Հովհաննես Հովհաննիսյան
-Մարտի 1-ի հանրահավաքում Հայ ազգային կոնգրեսը հունիսից մինչև սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների պահաջ դրեց։ Որքանո՞վ եք հավանական համարում արտահերթի անցկացումը։
-Այն վիճակը, որ ստեղծվել է երկրում (ներքաղաքական զարգացումներ և հայ-թուրքական գործընթացների ու Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ճգնաժամի և դրա խոր հետևանքների հետ կապված արտաքին քաղաքական մարտահրավերներ, կոռումպացված բիզնես, չկայացած իշխանություններ և գործիչներ), առիթ է տալիս մտածելու, որ Հայաստանում մի օր պետք է համապետական ընտրություններ լինեն՝ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ նախագահական։ Դա ի շահ հայոց պետականության և հայ ժողովրդի է։ Այնպես որ այդ ժամկետները, որ նշվել են Կոնգրեսի մարտի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ, այն ժամկետներն են, որոնցից հետո եթե պրոցեսներն այսպես զարգանան, երևի երկրին արտահերթ ընտրություններն էլ չփրկեն։ Ժամկետներն իրենց բովանդակությամբ համապատասխանում են նրան, որ արտահերթ ընտրությունները միակ ձևն են՝ դրանցից հետո փորձելու ստեղծել մի նոր գործընթաց, որով փորձ կարվի դուրս գալ վերջին 10-12 տարվա ընթացքում ձևավորված և շատ խորացած ու իր լուծման գագաթնակետին հասած իրավիճակից։ Ոչ մի բան հավերժ չէ, ոչինչ անվերջ չէ։ Նեգատիվը, արտաքին քաղաքական ոչ հավասարակշռված և ոչ լուրջ մոտեցումները, ներքաղաքական, տնտեսական զարգացումները, օլիգարխիկ, կրիմինալ համակարգը կուտակվում, ակումլացվում են, և գալիս է մի կրիտիկական իրավիճակ, որը վերջին կաթիլն է ջրի, երբ ջուրն սկսում է թափվել բաժակից։ Այնպես որ, մի օր այդ օրը պետք է գար, և այդ օրը հիմա եկե՛լ է։
-Եթե, այդուհանդերձ, ՀԱԿ-ի նշած ժամանակաշրջանում արտահերթ ընտրություններ չլինեն, այդ դեպքում ՀԱԿ-ն ի՞նչ է անելու ու ասելու։
-Հայ ազգային կոնգրեսը շարունակելու է այն, ինչ հիմա է անում, ինչ պետք է վաղն անի և ինչ կանի դրանից հետո, եթե ինչ-որ ձևով այդ ընտրությունները չլինեն։ Հայ ազգային կոնգրեսը պաշտպանում է հայ ժողովրդի և հայ հասարակության ճնշող մեծամասնության շահերը, և ՀԱԿ-ի ցանկությունն այն է, որ երկրում ձևավորվի ընդունելի իշխանություն, որը կհոգա և կմտածի սեփական ժողովրդի մասին և կլուծի բոլոր ներքին ու արտաքին այն մարտահրավերները, որոնք ծառացած են ժողովրդի առջև։ Հայ ազգային կոնգրեսը հո երկնքից մանանա չի՞ իջեցնելու կամ նոր բաներ չի՞ ասելու։ ՀԱԿ-ի խնդիրը վերը նշվածն է, և դա միշտ անելու է, մինչև հասնի իր նպատակին։
արտ 2-ին հրավիրված ասուլիսում ՀԱԿ մաս կազմող «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցն ասել էր, որ կողմնակից չէ ժամկետներ հայտարարելուն՝ ավելացնելով, որ պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչն իրավունք չունի ժամկետներ նշել, իսկ հետո կաշկանդվել նշված ժամկետներում։ Փաստորեն Դուք համամիտ չե՞ք նրա հետ, և չե՞ք կարծում, որ ժամկետ նշելով և այդ ժամկետում արդյունքի չհասնելով՝  Ձեր ընտրազանգավծն է՛լ ավելի կկորցնեք։
-Ես չգիտեմ՝ Սուրեն Սուրենյանցն ի՞նչ է ասել, բայց կարծեմ շատ հաճախ իրենց կուսակցությունն էր նման ժամկետներ նշում։ Ես այն քաղաքական գործիչներից եմ, որոնցից երևի չեք լսել, որ ժամկետ ասեն, և չեմ էլ ասում։ Խնդիրն այլ է։ Այնպես չէ, որ հստակ կարող ես ասել, որ այսօր իշխանափոխություն է լինում, բայց քաղաքական պրոցեսների զարգացումն ունի իր տրամաբանական ավարտը. քաղաքական պրոցեսների սկիզբը, զարգացումն ու ավարտը տրամաբանություն ունեն։ Ես ասում եմ, որ այդ ընթացքում՝ մինչև սեպտեմբեր, զարգացումներն այդ տրամաբանական ավարտը կունենան, և լուծումներ պետք է լինեն։ Լուծումներն անխուսափելի են, որովհետև էլ տեղ չկա՛։ Ռեզինը երբ ձգում են, կա՛մ պետք է կտրվի, որը շատ ցավոտ կլինի մեր պետության և հայ ժողովրդի համար, կա՛մ պետք է ինչ-որ ձևով երկու կողմերն էլ գան գիտակցության և այդ ռեզինը փորձեն լարվածությունից հանել։ Իսկ լարվածությունը հանելը համապետական ընտրություններն են։ Այսինքն, արտաքին և ներքաղաքական պրոցեսներին պետք է հայ ժողովրդին մասնակից դարձնեն։ Հայ ժողովուրդը ե՞րբ կարող է մասնակից դառնալ իր ճակատագրի որոշմանը։ Երբ իսկապես ազատ, արդար համապետական ընտրություններ լինեն։
-Երբ ասում եք՝ երկու կողմերն էլ գիտակցության պետք է գան, ո՞ւմ նկատի ունեք՝ և՛ իշխանությանը, և՛ ընդդիմությա՞նը։
-Այո՛, իհարկե, ընդդիմությանն էլ։ Վերջապես այս երկրի համար պատասխանատու ենք մենք բոլորս։
-Այսինքն, Հայ ազգային կոնգրեսը հիմա դեռ գիտակցության չի՞ եկել։
-Կոնգրեսը ստեղծվել է մարդկային և համամարդկային արժեքների և սկզբունքների հիման վրա։ Խոսքը վերաբերում է այն մարդկանց, ովքեր այսօր թալանում են այս երկիրը և բերել հասցրել են այս վիճակին։ Խոսքն այսօրվա գործող իշխանությունների մասին է։ Սկսած գյուղապետից մինչև երկրի նախագահի ընտրությունները կեղծված են և լեգիտիմ չեն։ Այս երկրում չկա մի լեգիտիմ չինովնիկ, պաշտոնյա, պատգամավոր, նախարար և գյուղապետ։ Երկիրն ինչքա՞ն կարող է դիմանալ։

Интервью с председателем Либеральной партии Армении Ованесом Ованисяном
- На митинге АНК 1 марта выдвинул требование  о проведении внеочередных президентских и парламентских выборов в период, выпавший с июня по сентябрь. Насколько вероятным считаете проведение внеочередных выборов?
