Էլէկտրաէներգիայի սակագները չեն փոխվելու
-Էլէկտրաէներգիայի սակագները չեն փոխվելու. մնալու են ներկայիս գործող սակագները,- լրագրողներին ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ վստահեցնելով, որ 2010թ. ապրիլի 1-ից գազի սակագների բարձրացումը չի անդրադառնալու էլէկտրաէներգիայի սակագնի վրա։ Նրա խոսքերով՝ չնայած գազի սակագինը թանկացել է, միևնույն է, որպես ջերմատվության աղբյուր գազը շարունակում է մնալ ամենաէժանը։
-Այսօրվա նիստում հաստատված մեր սակագների մակարդակը հնարավորություն է տալիս այս տարածաշրջանում լինել մրցունակ, եթե դա, իհարկե, կապում եք ուղղակի գազի գնի հետ։ Եթե այլ բանի հետ եք կապում, ես չգիտեմ։ Գազը տվյալ պարագայում չի կարող խանգարել, որ մեր արդյունաբերողները մրցունակ լինեն, որովհետև եթե նայեք, մեր հարևան երկներում՝ Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում, Թուրքիայում կտեսնեք, որ արդյունաբերողների համար շատ ավելի բարձր է սակագինը, քան մեր հայրենական արտադրողների համար,- հավելել է ՀԾԿՀ նախագահը։
Փոխարենը տրատնսպորտի համար գազի գինը կարող է բարձրանալ։
-Ընդհանրապես երբ գազի սակագինը բարձրանում է, տրամաբանական է, որ որոշակի ազդեցություն կունենա այն տնտեսվարող սուբյեկտների ինքնարժեքի վրա, որոնք իրենց գործունեության մեջ գազ են օգտագործում։ Տրանսպորտի բնագավառում, որտեղ իրենց համար վառելիքը համարվում է ոչ թե բենզինը, այլ գազը, մենք հաշվարկել ենք, որ 1խմ խորանարդի համար ընդամենը16 դրամով սա կարող է ազդել գազալիցքավորման կայանների այսօրվա գործող ինքնարժեքի վրա, ոչ ավելի, նույնիսկ 16-ից մի փոքր ցածր,- հայտարարել է Ռ. Նազարյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀԾԿՀ-ն իր առավոտյան նիստում բարձրացրեց սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը։ Իսկ այսօր՝ ժամը 16։00-ին էլ հանձնաժողովը քննարկելու է մի շարք ընկերությունների կողմից սպառողներին խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների մատուցման սակագների սահմանման մասին հարցը։

Тарифы на электроэнергию не поменяются
«Тарифы на электроэнергию не поменяются - останутся нынешние действующие тарифы», - сказал журналистам председатель Комиссии по урегулированию Общественных услуг Роберт Назарян, заверив, что повышение цен на газ с 1-ого апреля 2010-ого года не отразится на тариф электроэнергии. По его словам, хотя и тарифы газа повысились, все равно как источник обогрева газ является самым дешевым.
«Установленный на сегодняшнем заседании уровень тарифов дает возможность в этом регионе быть конкурентным, если это, конечно, связываем просто с ценой на газ. Если связываем с другими вещами, я не знаю. Газ в данном случае не может помешать, чтобы наши промышленники были конкурентоспособными, поскольку, давайте посмотрим - в наших соседних странах Грузии, Молдове, Украине, Турции, для промышленников тариф значительно больше, чем для наших отечественных производителей», - добавил он.
Взамен тариф газа может поднять цену на газ для транспорта.
«Вообще, когда тариф газа повышается, логично, что будет иметь определенное влияние и на себестоимость тех хозяйствующих субъектов, которые в своей деятельности используют газ. В сфере транспорта, где для них топливом считается не бензин, а газ, мы подсчитали, что всего лишь на 16 драмов повлияет повышение на 1 кубометр газа на действующую сегодня себестоимость газозаправочных станций, даже ниже 16-ти.
Напомним, сегодня Комиссия по урегулированию Общественных услуг на своем заседании повысила тарифы на природный газ. А сегодня комиссия рассмотрит также вопросы установления тарифов для подачи питьевой воды и услуг по удалению воды.