Հարցազրույց «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր  Խաչիկ Հարությունյանի հետ
-2006թ., երբ ներկոալիցիոն խնդիրներ առաջացան, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը դուրս եկավ կոալիցիայից։ Այսօր հնարավո՞ր է, որ կոալիցիայի պառակտման կամ կոալիցիայից ԲՀԿ-ի դուրս գալու խնդիր առաջանա։
-Չեմ կարծում, որ նման խնդիրներ կարող են առաջանալ, ուղղակի որոշակի տեսակետներ և դիրքորոշումներ են հնչել մի կողմից, մյուս կողմից էլ՝ պարզաբանումներ։
-«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը վերջին օրերին երկու նախարար փոխեց։ Չե՞ք կարծում, որ կոալիցիայի քվոտայով տվյալ կուսակցությանը պատկանող նախարարին փոխելու հարցը պետք է ողջ կոալիցիայում լայն քննարկման առարկա դառնար։
-Կուսակցությունն ինքը պետք է որոշի, թե կառավարությունում իր ներկայացուցիչներն ովքեր պետք է լինեն, քանի որ, ի վերջո, այդ ոլորտների համար պատասխան է տալիս հենց կուսակցությունը: Այս դեպքում մեր առաջադրած թեկնածուների հարցը  նախապես քննարկվել և համաձայնեցվել է հանրապետության նախագահի հետ, քանի որ նախ մենք մի քաղաքական թիմ ենք, և, ի վերջո, նախարարներն աշխատում են և՛ կառավարության, և՛ վարչապետի, և՛ նախագահի հետ, ու պետք է լինի ընդհանուր համաձայնություն։ Կարծում եմ՝ սա շատ նորմալ, տրամաբանական  գործընթաց է։
-Խոսենք նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին։ Ի՞նչ եք կարծում՝ Թուրքիայի խորհրդարանն արձանագրությունները ե՞րբ կվավերացնի։
-Կանխատեսումներ անելն անշնորհակալ գործ է, մանավանդ երբ գործ ունենք այնպիսի «գործընկերոջ»  հետ, ինչպիսին Թուրքիան է։ Եթե սկզբից Թուրքիային չհաջողվեց նախապայմաններ թելադրել Հայաստանին կամ դրանք ներառել արձանագրությունների մեջ, կարծում եմ՝ նրանք մտածել են դա փորձել անել  հետագայում՝ մինչև խորհրդարանների կողմից վավերացումը, ինչը չի ստացվում։ Միգուցե նրանք այդպես էլ արձանագրությունները չվավերացնեն, միգուցե վիժեցնեն  գործընթացը: Չնայած  այսօր արդեն միջազգային հանրությունը և այն երկրները, որոնք շահագրգռված են, միանշանակ արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումները և իմ կարծիքով անելու են ամեն հնարավորը գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար։ Ինչևէ,  չեմ փորձի կոնկրետ ժամկետներ ասել, ուղղակի պետք է լավատես լինենք այնքանով, որ, ինչպես նշեցի,  խնդրի կարգավորման հետ մեծ հույսեր են կապում այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք ԱՄՆ-ն է, եվրոպական երկրները և Ռուսաստանը: Մենք մեր կողմից պատրաստ ենք արձանագրությունները վավերացնել Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից դրանց վավերացումից հետո:

Интервью с депутатом фракции «Оринац еркир» Хачиком Арутюняном
-Когда в 2006г. возникли внутрикоалиционные проблемы, партия «Оринац еркир» вышла из коалиции. Возможно ли сегодня, что в случае раскола коалиции или выхода из нее партии «Процветающая Армения» возникнет такая же проблема?
-Не думаю, что могут возникнуть подобные проблемы, просто с одной стороны звучали определенные точки зрения и позиции, а с другой стороны - пояснения.
-В последние дни партия «Оринац еркир» сменила двух министров. Вы не считаете, что вопрос смены министров по квоте партии должен был стать предметом широкого обсуждения всей коалиции?
-Партия сама должна решать вопрос о том, кто должен быть ее представителем в правительстве, поскольку, в конце концов, за эти сферы отвечает именно партия. В данном случае вопрос выдвинутых нами депутатов заранее был обсужден и согласован с президентом РА, поскольку мы являемся единой политической командой и, в конце концов, министры работают и с правительством, и с премьер-министром, и с президентом, поэтому должно быть общее согласие. Думаю, что это вполне нормальный, логичный процесс.
-Поговорим также об армяно-турецких отношениях. Как Вы считаете, когда парламент Турции ратифицирует протоколы?
-Делать прогнозы - неблагодарное занятие, тем более, когда мы имеем дело с таким «партнером», как Турция. Если сначала Турции не удалось диктовать Армении предусловия или включить их в протоколы, то считаю, что они думали попытаться сделать это в дальнейшем - до ратификации протоколов парламентами, что им не удается. Быть может, они так и не ратифицируют протоколы, а может и вообще завалят процесс. Хотя сегодня международное сообщество и те страны, которые заинтересованы в процессе, однозначно выразили свои позиции и, на мой взгляд, сделают всё возможное для доведения процесса до логического конца. Так или иначе, не буду пытаться указать конкретные сроки, просто нужно быть оптимистами настолько, что, как я отметил, с урегулированием проблемы большие надежды связывают такие игроки как США, европейские страны и Россия. Мы со своей стороны готовы ратифицировать протоколы после ратификации их парламентом Турции.