Թուրքիան կոչ է անում Հայաստանին բանակցել դեմ առ դեմ
Թուրքիան կոչ է անում անում Հայաստանին բացել բոլոր արխիվները և ԱՄՆ Կոնգրեսի միջոցով ճնշում գործադրելու փոխարեն բանակցել դեմ առ դեմ։ «Ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված բանաձևը կատակերգական է, քանի որ մեկ ձայնի տարբերությունը բավական տարօրինակ է»,-հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն։ Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 252-րդ բանաձևն ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից ընդունվեց ձայների 23 կողմ և 22 դեմ հարաբերակցությամբ։
Թուրքիայի արտգործնախարարը սխալ է համարում այն կարծիքը, որ ընդունված բանաձևը կարող է ճնշում հանդիսանալ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործում։ «Այն, ինչը Թուրքիան այս գործընթացում նախաձեռնել է 10 օրում, Հայաստանն արել է 4 ամսում։ Ընդունված բանաձևը վկայում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը շատ թույլ է քաղաքական ապագա ռազմավարության մշակման հարցում»,-ասել է Դավութօղլուն։

Давудоглу: «Турция призывает Армению вести переговоры лицом к лицу»
Глава МИД Турции Ахмед Давудоглу заявил, что Турция призывает Армению открыть все архивы, и не оказывать давление посредством Конгресса США, а вести переговоры лицом к лицу. «Принятие резолюции по Геноциду является комичным, потому что разница в один голос кажется очень странной», - отметил Давудоглу.
Глава МИД Турции считает ошибочным мнение, что принятие резолюции может оказать давление на Анкару в вопросе ратификации армяно-турецких протоколов. «То, что Турция предприняла в этом вопросе за десять дней, Армения сделала за четыре месяца. Принятие резолюции, признающей Геноцид армян, свидетельствует о том, что Конгресс очень слаб в разработке будущей политической стратегии», - сказал турецкий министр.
Напомним, что Комиссия по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США приняла резолюцию № 252 по признанию Геноцида армян. Голосование прошло в соотношении 23 голоса - «за», 22 - «против».