Նազարբաևին առաջարկել են իր լիազորությունները երկարաձգել մինչև 2020թ.
Ղազախստանի մի շարք հասարակական գործիչներ առաջարկել են երկրի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի լիազորությունները երկարաձգել մինչև 2020թ.։ Այս մասին հաղորդում է «Интерфакс»-ը։ Նրանց կարծիքով՝ դրա համար անհրաժեշտ է համահանրապետական հանրաքվե անցկացնել։
Այդ գաղափարի կողմնակիցները նախ Ուստ-Կամենեգորսկում կազմակերպել են համաժողով, որին ավելի քան 800 մարդ է մասնակցել Ղազախստանի տարբեր շրջաններից (այդ թվում՝ երկրի խորհրդարանի և իշխանության տեղական մարմինների պատգամավորներ)։
Հասարակական գործիչ Օլժաս Սուլեյմանովը համաժողովի իր ելույթի ժամանակ նշել է, թե պետք չէ ընտրություններ անցկացնելով՝ գործող նախագահին շեղել «լուրջ խնդիրների լուծումից»։
«Ընտրության արդյունքը բոլոր դեպքերում հայտնի կդառնար, սակայն չեմ կարծում, թե արժե ընտրությունների կազմակերպման վրա միլիոններ ծախսել»,- ասել է նա։

Назарбаеву предложили продлить полномочия до 2020 года
Некоторые общественные деятели Казахстана предложили продлить полномочия президента страны Нурсултана Назарбаева до 2020 года, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на  «Интерфакс». Для этого, по их мнению, следует провести общереспубликанский референдум.
Для начала сторонники этой идеи организовали форум в Усть-Каменогорске. В нем приняли участие более 800 человек из различных регионов Казахстана (в том числе депутаты парламента страны и местных органов власти).
Выступая на форуме, общественный деятель Олжас Сулейменов заявил, что действующего президента не следует отвлекать «от решения важных задач» проведением выборов.
«Результат выборов все равно был бы известен, но ради этого тратить сотни миллионов на подготовку проведения выборов едва ли стоит», - сказал он. Аудитория отреагировала на эти слова аплодисментами.