Վահան Շիրխանյան. «Ֆորումը պատրվակ է»
-Սերժ Սարգսյանին և Էրդողանին հրավիրելը Վաշինգտոն կոնկրետ նպատակ ունի, քաղաքական ծրագիր,- մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի՝ Սերժ Սարգսյանին արված հրավերը՝ ապրիլի կեսերին մասնակցելու Վաշինգտոնում կայանալիք Գլոբալ միջուկային անվտանգության գագաթաժողովին՝ «7օր»-ին ասել է Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը։
-Ֆորումը պատրվակ է, որի ընթացքում, կարծում եմ, տեղի կունենան ԱՄՆ նախագահի առանձին հանդիպումները Հայաստանի նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի հետ։ Իհարկե, որպես առաջնային խնդիրներ, ընթացքում քննարկվելու են հայ-թուրքական հարաբերությունները և Ցեղասպանության խնդիրը,- նշել է Վ. Շիրխանյանը,- Ամերիկայի վարչակազմը միանշանակ դեմ է, որ Ցեղասպանությունն ընդունվի Կոնգրեսում, որը կվատթարացնի իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Ե՛վ անցյալ տարվա ապրիլ ամսվա «ճանապարհային քարտեզը», և՛ հայ-թուրքական արձանագրություններն ուղղված են մի նպատակի, որպեսզի չնչին տեղաշարժերով կարողանան խուսափել Ցեղասպանության ընդունումից։
Այդուհանդերձ, ՍԴՀԿ ԿՎ անդամը կարծում է, որ ակտիվ այս գործընթացներում Հայաստանը բավական շահեկան դիրքերի հասնելու հնարավորություն ունի, եթե, իհարկե, կարողանա օգտվել վերջինից։
Վ. Շիրխանյանը նաև քիչ հավանական է համարում, որ 2010թ. ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արտասանի «ցեղասպանություն» բառը.
-Բայց եթե նույնսիկ 10 անգամ արտասանի «ցեղասպանություն» բառը, մեզ դա ոչինչ չի տալու։ Եղել են նախագահներ, որոնք ընդունել են ոչ միայն Ցեղասպանությունը, այլև Հայաստան երկիր են նախագծել, պարտավորություններ վերցրել և այլն, ի՞նչ է դա տվել, որ հիմա Օբամայի մի բառ ասելու հետ այդքան մեծ հույսեր կապենք։ Կասի՝ կասի, չի՞ ասի՝ ի՛ր գործն է։

Ваан Ширханян «Форум был лишь поводом»
«Приглашение Сержа Саргсяна и Эрдогана в Вашингтон имеет конкретную цель, политическую программу», - комментируя приглашение Сержа Саргсяна, сделанное госсекретарем США Хилари Клинтон, принять участие в половине апреля в Саммите по вопросам Глобальной атомной безопасности, сказал член правления центрального правления Социал-демократической гнчакской партии Ваан Ширханян.
«Форум был поводом, во время которого, думаю, произойдут отдельные встречи  между президентом Армении и премьер-министром Турции. Конечно, в качестве первоочередной задачи, в ходе этих встреч будут обсуждены  армяно-турецкие отношения и проблема Геноцида», - отметил В.Ширханян, - Администрация США однозначно против, чтобы Геноцид был принят в Конгрессе, который ухудшит  их отношений с Турцией. И «дорожная карта» апреля прошлого года и армяно-турецкие протоколы направлены на одну цель, чтобы незначительными сдвигами суметь избежать принятия Геноцида».
Вместе с тем, член ЦП СДГП считает, что в этих активных процессах у Армении есть возможность достичь достаточно выигрышных позиций, если, конечно, сможет воспользоваться ими.
В. Ширханян также считает маловероятным, что 24-го апреля 2010г. президент США Барак Обама произнесет слово «геноцид»:
«Но если даже 10 раз произнесет слово «геноцид», то это ничего нам не даст. Были президенты, которые не только Геноцид признавали, но и очерчивали границы Армении, брали на себя обязательства и так далее, но что это нам дало, чтобы сейчас связывать такие большие надежды с одним словом Обамы? Скажет - скажет, не скажет - его дело».