Ժիրայր Սեֆիլյան. «Թուրքիան ձգտում է առավելագույնը ստանալ այս ամբողջ իրավիճակից»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացի շարունակությունը, այսպիսի պետություն ունենալու պայմաններում, միայն  ի վնաս մեզ կարող է լինել։
-Թուրքիան ձգտում  է մաքսիմումը ստանալ այս ամբողջ իրավիճակից։ Նրանք ցանկանում են հայկական կողմից կորզել հնարավորինս շատ։ Նրանք  ցանկացած ժամանակ պատրաստ են ստորագրել այս արձանագրությունները, բայց երբ տեսնում են, որ իրենց հետ հարաբերվող կողմը՝ հանձին ՀՀ-ի, չպետություն է (չկա պետություն, այլ կան մի խումբ մրադիկ, որ ունեն անձնական շահեր), փորձում են օգտագրծել հնարավորությունն ու հայ ժողովրդի վերջին ներուժը խլել մեր ձեռքից։ Խոսքն ազատագրված տարածքների մասին է,-նշել է նա։
Ըստ Ժիրայր Սեֆիլյանի, սակայն, հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացին ուղղված բոլոր ջանքերը ջուրն են թափվելու գերտերությունների շահերի բախման պատճառով։

Жирайр Сефилян: «Турция стремится получить максимум от всей этой ситуации»
Член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян сказал во время встречи с журналистами, что продолжение процесса установления армяно-турецких отношений в условиях такого государства, может быть лишь во вред нам.
«Турция стремится получить максимум от всей этой ситуации. Она желают выудить у армянской стороны как можно больше и в любой момент готова подписать эти протоколы, но когда видит, что другая сторона, в лице РА не государство (государства нет, есть группа людей с личными интересами), пытается воспользоваться возможностью и лишить армянский народ последнего потенциала. Речь идет об освобожденных территориях», - отметил он.
В то же время, по словам Жирайра Сефиляна, все усилия по установлению армяно-турецких отношений пройдут впустую по причине столкновения интересов сверхдержав.