Դավութօղլուն հերթական անգամ կապել է հայ-թրքական և ԼՂ բանակցային գործընթացները
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութողլուն, տարին ամփոփելով, անդրադարձել է հայ-թրքական հարաբերություններին։
Ինչպես գրում են թրքական լրատվամիջոցները՝ Դավութողլուն հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ հարաբերությունները չեն կարող վերադառնալ այն վիճակին, երբ դեռ կնքված չէին հայ-թրքական արձանագրությունները։ Բայց ամենագլխավորը, նրա խոսքերով, ոչ թե սահմանների բացումն է, այլ դրանք բաց պահելը։
Միևնույն ժամանակ Դավութողլուն հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացումը կապված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության թուլացման հետ։
Նա նաև ավելացրել է, որ Թուրքիան դժվարությունների է հանդիպում ժողովրդավարացման ճանապարհին, իսկ Հայաստանը՝ թերի ժողովրդավարության պատճառով։

Нормализация армяно-турецких отношений увязывается с ослаблением напряжения между Арменией и Азербайджаном - Давудоглу
Подводя итоги внешней политики Турции в 2010 году, министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу коснулся и процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Как пишут турецкие СМИ, Давудоглу заявил о том, что отношения с Арменией не могут вернуться к тому моменту, который был до подписания протоколов. Но, по его словам, самое главное - не открыть границы, а суметь удержать их открытыми.
В этой связи Давудоглу напомнил, что нормализация армяно-турецких отношений  увязывается с ослаблением напряжения между Арменией и Азербайджаном.
Он также добавил, что Турция испытывает трудности при демократизации, а Армения испытывает трудности неполноценной демократии.