ԱԺ նախագահ. «Պոպուլիզմն ավարտվեց»
Այսօր ԱԺ-ում «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը խորհրդարանի 4-րդ գումարման 8-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու մասին հարցի քննարկումը բավականին բուռն է ընթացել: Օրինագիծը վերաբերում է գիտական աշխատողներին տրամադրվելիք հավելավճարներին:
Վարման կարգի վերաբերյալ ձայն խնդրելով' «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները կոչ են արել այն ընդգրկել օրակարգում: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ ՀՀԿ խմբակցությանը հորդորել է օրինագիծը գոնե դնել քննարկման, այլապես կստացվի, որ ՀՀԿ-ն իր նախընտրական խոստումներին դեմ է գնում: ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանն էլ ԱԺ նախագահությանը խորհուրդ է տվել այս հարցին դեմ քվեարկելու հետ միաժամանակ հայտարարել, որ իրենք դեմ են նաև գիտությանը' ի՞նչ գիտություն, ի՞նչ բան:
-Ուրեմն միլիոն դոլարների հասնող դրամները փոշիանում են, 700 մլն դրամը չեք ուզում տաք գիտնականներին,-հավելել է ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Այս հայտարությունը վրդովվեցրել է ՀՀԿ-ական պատգամավորներին, ովքեր ընդգծել են, որ իրենց կուսակցությունը ոչ միայն հավատարիմ է ՀՀԿ նախընտարական ծրագրին, այլև գիտությունն առաջնահերթ տեղում է դրել: ՀՀԿ-ական պատգամավորները հորդորել են նաև վարման կարգի համար հատկացված ժամանակը չվատնել պոպուլիզմով զբաղվելու վրա:
-Եթե գիտնականների շահերի մասին խոսելը պոպուլիզմ է համարվում, ապա մենք շատ ուրախ ենք նման պոպուլիզմով զբաղվելու,- ի պատասխան' հայտարարել է ՀՅԴ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը' հորդորելով հարցը մտցնել օրակարգ' այդպիսով պատգամավորներին ելույթներ ունենալու և այս օրինագծի վերաբերյալ իրենց կարծիքները արտահայտելու հնարավորություն տալ:
Այդուհանդերձ, ձայների 43 դեմ, 23 կողմ, ձեռնպահ 4  հարաբերակցությամբ հարցը չընդգրկվեց օրակարգում:
Քվեարկությունից անմիջապես հետո ամբիոն բարձացած ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հայտարարել է, որ անցնում են իրենց բնականոն աշխատանքին՝ հավելելով, թե «պոպուլիզմն ավարտվեց»:

Председатель НС: «Популизм завершился»
Сегодня в Национальном собрании РА прошло достаточно бурное обсуждение вопроса включения законопроекта о внесении изменений в закон РА «О научной и научно-технической деятельности» в повестку восьмой сессии парламента четвертого созыва. Законопроект касается надбавок к зарплате научных работников.
Попросив слово относительно порядка ведения, депутаты фракции «Наследие» призвали включить вопрос в повестку. Депутат фракции АРФД Арцвик Минасян также призвал фракцию РПА хотя бы вынести законопроект на обсуждение, а иначе выйдет, что РПА идет против своих предвыборных обещаний.
В свою очередь, член фракции «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян посоветовал президиуму НС, чтобы вместе с голосованием против этого вопроса они заявили, что выступают против науки.
«Значит миллионы долларов распыляются, а 700 млн. драмов не хотите дать ученым», - добавил В. Бостанджян.
Это заявление вызвало возмущение депутатов РПА, которые подчеркнули, что их партия не только верна своей предвыборной программе, но и придает первостепенное значение науке. Депутаты РПА призвали не терять время, которое предоставлено для порядка ведения, на занятие популизмом.
«Если вы считаете обсуждение интересов ученых популизмом, то мы очень рады заниматься таким популизмом», - в ответ на это, заявил депутат АРФД Армен Рустамян, призвав внести вопрос в повестку дня, тем самым предоставив депутатам возможность выступить с речью и выразить свое мнение относительно законопроекта.
Тем не менее, соотношением голосов 43-«за», 23-«против», 4-«воздерживаюсь», вопрос не был внесен в повестку дня.
Сразу после голосования на трибуну поднялся спикер НС РА Овик Абрамян. Он заявил, что они переходят к нормальному процессу работы, добавив при этом, что «популизм завершился».