Սկսվել է լրտեսության ձևով պետական դավաճանության գործով դատավարությունը
Հունվարի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա.Հովսեփյանն այսօր որպես մեղադրող դատախազ մասնակցել է լրտեսության ձեւով պետական դավաճանության, ապօրինի կերպով զենք եւ ռազմամթերք ձեռք բերելու եւ պահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցած դատական նիստին:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝  ՀՀ քաղաքացի, ՊՆ նախկին աշխատակից  Գ. Հայրապետյանը եւ ԻԻՀ քաղաքացի, ազգությամբ ազերի Բ. Բաղերիին մեղադրվում են համապատասխանաբար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (լրտեսության ձեւով պետական դավաճանություն), 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն եւ ռազմամթերք ձեռք բերել ու պահել) եւ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 302-րդ հոդվածով (լրտեսություն, որը կատարվել է օտարերկրյա քաղաքացու կողմից) նախատեսված արարքներ կատարելու մեջ:
Նախաքննության տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊՆ նախկին աշխատակից Գ. Հայրապետյանը 2009 թվականի ապրիլին հավաքագրվել է ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից եւ, ստացած առաջադրանքի հիման վրա, հավաքել եւ նրանց փոխանցել գաղտնի տեղեկություններ ՀՀ զինված ուժերի մարտունակության եւ պաշտպանունակության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ որոշակի նյութեր՝  հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով:
Ադրբեջանական հատուկ ծառայություններից վերջին հանձնարարությունը Գ.Հայրապետյանը ստացել է  2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ին՝  Հայաստան ժամանած ԻԻՀ քաղաքացի, ազգությամբ ազերի Բ. Բաղերիից, իսկ որպես հանդիպման նշանաբան  ծառայել է  Գ.Հայրապետյանին ծանոթ՝ Ադրբեջանի հատուկ ծառայության աշխատակցի  լուսանկարը:  Գ.Հայրապետյանը Բ.Բաղերիին հյուրընկալել է իր տանը եւ, ծրարով ստանալով հերթական առաջադրանքը, նրան հանձնել նյութեր, որոնք կարող էին օգտագործվել հակահայկական քարոզչություն ծավալելու համար, ինչը հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից Մեղրիի ,Կարչեւանե սահմանային  անցակետում կատարված ստուգման ժամանակ՝ Բաղերիի պայուսակի ստորին մասի տակդիրում հարմարեցված գաղտնարանից:
Այդ առթիվ՝ Գ.Հայրապետյանի բնակարանում կատարված խուզարկության ժամանակ  հայտնաբերվել է հրազեն եւ  ռազմամթերք:
Մեղադրանքը դատարանում պաշտպանում են ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա.Հովսեփյանը եւ ՀՀ ԱԱԾ  մարմիններում քննվող գործերով վարչության ավագ դատախազ Ա.Ամիրզադյանը: Ամբաստանյալների շահերը դատարանում պաշտպանում են փաստաբանները, ԻԻՀ քաղաքացին ապահովված է թարգմանիչով:
22.01.10թ. տեղի ունեցած դատական նիստում մեղադրող կողմը հրապարակեց ամբաստանյաներին առաջադրված մեղադրանքը: Ամբաստանյալ Գ.Հայրապետյանն իրեն  լիովին մեղավոր ճանաչեց  ապօրինի կերպով հրազեն եւ ռազմամթերք ձեռք բերել ու պահելու համար, իսկ  լրտեսության ձեւով պետական դավաճանության համար՝ մասնակի (1 դրվագով): ԻԻՀ քաղաքացի Բ.Բաղերիին իրեն մեղավոր չճանաչեց:
Դատարանի կողմից հաստատված ապացույցների հետազոտման կարգի համաձայն՝ նախ կհարցաքննվեն վկաները, ապա կհետազոտվեն գործում առկա մյուս ապացույցները եւ վերջում կհարցաքննվեն ամբաստանյալները:
Մեղադրող կողմը միջնորդեց դատաքննությունն անցկացնել  դռնփակ՝ նկատի ունենալով, որ քրեական գործում կցված ապացույցներն իրենց մեջ պարունակում են պետական գաղտնիք, ինչին պաշտպանական կողմը չառարկեց: Դատարանի որոշմամբ՝ հետագա դատաքննությունը տեղի կունենա դռնփակ:

Начался судебный процесс по делу государственной измены в виде шпионажа
Сегодня в Суде общей юрисдикции административных общин Аван и Нор Норк Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян в качестве обвинителя принял участие в судебном заседании по уголовному делу, возбужденному по факту государственной измены в форме шпионажа, незаконного приобретения и хранения оружия и боеприпасов.
На основе доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, гражданин Армении, бывший сотрудник МО РА Г. Айрапетян и гражданин ИРИ, азербайджанец по национальности Б. Багери обвиняются соответственно: по ст. 299, ч. 1 (государственная измена в форме шпионажа), ст. 235, ч. 1 (незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов) и ст. 302 (шпионаж, совершенный иностранным гражданином) Уголовного кодекса РА.
По данным предварительного следствия, бывший сотрудник МО РА Г. Айрапетян в апреле 2009 года был завербован азербайджанскими спецслужбами и на основе полученного от них задания собрал и передал им секретные сведения о боеспособности и обороноспособности вооруженных сил РА, а также некоторые материалы с целью осуществления антиармянской пропаганды.
Последнее задание от азербайджанских спецслужб Г. Айрапетян получил 1 сентября 2009г. от прибывшего в Армению гражданина ИРИ, азербайджанца по национальности Б. Багери, а в качестве пароля при встрече послужила фотография знакомого Г. Айрапетяну сотрудника спецслужбы Азербайджана. Б. Багери гостил в доме Г. Айрапетяна, и тот, получив в конверте очередное задание, передал материалы, которые могли быть использованы для осуществления антиармянской пропаганды, и которые были обнаружены сотрудниками СНБ во время проверки, осуществленной на пограничном пропускном пункте «Карчеван» в Мегри, а именно: в тайнике, устроенном Б. Багери на дне сумки.
В ходе обыска, проведенного в квартире Г. Айрапетяна, было обнаружено оружие и боеприпасы.
В суде обвинение поддерживают генеральный прокурор РА А. Овсепян и старший прокурор управления по делам, расследуемым в СНБ РА, А. Амирзадян. Интересы подсудимых в суде защищают адвокаты, гражданину ИРИ обеспечен переводчиком.
На состоявшемся 22 января заседании прокуроры огласили обвинение, предъявленное подсудимым. Подсудимый Г. Айрапетян признал свою вину в незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов полностью, а в государственной измене в форме шпионажа - частично (по первому эпизоду). Гражданин ИРИ Б. Багери не признал себя виновным.
Согласно порядку изучения доказательств, установленных судом, сначала будут допрошены свидетели, затем будут изучены другие доказательства, имеющиеся в деле, и в конце будут допрошены подсудимые.
Сторона обвинения ходатайствовала перед судом провести закрытый судебный процесс, учитывая, что в доказательствах, имеющихся в деле, содержатся государственная тайна, на что сторона защиты не стала возражать. По решению суда, дальнейшее судебное разбирательство пройдет за закрытыми дверями.