Մեդվեդև. «ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը ցույց է տվել Կազմակերպության բոլոր թերությունները»
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը կարծում է, որ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը, որը տեղի է ունեցել Աստանայում դեկտեմբերի 1-2-ին, ցույց է տվել Կազմակերպության բոլոր թերությունները։
Սրա մասին նա հայտնել է երեքշաբթի Բրյուսելում կայացած Ռուսաստան-Եվրամիություն բարձրաստիճան մամլո ասուլիսի ընթացքում։
«Պետք է անկեղծ խոստովանենք, որ այդ գագաթնաժողովը ցույց է տվել ներկա պահին ԵԱՀԿ-ի ունեցած բոլոր թերությունները և էական որոշումներ կայացնելու գործում նրա որոշակի անկարողությունը»,-հայտարարել է ՌԴ նախագահը։
«Այդ պատճառով մեր խնդիրն է ԵԱՀԿ-ն  օժտել նոր ներուժով, նոր պարունակությամբ, միգուցե՝ հրաժարվել այն կարծրատիպերից, որոնք երբեմն օգտագործվում են այդ կազմակերպության աշխատանքում»,-նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ Դ. Մեդվեդևը նշել է. «Այդ գագաթնաժողովը պահանջում էր կազմակերպչական մեծ աշխատանք, որը տարվել էր Ղազախստանի և նրա նախագահի կողմից»։

Медведев: «Саммит ОБСЕ в Астане продемонстрировал все дефекты, которые в настоящий момент имеет ОБСЕ»
Президент РФ Дмитрий Медведев считает, что прошедший 1-2 декабря в Астане саммит ОБСЕ продемонстрировал все дефекты этой организации. Об этом Медведев заявил на пресс-конференции в рамках саммита Россия-ЕС.
«Надо признаться откровенно, этот саммит продемонстрировал все дефекты, которые в настоящий момент имеет ОБСЕ, и определенную беспомощность ОБСЕ в принятии существенных решений», - сказал Медведев, добавив:
«ОБСЕ должна получить новые возможности и новое содержание, может быть, отрешиться от тех стереотипов, которые иногда используются в работе этой организации».
В то же самое время, президент РФ подчеркнул, что этот саммит потребовал большой организаторской работы, которая была проведена Казахстаном и лично Н. Назарбаевым.