Խոջալու. ո՞րն է իրականությունը
Այս տարի լրանում է Խոջալուի դեպքերի 18-րդ տարելիցը (1992թ. փետրվարի 26-28)։ Ադրբեջանական կայքերը և հեռուստատեսությունը հեղեղված են Խոջալուի դեպքերի մասին պատմող պատմություններով և ֆոտոռեպորտաժներով։ Ադրբեջանն ամբողջ ուժգնությամբ գործի է դրել քարոզչամեքենան։ Հակաքարոզչական անդրադարձ, այսինքն՝ դեպքերի իրական պատկերը ներկայացնելուն ուղղված քայլեր հայկական կողմից իրականացվում են անձնական, սակայն ոչ պետական մակարդակով։ Օրերս Երևանում «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպությունը ներկայացրեց նոր կայք, որը բացահայտում է 1991-1994 թթ. ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Խոջալու գյուղում տեղի ունեցած իրադարձություններին վերաբերող մոտ 20 լուսանկարների կեղծ լինելը: «Xocali.net» կայքի հեղինակները պնդում են, որ ադրբեջանական քարոզչությունն ակտիվորեն օգտագործում է կեղծ նյութեր, որոնք ոչ մի կապ չունեն Աղդամի ռազմական գործողությունների հետ։
1992-ին ԼՂՀ պաշտպանության բանակն իր վերահսկողության տակ վերցրեց Ստեփանակերտից 10 կմ արևմուտք տեղակայված Խոջալու ադրբեջանական ռազմական պլացդարմը, որտեղ գտնվում էր նաև օդակայանը։ Ադրբեջանական զորքերն ամեն կերպ փորձում են ռազմական այդ գործողությունները ներկայացնել որպես բնակչության էթնիկ զտում։ Այժմ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են տեղի ունեցածը հայերի կողմից իրականացված ցեղասպանություն ճանաչել՝ դրա համար գործի դնելով քարոզչական հնարավոր և անհնարին բոլոր միջոցները։
Ինչպես «7օր»-ի հետ զրույցում նշել է քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը, ռազմական գործողությունների ժամանակ հիմնականում տեղի է ունեցել Խոջալուում գտնվող ահաբեկչական ապօրինի ջոկատների ոչնչացում, որոնք ռմբակոծում էին Խոջալուի շուրջ գտնվող ԼՂՀ  բնակավայրերը, փակել էին հիմնական ճանապարհը և թույլ չէին տալիս, որ Ստեփանակերտը սնունդ և դեղորայք ստանար։
Նա ընդգծել է, որ պետք է նաև հաշվի առնել, որ այդ խմբավորումները ոչնչացնելուց հետո քաղաքում գտնվում էին 2 «Գրադ» կայանի հրթիռային համակարգ, 2 զրահամեքենա, 4 «Ալազան» տիպի թնդանոթ և մեկ 100 մմ տրամաչափի թնդանոթ. «Եթե հաշվի առնենք նաև, որ այդ պահին Աղդամում կուտակված է եղել 34 հազարանոց բանակ, ապա համոզվում ենք, որ դրանով կանխվել է նաև հարձակումը Ստեփանակերտի վրա»։ Աղդամ քաղաքի շրջակայքում իսկապես սպանվել է որոշակի թվով խաղաղ բնակչություն, այն, ինչն այսօր իր քարոզչության մեջ շահարկում է Ադրբեջանը, սակայն, Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի խոսքերով, ադրբեջանական քարոզչությունը լռում է և երբեք չի նշում, որ այդ բնակչությունն սպանված է եղել այն տարածքում, որը մինչև 1993-ի ամառը գտնվում էր Ադրբեջանի զինված ուժերի հսկողության տակ։ Հետևաբար, քաղաքագետը համոզված է, որ այդ բնակչությանը հայերն սպանել չէին կարող, քանի որ այդ քաղաքում այդ ժամանակ 34 հազարանոց բանակ կար և մեծ քանակով զրահամեքենաներ. «Ես համոզված եմ նաև փաստերով, որ այդ բնակչությանը սպանել է ադրբեջանական բանակը, ըստ երևույթին, պատահական, իսկ դիակներից այլանդակված են ընդամենը 7-8-ը։ Դիակներն այլանդակել են արդեն մտածված»։
Ինչ վերաբերում է հայկական կողմի քարոզչական աշխատանքներին, նա նշել է, որ դրանք իրեն չեն բավարարում և ոչ միայն Խոջալուի հարցով. «Ես հասկանում եմ նաև, որ ճիշտը քարոզելն ավելի դժվար է, քան սուտը, բայց, այնուամենայնիվ, համարում եմ, որ մենք այս հարցերում շատ ավելի պասիվ ենք, քան Ադրբեջանը։ Բավական է միայն ասել, որ հարյուր երկրից ավելի դեսպանատներում Ադրբեջանն այս տարի Խոջալուին վերաբերող ինչ-որ միջոցառումներ է իրականացնում, որտեղ իր սուտն է առաջ տանում։ Նույնիսկ այն նկարներն է ցուցադրում, որոնք արդեն ապացուցված է, որ կեղծված են»։
Նրա կարծիքով կամավորական հիմունքներով հնարավոր ամեն ինչ արվում է, և ժամանակն է պետական մակարդակով քարոզչությամբ զբաղվելը։ Այդ հարցով արդեն պետք է զբաղվի պետությունը, քանի որ ամեն օր ոչ միայն պարտվում ենք, այլև հետ ընկնում ու կորցնում մեր դիրքերը։ Նա նշել է, որ պետության և բնակչության համար կարևոր են ինչպես պատերազմը, այնպես էլ քարոզչական պատերազմը. «Եթե մենք այսօր դրանով չզբաղվենք և չօգտագործենք նաև մեր սփյուռքահայության հնարավորությունները, մենք կարող ենք վաղը շատ ծանր կացության առջև կանգնել, եթե արդեն չենք կանգնել։ Դա պետք է կարգավորվի։ Մենք այսօր քարոզում ենք, կոպիտ ասած, ամեն մեկս մեր խելքի փչածը. իրականում մենք պետք է խփենք միևնույն մեխին և միևնույն ուղղությամբ»։
Ե՞րբ, ի վերջո, Հայաստանի Հանրապետությունը կըմբռնի քարոզչության և քարոզչական պատերազմի ողջ ուժն ու ազդեցությունը։

Ходжалу - какова действительность?
