Հարուցվել է երկրորդ քրգործը՝ Օպերայի մոտ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ
Մարտի 14-ին Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է եւս մեկ քրեական գործ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից։ Խաչատրյանի խոսքով՝ գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Արեւիկ Խաչատրյանը նշեց, որ գործը հարուցել է ՀՀ ոստիկանությունը։ Նախնական տվյալներով՝ ոստիկանի ծառայություն իրականացնելու ժամանակ քաղաքացիները հրմշտոց են սկսել, որի ընթացքում նա անհայտ անձի կողմից հարված է ստացել կրծքավանդակի հատվածում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին մեկ այլ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ էլ քրեական գործ էր հարուցել ՀՀ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը։
Նշենք, որ ՔՕ 316-րդ հոդվածի 1-ին կետը սահմանում է իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ դա գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ։ Այս արարքը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:

Второе уголовное дело возбуждено после инцидента у Оперного театра в Ереване
Второе уголовное дело возбуждено по факту применения силы в отношении полицейского в ходе акции протеста против демонтажа кафе у Оперного театра в Ереване, произошедшего 14 марта. Об этом «ФактИнфо» сообщил начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян. Она уточнила, что дело возбудила Полиция.
По ее словам, уголовное дело заведено по части 1 статьи 316(«Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих служебных обязанностей, а также воспрепятствование исполнению представителем власти обязанностей, возложенных на него законом») УК Армении.
Данное деяние карается штрафом в размере от 300-кратного до 500-кратного размера минимальной заработной платы либо арестом на срок до одного месяца, либо лишением свободы на срок не выше 5 лет. Предварительное следствие продолжается.
По предварительным данным, в ходе несения стражами порядка службы граждане устроили потасовку, во время которой неизвестный ударил полицейского в грудь.
Напомним, что 15 марта было еще одно уголовное дело по факту применения насилия в отношении полицейского возбудила Прокуратура центрального района Еревана