ՀՔԾ-ն թույլատրեց Սամվել Մայրապետյանին դուրս գալ երկրից. փաստաբան
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) թույլատրել է գործարար Սամվել Մայրապետյանին դուրս գալ երկրից։ Այդ մասին «Ազատության»-ը փոխանցեց Մայրապետյանի փաստաբան Կարեն Բատիկյանը։
Մայրապետյանը ՄԻԵԴ-ից խնդրել էր Հայաստանի իշխանություններին պարտավորեցնել վերադարձնել իր անձնագիրը և թույլատրել Գերմանիայում գտնվող՝ իր կողմից մատնանշված բուժհաստատությունում բուժման նպատակով անհապաղ մեկնել երկրից: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել էր գործարարի հունվարի 2-ի միջնորդությունը և պահանջել Հայաստանի կառավարությունից, որ դիմումատուն ստանա համարժեք բժշկական օգնություն։
Հատուկ քննչական ծառայությունը վերադարձրել էր անձնագիրը, սակայն օրենքի համաձայն՝ մեղադրյալ Մայրապետյանը չէր կարող հեռանալ Հայաստանից առանց ՀՔԾ թույլտվության, քանի գործարարի նկատմամբ գրավ է կիրառված:
Սամվել Մայրապետյանը ձերբակալվել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, երեք օր անց դատարանը բավարարել է նրան կալանավորելու միջնորդությունը: Դեկտեմբերի 27-ին Մայրապետյանը 30 միլիոն գրավով ազատ է արձակվել կալանքից:
Գործարարին «կաշառք ստանալուն օժանդակելու» մեղադրանք է առաջադրվել:
Սամվել Մայրապետյանը գործունեություն է ծավալում շինարարության ոլորտում, «Տոյոտա Երևան» ընկերության նախագահն է, նրան է պատկանում Հ2 հեռուստաընկերությունը: Մայրապետյանը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավորման օրոք մեծածավալ կառուցապատում է իրականացրել մայրաքաղաքի Հյուսիսային պողոտայում:

ССС разрешила Самвелу Майрапетяну покинуть страну – адвокат
Специальная следственная служба (ССС) разрешила бизнесмену Самвелу Майрапетяну покинуть страну. Об этом Радио «Азатутюн» сообщил адвокат Майрапетяна Карен Батикян.
Ранее Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворил иск Самвела Майрапетяна, который требовал, чтобы власти Армении вернули его паспорт и разрешили ему немедленно покинуть страну для лечения в указанном им медицинском учреждении в Германии.
Самвел Майрапетян был задержан 6 октября прошлого года, через три дня суд удовлетворил ходатайство о его аресте. 27 декабря Майрапетян был освобожден из-под стражи под залог в 30 млн драмов (более 61 тыс. долларов).
Бизнесмену было предъявлено обвинение в «пособничестве в получении взятки».
Самвел Майрапетян занимается строительным бизнесом, является президентом компании «Тойота Ереван», ему принадлежит телекомпания H2. Во времена правления второго президента Роберта Кочаряна Майрапетян осуществлял масштабное строительство на Северном проспекте Еревана.