В этом году исполняется 18-ая годовщина событий в Ходжалу (26-28 февраля 1992-ого года). Азербайджанские сайты и телевидение заполнены историями и фоторепортажами, рассказывающими о событиях в Ходжалу.  Азербайджан со всей мощью задействовала свою пропагандистскую машину. Антипропагандистская реакция, то есть шаги, направленные на представление реальной картины с армянской стороны реализуется на личностном, однако не на государственном уровне. На днях в Ереване общественная организация «Инициатива по предотвращению ксенофобии» представила новый сайт, который раскрывает фальсификацию около 20 фотографий, касающихся событий, имевших место в селе Ходжалу во время карабахской войны 1991-1994-ых годов.   Авторы сайта «Xocali.net» утверждают, что азербайджанская пропаганда активно использует лживые материалы, которые не имеют никакого отношения к военным действиям в Агдаме.
В 1992-м году армия обороны НКР взяла под свой контроль азербайджанский военный плацдарм, дислоцированный в 10 км. к Западу от Степанакерта, где находился также аэропорт. Азербайджанские войска всячески пытаются эти военные действия представить как этническую чистку населения. Ныне власти Азербайджана пытаются произошедшее представить как геноцид, осуществленный со стороны армян,  для этого задействовав все возможные и невозможные пропагандистские средства.
Как в беседе с «7or» отметил политолог Левон Мелик-Шахназарян, во время военных действий в основном произошло уничтожение незаконных террористических отрядов, находящихся в Ходжалу, которые бомбили находящиеся вокруг Ходжалу населенные пункты НКР, закрыли основной путь и не позволяли, чтобы Степанакерт получал продукты питания и лекарства.
Он подчеркнул, что надо учитывать также то, что после уничтожения этих формирований в городе находились 2 ракетные установки «Град», 2 бронетранспортера, 4 артиллерийских орудия типа «Алагяз» и одно артиллерийское орудие калибра 100 мм. «Если учесть также, что на тот момент в Агдаме скопилась 34-тысячная армия, то убеждаемся, что тем самым было предотвращено нападение на Степанакерт». В окрестностях Агдама, действительно, было убито, определенное число мирного населения, то, что сейчас в своей пропаганде спекулирует Азербайджан, однако, по словам Мелик-Шанхназаряна, азербайджанская пропаганда молчит и никогда не отмечает, что это население было убито на той территории, которая  до лета 1993-го года находилась под контролем вооруженных сил Азербайджана. Следовательно, политолог уверен, что армяне не могли убить это население, поскольку в этом городе в это время находилась 34 тысячная армия и в большом количестве бронетехника. «Я уверен также на основе фактов, что это население убила азербайджанская армия, наверное, случайно, а из трупов были обезображены лишь 7-8. Трупы уже изуродовали умышленно».
Что касается пропагандисткой работы армянской стороны, то он отметил, что она его не удовлетворяет, и не только по вопросу Ходжалу. «Я понимаю также, что правильно пропагандировать еще сложнее, чем ложь, но, тем не менее, считаю, что мы в этих вопросах более пассивны, чем Азербайджан. Достаточно лишь сказать, что в нынешнем году Азербайджан в своих посольствах более чем ста стран организует какие-то мероприятия, касающиеся Ходжалу, на которых продвигает свою ложь. Даже демонстрирует те фотографии, которые уже доказаны, что сфальсифицированы».
По его мнению, на добровольной основе делается все возможное, однако сейчас время на государственном уровне заняться пропагандой. Этим вопросом уже должно заняться государство, поскольку каждый день не только проигрываем, но и отстаем и теряем позиции. Он отметил, что для государства и населения важны как война, так и пропагандистская война. «Если сегодня мы этим не займемся и не используем возможности армян нашей диаспоры, мы завтра можем оказаться в очень тяжелом положении, если уже не оказались. Это должно отрегулироваться. Мы сегодня пропагандируем, грубо говоря, то, что взбредет в голову каждому - на самом деле мы должны бить по одному и тому же гвоздю и по одному и тому же направлению».