Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց վարչապետ (տեսանյութ)
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը քննարկվում է նոյեմբերի 1-ին՝ իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում։
«Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունների, Հանրապետական խմբակցությունից հեռացած պատգամավորները վարչապետի պաշտոնում առաջադրել են Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը՝ կրկին չընտրվելու պայմանով:
Փաշինյանը վարչապետի պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն է: Եթե նա երկրորդ անգամ էլ վարչապետ չընտրվի, Ազգային ժողովն իրավունքի ուժով կարձակվի և կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:

Никола Пашиняна повторно не избрали премьер-министром (видео)
Согласно конституционному закону РА «О регламенте Национального собрания», сегодня состоится второй тур голосования по кандидатуре премьер-министра страны.
Напомним, что парламентские фракции «Выход», «Царукян», а также покинувшие фракцию РПА депутаты выдвинули кандидатуру Никола Пашиняна на пост премьер-министра с условием, что он снова не будет избран.
Если парламент вновь не выберет премьера, то Национальное собрание будет распущено силой закона, и будут назначены внеочередные парламентские выборы.
Никола Пашиняна повторно не избрали премьер-министром 0 голосами «за», 0 – «против». Еще 13 депутатов при голосовании воздержались.