Նոր ԱԺ-ն կունենա 132 պատգամավոր
ԱԺ ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն, Հայաստանի նոր խորհրդարանը կունենա 132 պատգամավոր, մինչդեռ գործող խորհդրարանում պատգամավորների թիվը 105 է:
Պատճառն այն է, որ «Իմ քայլը» ստացել է ձայների ավելի քան 70 տոկոսը, մինչդեռ Ընտրական օրենսգիրքը պահանջում է, որ Ազգային ժողովում ընդդիմությունը չի կարող 1/3-ից պակաս մանդատներ ունենա: Հետեւաբար, ԱԺ անցած մյուս երկու ուժերը լրացուցիչ մանդատներ են ստանալու, մինչեւ նրանց ներկայությունը ԱԺ-ում կազմի 1/3:
Հաշվարկների արդյունքում պարզվում է, որ «Իմ քայլը» դաշինքն ստանում է 84 մանդատ, նաեւ ըստ Դոնթի բանաձեւի «Իմ քայլը» դաշինքին են բաժին ընկնում ազգային փոքրամասնություններին հասնող 4 մանդատները:
Այսպիսով «Իմ քայլը» դաշինքը ԱԺ-ում կունենա 88 մանդատ:
Ըստ նախնական հաշվարկի ԱԺ անցած մյուս երկու ուժերից ԲՀԿ-ն պետք է ունենար 10, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը» 7 մանդատ, սակայն նրանք կստանան լրացուցիչ մանդատներ:

В новом парламенте Армении будет 132 депутата
В новом парламенте Армении будет 132 депутата, в то время как в действующем Национальном собрании это число составляет 105, сообщает «News.am».
Причина в том, что альянс «Мой шаг» получил свыше 70% голосов, в то время как ИК требует: оппозиция не может иметь менее 1/3 мандатов в НС.
В результате расчетов получается, что у блока «Мой шаг» будет 84 мандата, а также, согласно формуле Донда, на его долю приходятся еще 4 мандата, которые должны достаться представителям нацменьшинств. Таким образом, данный альянс в НС будет иметь 88 мандатов.
Согласно предварительным расчетам, партии «Процветающая Армения» достанется 10, а «Светлой Армении» – 7 мандатов, но они получат и дополнительные мандаты.