Վարդան Խաչատրյան. «Որևէ կոնկրետ առաջընթաց Աստանայից դժվար էր սպասել»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Աստանայում կայացած ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին՝ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանն ասել է, թե ինքը Ղարաբաղի հարցում ոչ մի սպասելիք չուներ:
-Փաստվել է, որ վճռական քայլեր պետք է ձեռնարկվի Ղարաբաղի խնդրի լուծման համար, բայց թե ինչ կա դրա տակ թաքնված, և ինչպես կշարունակվի գործընթացը, չեմ կարող ասել,-ասել է նա։
Ըստ նրա՝ եթե մեր առջև պետք է դնեն նույն այն պայմանները, որ մեկ-երկու անգամ դրվել են որպես հիմնախնդրի կարգավորման հաջորդական քայլեր, դրանք զիջումներ անելու տեսանկյունից իսկապես վտանգ են պրունակում։
Վարդան Խաչատրյանի խոսքերով՝  Աստանայի գագաթնաժողովը չհասավ իր առջև դրված երեք նպատակին՝ ճգնաժամից Աֆղանստանի և Ղրղզստանի դուրս գալու հարցի լուծմանը, «սառեցված հակամարտությունների» կարգավորմանը և անվտանգության նոր համակրգի ստեղծմանը, և դրա պատճառներից մեկն էլ «Wikileks»-ի հրապարակումներն էին։

Вардан Хачатрян: «Сложно было ожидать от Астаны какого-то конкретного прогресса»
Говоря во время встречи с журналистами о результатах саммита ОБСЕ в Астане, депутат НС Вардан Хачатрян сказал, что у него не было никаких ожиданий по Карабахскому вопросу.
«Было констатировано, что должны быть предприняты решительные шаги для решения Карабахской проблемы, но я не могу сказать, что кроется под этим и как продолжится процесс», - отметил он.
По его словам, если нам должны выдвинуть те же условия, которые несколько раз уже выдвигались в качестве последовательных шагов урегулирования конфликта, то они подразумевают уступки и содержат опасность.
Вардан Хачатрян отметил, что саммит в Астане не достиг поставленных перед ним трех целей -выведения Афганистана и Киргизии из кризиса, урегулирования «замороженных» конфликтов и создания новой системы безопасности. Одной из причин этого, по его мнению, явилась публикация Wikileaks секретных данных.