Թուրքագետ. «Հայկական կողմը այդքան էլ պատրաստ չէ հայ-թուրքական սահանի բացմանը»
Հայ-թուրքական հարաբերություների կարգավորման թեմայով Գյումրիում հրավիրված քննարկման ժամանակ թուրքագետ Արտակ Շաքարայանը նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերություների կարագավորման նախաձեռնությունը ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի շահերից է բխում և պաշտոնական Երևանը այստեղ շատ քիչ դերակատարություն ունի։  «2009թ-ի ընթացքում 10 տարվա քայլերը մեկ տարում անելը արդյունք է, ոչ թե Երևանի դիվանագիտական խելացիության, Բաքվի կամ Անկարայի ռազմավարական խելացիույթան, այլ ավելի շատ, արդյունք է այն բանի, որ գերտերությունները հասել են ինչ որ պայմանավորվածության հայ-թուրքական հարաբերությունների առումով»,-ասել է թուրքագետը։
Վերջինս նաև նշել է, որ հայկական կողմը դեռևս այդքան էլ պատրաստ չէ հայ-թուրքական սահանի բացմանը. «Հայաստանը դեռ պատրաստ չէ միանշանակ, լիարժեք հարաբերությունների սկսմանը, այսինքն մեր մաքսային օրենսգիրքը համապատասխան չէ, մեր միգրացիոն օրենսգիրքը համապատասխան չէ, եթե ասենք սահմանները բացելուց հետո 50 հազար քուրդ քաղաքական ապաստարան ուզեն Հայաստանից մենք ի՞նչ ենք անելու»։
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման թեմային անդրադառնալով՝ քաղաքագետ Միքայել Զոլյանը հայտարարել է.
-Ինձ թվում է, որ Ցեղասպանության ճանաչումը մենք ինչ-որ տեղ դարձրել ենք գերնպատակ և հենց նպատակ՝ նպատակի համար: Այսինքն ի՞նչ կլինի, որ Ցեղասպանությունը ճանաչվի։ Ենթադրենք, Ամերիկայի Միացյալ Նահնգները ճանաչեց Ցեղասպանությունը. հետագա մեր քայլե՞րը, հետագա Թուրքիայի քայլերը, ի՞նչ որ պարատավորություն ու՞նի Թուրքիան: Իմ կարծիքով, գուցե նաև,  այս փուլում մեզ համար  հոգեբանական առումով ամենավատ բանը կլինի այն, եթե Թուրքիան Ցեղասպանությունը ճանաչի:

Тюрколог: «Армянская сторона не так уж и готова к открытию армяно-турецкой границы»
Во время обсуждения в Гюмри, посвященного урегулированию армяно-турецких отношений, тюрколог Артак Шакарян отметил, что инициатива по урегулированию армяно-турецких отношений вытекает из интересов США и России и официальный Ереван здесь имеет весьма незначительную роль. «Осуществление за 2009-й год 10 шагов за один год не результат  дипломатической мудрости Еревана,  стратегической мудрости Баку или Анкары, а скорее всего результат того, что сверхдержавы достигли какой-то договоренности в плане армяно-турецких отношений», - сказал тюрколог.
Последний также отметил, что армянская сторона пока не так уж готова к открытию армяно-турецкой границы. «Армения пока однозначно не готова к началу полноценных отношений, то есть наш таможенный кодекс не соответствующий, наш миграционный кодекс не соответствующий. Если, скажем, после открытия границ 50 тысяч курдов попросят  политического убежища у Армении, что мы будем делать?», - задается вопросом Шакарян.