Հարություն Մեսրոբյան
-Պարո՛ն Մեսրոբյան, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը։
-Որպես «նյարդերի պայքար», ինչպես նաև բացահայտ տեղեկատվական ու քողարկված դիվանագիտական պատերազմների ժամանակաշրջան, որտեղ գերտերությունները հերթական անգամ հետապնդում են սեփական նպատակները:
-Ի՞նչ շահեց Հայաստանը «նախաձեռնողական դիվանագիտություն» կոչվածից:
-Միայն այն փաստը, որ Հայաստանը արձանագրությունները ստորագրելուց հետո երկու փաստաթղթերով փորձեց շտկել վիճակը (ՀՀ Սահմանադրական դատարանի մեկնաբանությունները և «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում խորհրդարանի հրատապ փոփոխությունները), խոսում է այն մասին, որ մեր դիվանագիտությունն իրականացվել է անպատրաստ, և, որպես հետևանք, խիստ կասկածելի է մտածել, թե այն «նախաձեռնողական» է:
Անպատրաստ լինելու պատճառները թերևս երկուսն են՝ առաջին՝ պրոտոկոլային գործընթացի նախաձեռնողները Հայաստանից դուրս են, երկրորդ՝ Հայաստանում 1991-ից հաղթանակած դիլետանտությունը, այդ թվում պետության ռազմավարական կառավարման ոլորտում: Նման իրավիճակում Հայաստանի որևէ շահի մասին խոսելն անիմաստ է:
-Թուրքիան այս գործընթացում կարողացա՞վ իր համար առավելագույն օգուտ քաղել։
-Թուրքիայի առավելագույն օգուտը կլինի այն դեպքում, երբ «պրոտոկոլների» վավերացման փուլում նրան հաջողվի ստեղծել անշրջադարձելի թուրքանպաստ վիճակ ղարաբաղյան հարցում:
Մյուս կողմից «պրոտոկոլներն» արդեն իսկ ուղղակի վտանգում են Հայոց ցեղասպանության իրավական հետևանքների վերացումը և առաջին հերթին նյութականացված փոխհատուցման իմաստով: Հատուկ ընդգծում եմ այս բառակապակցությունը, քանի որ Հայաստանում Ցեղասպանությունը հաճախ ներկայացվում է որպես զուտ բարոյական կատեգորիա: Եթե դա լիներ միայն բարոյականության խնդիր, կարծում եմ, որ Թուրքիան «այդքան խելք կունենար» կատաղի չպայքարել Ցեղասպանության ընդունման դեմ:
-Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում մոտ ապագայում ի՞նչ զարգացումներ են հնարավոր։ Շատերն այստեղ արագընթաց զարգացումներ են կանխատեսում։
-Ճիշտ են կանխատեսում այն պարզ պատճառով, որ կառավարման մեջ անվերապահորեն կիրառվում է հետևայլ օրենքը՝ եթե նույն տարածքում և նույն ժամանակահատվածում առկա են երկու և ավելի գոծընթացներ, ապա բացառվում է, կրկնում եմ՝ բացառվում է, որ այդ գործընթացները չլինեն փոխկապակցված և փոխպայմանավորված: Իսկ ոչ ոք չի կարող ժխտել, որ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական գործընթացներն առկա են նույն տարածքում և նույն ժամանակահատվածում: Հետևաբար խոսել, թե «պրոտոկոլները» չունեն նախապայմաններ, առնվազն անընդունելի է:
Մյուս կողմից Հայաստանն իրոք արդեն չունի նախապայմաններ, քանի որ իր պահանջատիրության պայմանները զոհաբերել է «պրոտոկոլների» տեքստերի միջոցով:
-Պարո՛ն Մեսրոբյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ-ում իրականացվող քարոզչությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարցում։
Կարծում եմ, որ Հայաստանում «քարոզչություն» դասական իմաստով չի իրականացվում: Ծանոթանալով Հայաստանում շրջանառվող նյութերին և մտքերին՝ ես հաճախ տպավորություն եմ ստանում, թե Հայաստանում չեմ ապրում: Որպեսզի այս հայտարարությունը մերկապարանոց չդիտարկվի, մի քանի օրինակ բերեմ:
Օրինակ 1. 2009թ. մայիսին ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Սերգեյ Հարությունովը Հայաստանի «Կենտրոն» հեռուստաընկերության եթերով հայտարարում է, թե ով դեմ է հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, ազգի դավաճան է, կամ իբր 1915-ին հայերն իրենց հերթին կոտորել են թուրքերին: Հետո իմանում եմ, որ նա դարձել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս:
Օրինակ 2. «Կովկաս» ինստիտուտ-հիմնադրամը (տնօրեն՝ «հանրաճանաչ Ալեքսանդր Իսկանդարյան») տպագրում է ժողովածու, որտեղ հոդվածներից մեկում Հայոց ցեղասպանություն բառերն օգտագործվում են չակերտների մեջ: «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնը (տնօրեն՝ քաղաքագիտության դոկտոր Արմեն Այվազյան) Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող գրականություն թարգմանելու, հրատարակելու, տարածելու, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանություն բառերը չակերտավոր օգտագործելու հիմքով դիմել է ՀՀ դատական մարմիններին: ՀՀ առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարաններն արդեն իսկ մերժել են այդ հայցը:
Օրինակ 3. 2008թ. Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային խաղի նախօրեին ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի զինանշանից «անհետանում է» Արարատ լեռան պատկերը:
Օրինակ 4. ՀՀ ԶԼՄ-ներով սաստկացել է հայ ազգի մեծերին ծաղրելը, նսեմացնելը, «քննադատելը»:
Այս օրինակները բազմաթիվ են: Հարց է առաջանում՝ արդյոք սա՞ է անկախ Հայաստանի Հանրապետության քարոզչությունը:

Интервью со специалистом по управлению, кандидатом экономических наук Арутюном Месропяном
- Как «борьбу нервов», а также как периодом открытых информационных и завуалированных дипломатических войн, где сверхдержавы в очередной раз преследуют собственные цели.
