Քլինթոնը Պուտինին տիկնիկավարի հետ է համեմատել
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինին անվանել է  «անդրկուլիսյան տիկնիկավար»։ Այս մասին հաղորդում է «The Guardian» թերթը՝ հղում անելով «Wikileaks» կայքի հրապարակած նյութերին։
Վարչապետին բնութագրելուց հետո Քլինթոնը նշել է, թե Պուտինն իր դերից գոհ չէ։ Հիլարիի կարծիքով՝ մինչ 2012թ. վարչապետի լիազորությունները սահմանափակվելու են միայն էներգետիկայի ոլորտով, մինչդեռ մյուս որոշումները ընդունելու է նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։ Քլինթոնը նախագահ Մեդվեդևին անվանել է քաղաքական գործչի ավելի ազատական թեկնածու՝ նշելով, թե նա փորձում է հաստատվել Պուտինի կողքին։
ԱՄՆ պետքարտուղարը իր կարծիքն է բարձրաձայնել Ավստրալիայի վարչապետ Քևին Ռադի հետ զրույցի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Վաշինգտոնում 2009թ. մարտին։ Հիլարին ռուս քաղաքական գործիչների մասին թեման շոշափել է Ռադի խնդրանքով, ով շուտով բանակցելու էր  Մեդվեդևի հետ։

Клинтон сравнила Путина с кукловодом
Госсекретарь США Хиллари Клинтон назвала российского премьер-министра Владимира Путина «закулисным кукловодом», сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на газету «The Guardian» и на сайт Wikileaks.
Дав характеристику премьер-министру, Клинтон отметила, что Путин недоволен своей ролью. По ее мнению, до 2012 года полномочия премьера, по сути, будут ограничены одной лишь энергетической сферой, тогда как все остальные решения будет принимать президент Дмитрий Медведев. Между тем самого Медведева Клинтон назвала кандидатом в более либеральные политики, отметив, что он пытается закрепиться рядом с Путиным.
Госсекретарь США озвучила свое мнение в беседе с премьер-министром Австралии Кевином Раддом, которая состоялась в марте 2009 года в Вашингтоне. Тему российских политиков лидер США затронула по просьбе Радда, который должен был провести переговоры с Медведевым.