Դանա Մազալովա. «Այն, ինչ նրանք ցուցադրում են, Խոջալուն չէ»
Մարտի 10-ին «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում չեխ լրագրողուհի Դանա Մազալովան պատմել է Խոջալուում տեղի ունեցած դեպքերի մասին։ Դանա Մազալովան նշել է, որ նախկին Չեխոսլովակիայում (այսօր՝ Չեխիայում) Լիդիցե գյուղ կա, որտեղ նացիստները 1942-ին լուրջ կոտորածներ են իրականացրել և կրակի մատնել այն։ Նա նշել է, որ վերջերս է տեղեկացել, որ 2007-ից ադրբեջանական կողմն այդ գյուղն օգտագործում է ինչպես օրինակ և ապացույց, որ Խոջալուում տեղի է ունեցել նույնը։
-Ես դա համարում եմ ծաղրանք չեխ զոհերի նկատմամբ,- նշել է նա և հավելել, որ նման սև PR-ի դեմն առնելու լավագույն միջոցը ճակատային հարվածն է, և միակն, ով կարող է դա անել, ինքն է, քանի որ ինքը տեսել է բոլոր այն «հում» կադրերը, որոնք նկարահանել է ադրբեջանցի օպերատոր Չինգիզ Մուստաֆաևը։
Հենց Չինգիզ Մուստաֆաևն էր հայտնաբերել ադրբեջանցիների դիակները և ուղղաթիռով տեղափոխել Ադրբեջան։ Նա նշել է, որ այդ մարդկանց, բացի Չինգիզ Մուստաֆաևից, ոչ ոք չի նկարել։ Չինգիզի նկարներում, Դանա Մազալովայի խոսքերով, բոլոր դիակները հագնված են, այնինչ Լիդիցեում տեղի ունեցած ցուցահանդեսում նկարներ էին ցուցադրվում, որտեղ անգամ ռազմական մանկապղծության տարրեր կային, իսկ դիակներն առանց հագուստի էին։
-Այդպիսի բան Չինգիզի նկարներում չկա։ Դա նշանակում է, որ այդ նկարները կեղծված են։ Այն, ինչ ցուցադրում են ադրբեջանցիները, այն նկարները չեն, որ նկարել է Չինգիզը, որովհետև այնտեղ ոչ մի մերկ մարդ չկար, նրանց ցուցադրածը Խոջալուն չէ,- ընդգծել է նա։
Նա նշել է, որ երբ Չինգիզն ուղղաթիռով թռչելիս նկատել է դիակները, նկարահանել է՝ ինչպես է դիակների միջով համազգեստով տղամարդ շարժվում, որն ադրբեջանական տարածքում չէր վախենում ադրբեջանական ուղղաթիռից։ Չինգիզն այնքան դիակ է տեղափոխել, որքան հնարավոր էր տեղափոխել ուղղաթիռով, այնուհետև երկու օր հետո վերադարձել է և չի ճանաչել այն դիակներին, որոնց թողել էր այնտեղ. դիակների գլուխներն ինչ-որ մեկը մաշկահան էր արել։ Ադրբեջանական ընդդիմությունն այդ կադրերն օգտագործել էր նախագահ Մութալիբովին պաշտոնանկ անելու համար, և Չինգիզն իր կադրերը բավականաչափ վերախմբագրել էր. «Չինգիզը  վախենում էր իր իսկ պետության մայրաքաղաքում առանց զրահաբաճկոնի հանգիստ տեղաշարժվել։ Ավելի ուշ նա հասցրեց նկարել սեփական մահը։ Գիշերը նրա մոտ ես տեսա կադրերը և հաջորդ օրը գնացի հարցազրույցի Մութալիբովի հետ»։
Հիշեցնենք, որ Դանա Մազալովան «Независимая газета»-ում հարցազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի հետ, որտեղ նա կարծիք էր հայտնել, որ Աղդամի մատույցներում տեղի ունեցած ադրբեջանցիների սպանդը կազմակերպված է եղել իր դեմ քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար։

Дана Мазалова: «То, что они демонстрировали, не было Ходжалу»
10 марта в международном пресс-центре «Новости» чешская журналистка Дана Мазалова рассказала о событиях, произошедших в Ходжалу. Дана Мазалова отметила, что в бывшей  Чехословакии (сегодня Чехии) было село Лидице, в котором нацисты в 1942-м году осуществили резню и предали село огню. Она отметила, что недавно была проинформирована, что с 2007-ого года азербайджанская сторона использует это село в качестве примера и доказательства того, что то же самое произошло в Ходжалу.
«Я считаю это злоупотреблением и издевательством над чешскими жертвами нацизма в селе Лидице», - отметила журналистка, добавив, что единственным шагом против подобной PR-пропаганды является демонстрация реальных фактов и разоблачение фальсификации и единственной, кто это может сделать это она, поскольку она видела все те «сырые» кадры, которые снимал  азербайджанский оператор Чингиз Мустафаев.
Именно Чингиз Мустафаев обнаружил азербайджанские трупы и по вертолету переправил в Азербайджан. Она отметила, что этих людей кроме Мустафаева, никто не снимал. По словам Мазаловой, в кадрах Чингиза все трупы одеты, в то время как на выставке в Лидице демонстрировали фотографии, где даже были элементы военной педофилии, а трупы были без одежды.
«Такого в фотографиях Чингиза не было. Это означает, что эти материалы сфальсифицированы.   То, что демонстрировали азербайджанцы, это были не те фотографии, которые снимал Чингиз, поскольку там не было ни одного голого человека и демонстрируемое ими не Ходжалу», - подчеркнула она.
Журналистка отметила, что когда Чингиз пролетал на вертолете, он заметил трупы и снял как среди трупов передвигался мужчина в военной одежде, который на азербайджанской территории не боялся азербайджанского вертолета. Чингиз переправил столько трупов, сколько было возможно переправить по вертолету, затем через два дня вернулся и не узнал эти трупы, которые оставил там, кто-то снял скальпы с голов этих трупов. Азербайджанская оппозиция эти кадры использовала для того, чтобы сместить с должности президента Муталибова и Чингиз в своих кадрах сделал довольно-таки много монтажа. «Чингиз боялся в столице своего же государства без бронежилета спокойно передвигаться. Позднее он успел снять собственную смерть. Ночью я у него видела кадры и на следующий же день пошла на интервью с Муталибовым», - отметила Мазалова.
Напомним, Дана Мазалова в «Независимой газете» опубликовала интервью с бывшим президентом Азербайджана Аязом Муталибовым, в котором он выразил мнение, что бойня азербайджанцев на подступах к Агдаму была организована для использования в политических целях против него.