- Что выиграла Армения от так называемой «инициативной дипломатии»?
- Только тот факт, что Армения после подписания протоколов  двумя документами попыталась выправить ситуацию (комментарии Конституционного суда и скорейшие изменения в закон РА «О международных договорах»), свидетельствует о том, что наша дипломатия была осуществлена неподготовлено и как следствие, крайне сомнительно  думать, что она «инициативная».
Причин быть неподготовленным наверное две. Первая: инициаторы протокольного процесса были за пределами Армении, вторая: победивший в 1991 году дилетантизм, в том числе и в сфере стратегического управления государства. В подобной ситуации говорить о каком-либо интересе Армении бессмысленно.
- Турция в этом процессе смогла извлечь максимальные выгоды?
- Максимальная польза Турции будет в том случае, когда на этапе ратификации «протоколов» ей удастся создать в карабахском вопросе необратимую протурецкую ситуацию.
С другой стороны протоколы уже просто угрожают устранению правовых последствий Армянского геноцида и в первую очередь в смысле материального ущерба. Особо подчеркиваю это словосочетание, поскольку в Армении Геноцид зачастую используется как чисто моральная категория. Если б это была лишь моральная задача, думаю, что Турции хватило бы столько ума, чтобы не вести яростную борьбу против признания Геноцида.
- А какие развития возможны в ближайшее время в вопросе конфликта в Нагорном Карабахе? Многие здесь прогнозируют  ускоренные развития?
- Правильно  предсказывают по той простой причине, что в управлении безоговорочно используется следующий закон - если на том же пространстве и в тот же период времени наличествуют два и более процесса, то исключается, повторяю, исключается, чтобы эти процессы были бы не взаимосвязаны и взаимообусловлены. А никто не может отрицать, что армяно-турецкие и армяно-азербайджанские процессы не находятся на том же пространстве и в тот же период времени. Следовательно, говорить, что «протоколы» не имеют предусловий, как минимум, неприемлемо.
С другой стороны у Армении действительно нет предусловий, поскольку она пожертвовала условия своих притязаний посредством протоколов.
- Господин Месропян, как вы оцениваете пропаганду, осуществляемую РА в отношении Турции и Азербайджана?
- Думаю, что в Армении в классическом понимании пропаганда не осуществляется. Ознакомившись с материалами и мыслями, муссируемыми в Армении, у меня зачастую создается впечатление, что я не живу в Армении. Чтобы это заявление не рассматривалось как пустое обвинение, приведу несколько примеров.
Пример 1: в мае  2009-ого года член-корреспондент академии наук РФ Сергей Арутюнов в эфире телекомпании «Кентрон» заявляет, что тот, кто против открытия армяно-турецкой границы - предатель народа, или, что в 1915-м году армяне в свою очередь вырезали турок. Потом узнаю, что он стал академиком национальной академии наук РА.
Пример 2: институт-фонд «Кавказ» (директор известный Александр Искандарян) печатает сборник, где в одной из статьей слова Армянский геноцид использует в кавычках. Научно-стратегический центр «Арарат» (директор, доктор политологии Армен Авагян) на основе того, что была переведена, издана, распространена литература, отрицающая Армянский геноцид, а также, что слова Армянский геноцид использованы в кавычках обратился в судебные органы РА.  Суд первой инстанции и апелляционный суд отклонили этот иск.
Пример 4: накануне футбольной игры Армения-Турция в 2008 году с герба Федерации футбола Армении «исчезает» изображение горы Арарат.
Пример 4: в армянских СМИ все больше начали издеваться, унижать, критиковать великих представителей армянской нации.
Этих примером множество. Возникает вопрос - действительно ли это пропаганда независимой Республики Армения?