна к лишению свободы сроком 7 лет?
-Затрудняюсь сказать. Конечно, думаю, что здесь есть политический компонент, но не могу это прокомментировать, поскольку это юридические вопросы. Я не владею всеми фактами касательно того, за что конкретно осудили, какие обвинения были представлены и как обосновали эти обвинения, поэтому я затрудняюсь сказать. По моему впечатлению, вердикт строгий. Насколько знаю, сторона обвинения потребовала 6 лет, а еще год прибавили. Строгое наказание.