Ինչու՞ թուրքերը հայերին չեն հրավիրում մասնակցել իրենց ատոմակայանի կառուցմանը
Ընդամենը մեկ ամիս առաջ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խոսեց Հայաստանի նոր ատոմակայանի կառուցման գործում Թուրքիայի հնարավոր մասնակցության մասին։ Քաղաքական և հասարական շրջանակները տարբեր կերպ արձագանքեցին Տիգրան Սարգսյանի այս քայլին՝ մի մասը քննադատեց, մյուս մասն էլ՝ ողջունեց։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջպետական վերջին զարգացումների վերաբերյալ «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոը հարցում է նախաձեռնել։ «7 օր»-ի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանն ասաց, որ հարցմանը մասնակցում են պետական պաշտոնյաներ, քաղաքական, հասարակական և մշակութային գործիչներ, վերլուծաբաններ: Ահա թե ինչպիսի կարծիքներ կան։
Արմեն Այվազյանի համոզմամբ, Թուրքիային ներգրավելու ակնարկով վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ցանկանում է ցույց տալ, որ Երևանն Անկարայի հանդեպ բարձր մակարդակի վստահություն ունի։ Բայց դա, քաղաքագետն անվանում է «ջայլամային քաղաքականություն». Հայաստանը չի ցանկանում ընդունել, որ Թուրքիան մինչև հիմա վարում է թշնամական, նույնիսկ ագրեսիվ քաղաքականություն։
-Բոլոր «ռազմադաշտերում» Թուրքիան գործում է ընդդեմ մեզ։ Իսկ ով՞ պետք է պատասխան տա, եթե թուրքերն իրենց թշնամական քաղաքականությունը շարունակ են վարել նաև ատոմակայանի պատերի ներքո,- հարց է բարձրացնում Արմեն Այվազյանը։
Քաղաքագետ, Մանկավարժական համալսարանի իրավունքի պատմության և քաղաքագիտության ամբիոնի վարիչ Լևոն Շիրինյանի կարծիքով նույնպես, Տիգրան Սարգսյանի առաջարկությունը սխալ է:
-Սա ազգային անվտանգության հիմնախնդիր է և այն պետք է քննի ՀՀ Ազգային Ժողովը: Վարչապետի նկատմամբ իմ ունեցած համակրանքով հանդերձ՝ պետք է նշեմ, որ սա նրա կողմից անհեռատես առաջարկ է,– ասել է Լևոն Շիրինյանը:
Ըստ քաղաքագետի, ատոմակայանի կառուցման հարցում Թուրքիայի մասնակցությունը Հայաստանին ոչ մի լավ բան չի տա, քանզի Թուրքիան «ո՛չ միջուկային ֆիզիկա, ո՛չ գործնական, ո՛չ տեսական քիմիա և ոչ էլ առաջատար տեխնոլոգիաներ ունի»:
-Այլ բան է, եթե թուրքերը մեզ հրավիրեն մասնակցելու իրենց ատոմակայանի կառուցմանը: Մենք ունենք համապատասխան գիտելիքներ, լավ կադրեր և տիրապետում ենք ժամանակակից տեխնոլոգիաների:
Ատոմակայանի կառուցման հարցում, եթե դա այդքան անհրաժեշտ է, կարող ենք դաշնակցել հարևան Իրանի հետ, որը միջուկային տերություն է: Ինչո՞ւ մենք դա չենք տեսնում: Ինչո՞ւ ենք ամեն ինչում անտեսում Իրանը: Ստացվում է յոթ երգ գիտենք, յոթն էլ Թուրքիայի մասին է,- կարծիք է հայտնել Լևոն Շիրինյանը:
Վերջինն ընդգծում է, որ ատոմակայանը յուրաքանչյուր պետության սիրտն է, և անիմաստ է այդ սրտի աշխատանքին խառնել թշնամական ուժեր, քանի որ, օրինակ, «ատոմակայանի կառուցմանը մասնակցելու պատրվակով Հայաստան կմտնեն թուրքական լրտեսական և հետախուզական գործակալություններ»:
Հոգեբան Ալբերտ Նալչաջյանն էլ հարցին մոտենում հոգեբանության տեսանկյունից։
- Երկրի ղեկավարների համար բավական չէ, ասենք, լավ տնտեսագետ լինելը, պետք է նաև էթնո-հոգեբան լինել, էթնո-քաղաքական և էթնիկական խնդիրները միշտ աչքի առաջ պետք է ունենալ: Ես զբաղվում եմ ցեղասպանության հարցի ուսումնասիրությամբ, և զարմանալի մի երևույթ կա հայերի մոտ. Օսմանյան կայսրության տիրապետության տարիներին և 1908թ. երիտթուրքերի իշխանության գալուց հետո էլ հայերի մեծ մասը, որոշ բացառություններով, չի զգացել մոտալուտ վտանգը, չի հասկացել, թե ինչ վտանգի տակ է գտնվում: Հիմա էլ նույն բանն է կատարվում,- ընդգծում է հոգեբանը:

Почему турки не приглашают армян участвовать в строительстве атомной станции?
