Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը կորցրեց իր տարածքների մի մասը
Հայաստանի ժուռնալիստների միության որոշ տարածքներ այլեւս նրան չեն պատկանում։ Այս մասին մարտի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը։
Նրա խոսքով՝ դա կապված է «ստրկական» պայմանագրերի հետ, որոնք ստորագրվել են ժամանակին, ինչը Հայաստանի ժուռնալիստների միությանը ծանր ժամանակներ է խոստանում։
«Որոշ տարածքներ ժամանակին վարձով տրվել են քաղաքում հայտնի մարդու, որը զբաղվում էր շինություններ վարձու տալով՝ Խդո Գրիշային, որն իր հերթին պայմանագիր է կնքել ենթավարձակալության մասին։ Պարզվել է, որ որոշ առեւտրային կազմակերպությունների հետ, որոնք գործում են շենքում, կնքվել են խայտառակ պայմանագրեր, ինչպես վարձավճարի չափի, այնպես էլ պայմանագրի խզման տեսակետից»,- պարզաբանել է նա։
Սեյրանյանն ավելացրել է, որ, օրինակ, «Էլիզ գրիգ» գործող առեւտրային կազմակերպությունը 798,6 քառակուսի մետր տարածքի վարձակալման պայմանագիր ունի, որի համար ամեն ամիս վճարում է 400 հազար դրամ մինչեւ 2080 թվականը, ընդ որում՝ այդ տարածքի մի մասը վարձով տրվում է 3 մլն 800 հազար դրամով։
«Նախկին «Ավանգարդ քլաբը», որտեղ ելույթ էին ունենում «Վիտամին քլաբի» տղաները, վարձակալում է տարածքը 480 հազար դրամով, ընդ որում՝ պայմանագիրը կազմվել է մինչեւ 2112 թվականը։ Եվ այնուամենայնիվ, գույքահարկը եւ այլ հարկային պարտավորություններ, որոնք հասնում են ամսական մի քանի միլիոն դրամի, դրված են Հայաստանի ժուռնալիստների միության ուսերին։ Իսկ պայմանագրերը խզել մենք չենք կարող, քանի որ պայմաններում ասվում է, որ խզումը հնարավոր է միայն վարձը չվճարելու դեպքում»,- ասել է ՀԺՄ նախագահը։
Սաթիկ Սեյրանյանը նկատել է, որ նախկին իշխանությունների օրոք դիմել են Երեւանի Ավագանի, եւ պարտքերը՝ որպես հարկային պարտավորություններ, ներվել են, այնինչ հեղափոխությունից հետո քաղաքապետարան ուղարկված նամակները մնացել են անպատասխան։
«Տխուր է, որ նույն շենքում գործող ոչառեւտրային կազմակերպությունները, այդ թվում ԶԼՄ-ները, շատ ավելի են վճարում, քան առեւտրայինները»,- նշել է նա։
Սեյրանյանը հավելել է, որ Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն արդեն դիմել է դատարան, հարուցվել է քրեական գործ, քանի որ վարձակալության պայմանագիրը կնքվել է Վարչության անդամների որոշմամբ, եւ առնվազն երկու անդամի ստորագրություն կեղծված է։

Союз журналистов Армении потерял часть своих территорий
Некоторые территории Союза журналистов Армении больше не принадлежат нам. Об этом на встрече с журналистами 21 марта заявила председатель Союза журналистов Армении Сатик Сейранян, сообщает «News.am».
По ее словам, это связано с «рабскими» договорами, которые были подписаны в свое время, что обещает для Союза журналистов Армении тяжелые времена.
«Некоторые территории в свое время были сданы в аренду известному в городе человеку, занимающемуся арендой помещений, Хдо Грише, который, в свою очередь, заключил договор о субаренде. Оказалось, что с некоторыми коммерческими организациями, действующими в здании, были заключены позорные договора, как с точки зрения размеров арендной платы, так и возможности расторжения договора», – пояснила она.
Сейранян добавила, что, к примеру, действующая коммерческая организация «Элиз григ» имеет договор об аренде территории в размере 798,6 квадратных метра, за которые она ежемесячно выплачивает 400 тыс. драмов до 2080 года, при этом часть этой территорий сдается в аренду за 3 млн. 800 тыс. драмов.
«Бывший «Авангард клаб», где выступали ребята из «Витамин клаб», арендует территорию за 480 тыс. драмов, причем договор составлен до 2112 года. При всем при этом, налог на имущество и другие налоговые обязательства, доходящие до нескольких миллионов драмов в месяц, возложены на плечи Союза журналистов Армении. А расторгнуть договора мы не можем, так как в условиях говорится, что расторжение возможно лишь в случае неуплаты аренды», – посетовала глава СЖА.
Сатик Сейранян заметила, что при прежних властях обращались в Совет старейшин Еревана, и долги в виде налоговых обязательств прощались, тогда как письма, отправленные в мэрию после революции, остались без ответа.
«Печально, что действующие в том же здании некоммерческие организации, в том числе СМИ, платят намного больше, чем коммерческие», – отметила она.
Сейранян добавила, что Союз журналистов Армении уже обратился в суд, возбуждено уголовное дело, так как договор об аренде было заключен по решению членов Правления, и подписи как минимум двух членов подделаны.