Սերժ Սարգսյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալը մտքեր են փոխանակել հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգին եւ նրան ուղեկցող պատվիրակությանը, որի կազմում են ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Մարի Յովանովիչը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրի այցը Հայաստան' Նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ավանդաբար կրում են ջերմ, բարեկամական բնույթ, եւ այսօրինակ այցելությունները շատ կարեւոր են մեր երկրների միջեւ երկխոսությունը շարունակելու տեսակետից»:
Նշելով, որ նախորդ հանդիպումից բավական ժամանակ է անցել' Սերժ Սարգսյանը  շեշտել է, որ այդ ընթացքում կարեւոր իրադարձություններ են տեղի ունեցել, եւ այս հանդիպումը  շատ լավ առիթ է որոշ արդյունքներ իմի բերելու եւ առաջ շարժվելու համար: Երկրի ղեկավարի խոսքով' որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել տնտեսության ոլորտում: «Այս ընթացքում ԱՄՆ-ն դարձել է մեր առեւտրային հինգերորդ գործընկերը եւ երրորդը' արտահանման գծով, ինչը մեզ համար չափազանց կարեւոր է: Մենք որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ ենք կատարել, ինչը եւս պետք է նպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը»,- ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը:
ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան նշել է, որ փոխպետքարտուղար դառնալուց ի վեր սա իր երկրորդ այցն է Հայաստան: Ջեյմս Սթայնբերգը Հանրապետության նախագահին փոխանցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնի ջերմ ողջույնները եւ վերահաստատել է ամերիկյան կողմի «պատրաստակամությունն ու  ցանկությունը'  շարունակելու աշխատել եւ երկկողմ, եւ բազմակողմ հարցերի, այդ թվում նաեւ' տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ»:
Հանրապետության նախագահը եւ ամերիկյան վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան դրական են գնահատել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա վիճակը թե ծավալի, եւ թե արդյունավետության առումով' նշելով, որ երկկողմ համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է անվտանգության, կրթության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում: Նրանք  նաեւ համակարծիք են եղել, որ պետք է լուրջ աշխատել առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալը բարձր է գնահատել տարածաշրջանային խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը: Նա վերահաստատել է, որ  հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը Միացյալ Նահանգների համար շատ կարեւոր է, եւ ԱՄՆ-ը պատրաստ է շարունակել իր օժանդակությունը գործընթացին:  Ջեյմս Սթայնբերգը եւս մեկ անգամ ընդգծել է ամերիկյան կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման վերաբերյալ' նշելով, որ այն դրական քայլ է գործընթացի շարունակման համար: Ամերիկացի  դիվանագետը գործընթացն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ է համարել կողմերի քաղաքական կամքի դրսեւորումը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է բազմակողմ հարաբերություններում Միացյալ Նահանգների հավասարակշռված քաղաքականությունը:

Серж Саргсян и первый заместитель госсекретаря США обменялись мыслями относительно армяно-турецкого процесса
Президент Армении Серж Саргсян  принял 4 февраля первого заместителя госсекретаря США Джеймса Стейнберга и сопровождавшего его делегацию, в составе которой были заместитель госсекретаря США Филипп Гордон, посол США в Армении Мари Йованович и другие официальные лица.
Приветствуя визит высокопоставленного гостя в Армению, президент Саргсян сказал: «Армяно-американские отношения традиционно носят теплые, дружественные отношения и подобного рода визиты очень важны с точки зрения продолжения диалога между нашими странами».
По словам президента, за период, прошедший после предыдущей встречи, отмечен определенный прогресс в сфере экономики. «За этот период США стали нашим пятым торговым партнером, третьим - по линии экспорта, что очень важно. Мы осуществили ряд законодательных изменений, которые должны способствовать углублению двустороннего сотрудничества», - подчеркнул президент Армении.
В свою очередь, Стейнберг отметил, что с момента его назначения на пост заместителя госсекретаря США это его второй визит в Армению. Он передал президенту Армении теплые приветствия госсекретаря США Хиллари Клинтон и подтвердил готовность и желание американской стороны работать как по двусторонним, так и многосторонним вопросам, в том числе региональным проблемам.
Собеседники положительно оценили нынешнее состояние армяно-американских отношений, как с точки зрения их объема, так и эффективности, отметив, что двусторонние отношения динамично развиваются в сферах безопасности, образования, культуры и в других областях.
Стороны обменялись мыслями относительно процесса урегулирования отношений между Арменией и Турцией.
Первый заместитель госсекретаря США высоко оценил усилия, приложенные Арменией в решении региональных проблем. Он вновь подтвердил, что урегулирование армяно-турецких отношений для США очень важно и США готовы продолжить свое содействие процессу. Джеймс Стейнберг вновь подтвердил позицию американской стороны относительно решения Конституционного суда Армении, отметив, что это положительный шаг для продолжения процесса. Американский дипломат для продвижения вперед процесса посчитал необходимым проявление сторонами политической воли.