Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղյակ չի եղել
ՄԻՊ գրասենյակում ասուլիս հրավիրած ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը տեղյակ չի եղել փետրվարի 24-ին Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի և, վերջինիս բնորոշմամբ, մոտ 30 տարեկան երիտասարդների միջև  տեղի ունեցած միջադեպի մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելուն, Ա. Հարությունյանը բացասական է գնահատել։
-Օրենքը նորմալ է, միջազգային պրակտիկայում նմանատիպ օրենքներ կան, և դա տեղավորվում է եվրոպական ստանդարտների մեջ, բայց այն իրավակիրառական պրակտիկան, որ մենք տեսնում ենք, ես մտավախություն ունեմ, որ կարող է միակողմանի գործել,- ասել է Ա. Հարությունյանը՝ հավելելով, որ իրենք շատ ուշադիր են լինելու, և եթե օրենքի միակողմանի կիրառման դեպք արձանագրվի, ապա կդիմեն Սահմանադրական դատարան։

Защитник прав человека не в курсе
На пресс-конференции, созванной в офисе омбудсмена РА, защитник прав человека Армен Арутюнян заявил, что не в курсе об инциденте, произошедшем 24 февраля у входа в здание генпрокуратуры между фотожурналистом Гагиком Шамшяном и, по определению последнего, мужчины около 30 лет.
Что касается внесения изменений в гражданский кодекс РА, то А.Арутюнян отрицательно  оценил этот факт.
«Закон нормальный, в международной практике есть много подобных законов, и это умещается в европейские стандарты, но та правовая-прикладная практика, которую мы видим, вызывает у меня озабоченность, что закон может действовать в одностороннем порядке», - сказал А.Арутюнян, добавив, что они будут очень внимательны и если будет зарегистрирован один случай одностороннего применения, то он обратится в Конституционный суд РА.