- Это положение, которое создалось в стране (внутриполитические развития и внешнеполитические вызовы, связанные с армяно-турецким процессом и урегулированием Карабахской проблемы и их глубокими последствиями, коррумпированный бизнес, несостоявшиеся власти и деятели), дают повод думать, что в один день в Армении должны произойти общегосударственные выборы, как парламентские, так и президентские. Это во благо армянской государственности и армянскому народу. Так, что эти сроки, которые были отмечены на митинге Конгресса 1-ого марта, это те сроки, после которых, если процессы таким образом будут развиваться, наверное, в стране и внеочередные выборы не помогут.  Сроки по своему содержанию соответствуют тому, что внеочередные выборы - единственный способ после них попытаться создать новый процесс, согласно которому  будет сделана попытка выйти из укоренившейся и дошедшей до пика своего решения ситуации, сформированной в течение последних 10-12 лет.  Ничего не вечно, ничего не бесконечно.  Негатив, не сбалансированные и не серьезные внешнеполитические подходы, внутриполитические, экономические развития, олигархическая, криминальная система скапливаются, аккумулируются и приходит одна критическая ситуация, которая является последней каплей воды, когда вода начинается выливаться из стакана.  Так, что однажды этот день должен был наступить и этот день сейчас настал.
- Если, тем не менее, в отмеченный АНК период не будет внеочередных выборов, то в этом случае, что будет делать АНК?
- АНК продолжит то, что делает сейчас, что будет делать завтра и что сделает после этого, если эти выборы каким-то образом не будут. АНК защищает интересы подавляющего большинства армянского народа и армянского общества, и у АНК такое желание, чтобы в стране сформировалась приемлемая власть, которая позаботится и подумает о собственном народе и решит все внутренние вопросы и все те внешние вызовы, которые возникли перед народом. АНК не будет сыпать с неба манну небесную или не будет делать новых вещей. Задача АНК - вышеотмеченное и всегда это он будет делать, пока не добьется своей цели.
- На пресс-конференции 2-ого марта член Политсовета партии «Республика», входящей в АНК, Сурен Суренянц сказал, что не сторонник объявления сроков, добавив, что профессиональный политический деятель не имеет права отмечать сроки, а потом сковывать себя этими сроками? Фактически, вы не согласны с ним и не считаете, что, отмечая срок, и не достигнув результата в эти сроки, еще больше потеряете  Ваш электорат?
- Я не знаю, что говорил Сурен Суренянц, но, кажется, их партия так часто отмечала подобные сроки. Я из тех политических деятелей, от которого никогда не слышали, чтобы говорил срок и не буду говорить. Проблема в другом. Не то, чтобы четко можно было сказать, что сегодня будет смена власти, но развитие политических процессов имеет свое логическое завершение - начало, развитие и завершение политических процессов  имеют свою логику. Я говорю, что за это время до сентября развития будут иметь это логическое завершение и должны быть решения. Решения неизбежны, потому что уже не осталось места. Резина, когда ее растягивают, или должна оборваться, что будет очень болезненным
для нашего государства и армянского народа, или две стороны должны каким-то образом  придти к осознанию и попытаться с этой резины снять напряжение. А снятие напряженности  - это общегосударственные выборы. То есть, необходимо сделать армянский народ участником внешних и внутриполитических процессов. Когда может армянский народ быть участником решения по определению своей судьбы? Когда, действительно, будут свободные, справедливые общегосударственные выборы.
- Когда говорите, что стороны должны придти к осознанию, кого имеете в виду и властей и оппозицию?
- Да, конечно, и оппозицию. В конце концов, за эту страну ответственны все мы.
- То есть, Армянский национальный конгресс пока не пришел к этому осознанию?
- Конгресс был создан на основе человеческих и общечеловеческих ценностей и принципов. Речь идет о тех людях, которые сегодня грабят эту страну и довели ее до этого состояния. Речь идет о сегодняшней действующей власти.  Выборы, начиная от главы сельской общины до президента страны, сфальсифицированы и нелегитимны. В этой стране нет ни одного легитимного чиновника, должностного лица, депутата, министра и главы сельской общины. Сколько страна может выдержать это?