Ինչպիսի՞ն է կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին՝ ինչպես է գնահատում կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի խորհրդական, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանն ասել է, թե դրա մասին խոսելը դեռ վաղ է։
-Շոշափելի արդյունքներ, որոնք ակնկալում է բնակչությունն ու ինքը՝ կառավարությունը, դեռևս ակներև չեն։ Սակայն կան գործոններ, որոնք կախված են մեզնից, և մասնավորապես ֆինանսական համակարգը թեև կայացած է համարվում, այդ թվում նաև բանկայինը, այնուամենայնիվ, դա մեզ չպետք է գոհացնի մինչ այն պահը, երբ բանկային համակարգը կսկսի ծառայել տնտեսության իրական հատվածին։ Սա շատ կարևոր է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի այս փուլում,-նշել է նա։
Ըստ Թաթուլ Մանասերյանի՝ երբ պետությունն է պատասխանատվություն ստանձնում լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսների համար, որոնք փոխառվում են միջազգային կազմակերպություններից կամ այլ երկրների կառավարություններից, բանկերը դառնում են պետության գործակալներ և պետության թելադրանքով պետք է որդեգրեն ցածր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը։

Какова антикризисная программа правительства?
Во время встречи с журналистами, отвечая на вопрос относительно антикризисной программы правительства, советник председателя НС РА, доктор экономических наук,  профессор  Татул Манасерян сказал, что говорить об этом пока рано.
«Ощутимых результатов, которых ожидает население и само правительство, пока нет. Однако есть факторы, которые зависят от нас, и в частности, хотя и финансовая система считается состоявшейся, в том числе также банковская, тем не менее, это не должно нас удовлетворить    до этого момента, когда банковская система начнет служить реальному сектору экономики. Это очень важно на этом этапе финансово-экономического кризиса», - отметил он.
По словам Манасеряна, когда государство берет обязательство относительно дополнительных финансовых ресурсов, которые дают взаймы международные организации или правительства других стран, банки становятся агентами государства и под диктовку государства должны взять на вооружение политику низких процентных ставок.