ԵԱՀԿ նախագահը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի նախագահների հետ կքննարկի տարածաշրջանի անվտանգության հարցեր
Փետրվարի 14-17-ը, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի ԱԳ ղեկավար Կանատ Սաուդաբաևը կայցելի Հարավային Կովկասի երկրներ։ «Երևան, Բաքու, Թբիլիսի կատարվելիք այցերի շրջանակներում տեղի կունենան հանդիպումներ երեք երկրների իշխանությունների, քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդների հետ։ Բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն տարածարջանային հրատապ թեմաներ, այդ թվում առկա հակամարտությունների կարգավորման ուղիները»,-ասել է Ղազախստանի ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ասկար Աբդուրախմանովը։ Նա ընդբգծել է, որ «տարածաշրջանում չլուծված հակամարտությունների կարգավորումը ԵԱՀԿ ղազախական ներկայացուցչության ուշադրության կենտրոնում է»։ «Այդ պատճառով ԵԱՀԿ գործող նախագահը մտադիր է առաջին հերթին այցելել Հարավային Կովկաս»,-ասել է Աբդուրախմանովը։

Глава ОБСЕ обсудит с президентами Азербайджана, Армении, Грузии вопросы безопасности на Южном Кавказе - МИД Казахстана
14-17 февраля действующий председатель ОБСЕ, госсекретарь - министр иностранных дел Казахстана Канат Саудабаев посетит с визитом страны Южного Кавказа. «В ходе визита в Баку, Ереван и Тбилиси состоятся встречи с высшим руководством трех государств, главами парламентов, лидерами политических партий. В ходе переговоров будут обсуждены актуальные вопросы установления безопасности и стабильности на Южном Кавказе, включая содействие урегулированию существующих в регионе конфликтов, усиления роли ОБСЕ в решении имеющихся проблем», - сообщил официальный представитель МИД Казахстана Аскар Абдрахманов. Он подчеркнул, что «вопросы содействия урегулированию затяжных конфликтов на пространстве ОБСЕ, повышение безопасности стран Южного Кавказа находятся в фокусе внимания казахстанского председательства в Организации». «Именно поэтому действующий председатель в первую очередь намерен посетить данный регион», - отметил А. Абдрахманов.