Երևանի նոր քաղաքապետը փող հավաքելու տարբերակ է գտել
2011-ը տհաճ անակնկալ է մատուցում Երևանի ավտոմեքենաների վարորդներին։ «7 օրին» են դիմել բազում ավտոսիրողներ, ովքեր պնդում են, որ Երևանի վարչական շրջաններից իրենց հրաժարվում են 2010 թվականի գույքահարկի զրոյական տեղեկանք տրամադրել՝ ստիպելով վճարել նաև 2011-ի ամբողջ տարվա գույքահարկը։ Մասնավորապես նման կերպ են վարվում Շենգավիթի և Արաբկիրի վարչական շրջաններում։
Մեզ դիմած վարորդները պնդում են, որ իրենք նախորդ տարվա դեկտեմբերի 30-ի կեսօրին արդեն չեն կարողացել վերցնել 2010-ի գույքահարկի տեղեկանքը, քանի որ նախկին թաղապետարանները (օրինակ՝ Շենգավիթի վարչական շրջանը) ժամը 13-ից հետո փաստացի չեն աշխատել։
Չունենալով 2010-ի գույքահարկի զրոյական տեղեկանքը՝ ավտոմեքենաների բազում տերեր չեն կարողացել ավտոմեքենայի տեխզննում անցկացնել, իսկ այս տարվա առաջին աշխատանքային օրը՝ հունվարի 10-ին արդեն նախկին թաղապետարանները, պատճառաբանելով, որ տարին փոխվել է, ստիպում են վճարել նաև այս տարվա գույքահարկը, ինչը նշանակում է, որ տեխզննման կտրոնի համար քաղաքացիները կրկնակի գույքահարկ պետք է վճարեն։
Շենգավիթ համայքնում քաղաքացիներին ասում են, որ նման կերպ վարվում են նաև այն պատճառով, որ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը ներքին հրահանգ է տվել Երևանի բյուջեն համալրել գույքահարկի գումարները գանձելու այդ տարբերակով։ Այսինքն ստացվում է, որ ավտոմեքենաների տերերին այս օրերին  կարող են տուգանել ինչպես ԱՊՊԱ կտրոնը չունենալու, այնպես էլ այս տարվա տեխզննումը չիրականացնելու համար։

Новый мэр Еревана нашел новый способ собирать деньги
2011 год преподнес столичным водителям автомобилей неприятный сюрприз. В редакцию «7or» обратились многочисленные автолюбители, утверждающие, что в административных районах Еревана отказываются предоставлять справки о нулевом налоге на имущество за 2010 год, принуждая выплатить налог на имущество и за весь 2011 год. В частности, подобным образом дело обстоит в административных районах Шенгавит и Арабкир.
Обратившиеся к нам водители утверждают, что уже в полдень 30 декабря они не могли приобрести справку о налоге на имущество за 2010 год, поскольку районные администрации (например, административного района Шенгавит) с 13:00 фактически не работали.
Не имея справки о нулевом налоге на имущество за 2010 год, многочисленные владельцы автомобилей не смогли пройти техосмотр, а в первый рабочий день этого года, 10 января, уже бывшие префектуры, аргументируя тем, что год сменился, принуждают платить налог на имущество и за этот год, что означает, что для талона о техосмотре граждане должны платить налог на имущество в двойном размере.
В административном районе Шенгавит гражданам говорят, что подобным образом поступают еще и потому, что мэр Карен Карапетян дал внутреннее распоряжение пополнить бюджет Еревана таким способом сбора налога на имущество. То есть, выходит, что в эти дни владельцев автомобилей могут оштрафовать как за отсутствие талона об обязательном страховании автогражданской ответственности (ОСАГО), так и за непрохождение техосмотра этого года.