«Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի քաղաքացիներին»՝ Պետքարտուղարության հայտարարությունը
«Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի քաղաքացիներին դեկտեմբերի 9-ին անցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ»,-ասված է ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:
Վաշինգտոնը ողջունում է ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ դիտորդների գնահատականը, համաձայն որի Հայաստանում անցած ընտրությունները մրցակցային էին եւ թեկնածուներին հնարավորություն էր տրված ազատ քարոզչություն վարել:
«Միացյալ Նահանգները միանում է ԵԱՀԿ-ի նախնական գնահատականին, համաձայն որի ընտրական գործընթացը վայելում էր հասարակական լայն վստահություն եւ համապատասխանում էր հիմնարար ազատություններին»,-հայտարարել է Պետքարտուղարությունը:
«Այս տարին Հայաստանի համար կարեւորագույն փոփոխություններ նշանավորեց: 27 տարի շարունակ Միացյալ Նահանգները ձգտել է աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների եւ հաստատությունների զարգացմանը, եւ մենք կշարունակենք դա անել ապագայում: Մենք ակնկալում են համագործակցել Հայաստանի նոր Խորհրդարանի եւ Կառավարության հետ՝ խորացնելով մեր երկկողմ գործընկերությունը եւ համագործակցությունը, ամրապնդելով օրենքի գերիշխանությունն ու ժողովրդավար հաստատությունները, պայքարելով կոռուպցիայի դեմ, զարգացնելով առեւտուրն ու ներդրումները եւ ապահովելով տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունը»,-ընդգծված է ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

США поздравили Армению с проведением парламентских выборов
США поздравляют Армению с проведением парламентских выборов и считают, что они проходили в свободной и конкурентной среде, говорится в заявлении Госдепартамента США.
«Соединенные Штаты поздравляют народ Армении с проведением 9 декабря парламентских выборов. Мы приветствуем оценку Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) о том, что парламентские выборы в Армении были конкурентными и что кандидаты могли свободно проводить избирательную кампанию», – говорится в сообщении.
В Госдепартаменте также отмечается, что Штаты согласны с предварительными выводами ОБСЕ о том, что процесс выборов пользовался широкой общественной поддержкой и основные свободы граждан защищались.
В документе отмечается, что этот год был временем замечательных перемен в Армении.
«В течение 27 лет Соединенные Штаты стремились поддерживать развитие демократических процессов и институтов в Армении, и мы будем продолжать это делать», – заверили в Госдепе.