Всего месяц назад премьер РА Тигран Саркисян говорил о возможном участии Турции в строительстве новой атомной станции в Армении. Политические и общественные круги по-разному отреагировали на этот шаг Тиграна Саркисяна: одна часть раскритиковала,  другая - приветствовала.  Последние развития ситуации вокруг межгосударственных отношений Армении и Турции стали темой опросов, предпринятых центром стратегических исследований «Арарат». Во время беседы с «7 օր» директор центра Армен Айвазян сказал, что в опросе участвуют государственные чиновники, политические, общественные и культурные деятели, аналитики. И вот какие мнения имеются по этому поводу.
По мнению Армена Айвазяна, своим призывом вовлечь Турцию премьер Тигран Саркисян хочет показать, что в отношении Анкары у Еревана высокий уровень доверия. Но это, по мнению политолога, «страусиная политика». Армения никак не хочет принимать, что Турция до сих пор ведет враждебную, и даже агрессивную политику.
- На всех «полях сражений» Турция действует против нас. И кто будет отвечать за то, если турки продолжат свою враждебную политику и в стенах атомной станции? - задается вопросом Армен Айвазян.
Политолог, заведующй кафедрой истории права и политологии Педагогического университета Левон Ширинян, также считает, что предложение Тиграна Саркисяна - это ошибка.
- Это проблема  касается национальной безопасности Армении, и она должна быть обсуждена в Национальном Собрании РА. Несмотря на имеющиеся в  отношении премьера симпатии, я должен отметить, что с его стороны это было  недальновидным предложением, - сказал Л.Ширинян.
Согласно политологу, участие Турции в строительстве атомной станции не сулит Армении ничего хорошего, так как у Турции нет «ни ядерной физики, ни практической, ни теоретической химии,  ни передовых технологий».
- Другое дело, если турки пригласят нас участвовать в строительстве своей атомной станции. У нас есть необходимые знания, хорошие кадры, и мы обладаем современными технологиями.
В вопросе строительства атомной станции, если это так необходимо, мы можем союзничать  с Ираном, который является ядерной державой. Почему мы этого не видим? Почему мы во всем недооцениваем Иран? Получается, мы знаем семь песен, и все они о Турции, - считает Левон Ширинян.
Л.Ширинян  подчеркивает, что атомная станция является сердцем любой страны, и бессмысленно вмешивать в его работу враждебные силы, так как, к примеру, «под видом участия в строительстве атомной станции в Армению проникнут турецкие шпионские и разведывательные агентства».
Психолог Альберт Налчаджян подходит к вопросу с точки зрения психологии.
- Руководителям страны недостаточно быть, скажем,  хорошими  экономистами - нужно также быть этнопсихологами, всегда держать  в поле зрения этнополитические и этнические проблемы. Я занимаюсь исследованием вопроса геноцида и могу сказать, что у армян есть удивительная особенность: во времена господства Османской империи и после прихода в 1908 году к власти младотурок большинство армян, за некоторыми исключениями, не почувствовало приближающуюся опасность, не поняло, что им грозит. Сейчас происходит то же самое, - подчеркивает   Альберт Налчаджян.