Սումգաիթյան ոճրագործության դեմ բողոքի ցույց Վաշինգտոնում
Փետրվարի 26-ին  Վաշինգտոնի տարածաշրջանի հայ երիտասարդությունը  ոտքի էր ելել իր ընդվզումը հայտնելու 22 տարի առաջ Սումգայիթում տեղի ունեցած ոճրագործության դեմ: Հայ երիտասարդների  դաշնությունը, Ամերիկայի Հայ եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպությունը և բազմաթիվ հայ երիտասարդներ, որոնք ներկայացնում էին համայնքի բոլոր թևերը,  մի քանի տասնյակ մարդ, հավաքվել էին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանության առջև և պահանջում էին դատապարտել  Սումգայիթի ոճիրը:  Նրանց կարգախոսները կոչ էին անում  «Սումգայիթի ցեղասպանությունը ոճիր է մարդկության հանդեպ», «Ազատություն Լեռնային Ղարաբաղին», «Ճշմարտություն Սումգայիթի ոճրագործության մասին», «Սումայիթի հանցագործները ցայսօր անպատիժ են» և այլն:
Ցույցի մասնակիցները, որոնցից շատերը Սումգայիթյան ողբերգության պահին նույնիսկ չէին  ծնվել,  բացականչում էին  «Մենք դատապարտում ենք հայերի ջարդերը Ադրբեջանում»: Նրանք հավատում են, որ Սումգայիթը սկիզբ դրեց Արցախյան ազատագրական պայքարի հետագա արյունալի իրադարձություններին:  Ցուցարարներիը պահանջում էին պատժել Սումգայիթի և դրան հաջորդած Բաքվի, Կիրովաբադի, Շահումյանի, Մարաղայի և այլ հայաբնակ վայրերում ցեղասպանություն կազմակերպած և իրագործած անձանց, դադարեցնել հակահայ իստերիան Հայաստանի և Լեռնային ղարաբաղի նկատմամբ:

Акция протеста в Вашингтоне против злодеяния в Сумгаите
26 февраля армянская молодежь Вашингтона поднялась на ноги, чтобы выразить свой протест против злодеяния, совершенного 22 года тому назад в Сумгаите. Союз армянской молодежи, молодежная организация Армянской церкви Америки и многочисленные молодые армяне, которые представляли все крылья общины, несколько тысяч человек, собрались в Вашингтоне перед зданием посольства Азербайджана и требовали осудить злодеяние в Сумгаите. Их призывами были - «Геноцид в Сумгаите - злодеяние против человечества», «Свободу - Нагорному Карабаху», «Правда о злодеянии в Сумгаите», «Преступники Сумгаита сегодня безнаказанны»  и т.д.
Участники митинга, их коих многие на момент трагедии в Сумгаите даже не родились, восклицали: «Мы осуждаем погромы армян в Азербайджане». Они считали, что Сумгаит заложил начало дальнейшим кровавым событиям освободительной Арцахской борьбы. Демонстранты требовали наказать лиц, организовавших и осуществивших геноцид в Сумгаите, и последовавших за ним в Баку, Кировабаде, Шаумяне, Мараге и других армянонаселенных местах, прекратить антиармянскую истерию в отношении Армении и Нагорного Карабаха.