Ռիչարդ Ուեյց. «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը փակուղում է»
Վաշինգտոնի Հադսոնի համալսարանի քաղաքական և ռազմական վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Ուեյցը համոզված է, որ Մինսկի խմբի շրջանակներում տարվող Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման  բանակցությունները մնում են փակուղում։
Ռ. Ուեյցը «АПА»-ին հաղորդել է, թե չնայած կողմերը խնդիրը Հելսինկյան սկզբունքնրի հիման վրա կարգավորելու վերաբերյալ համաձայնության են եկել, սակայն չեն կարողանում լուծել հակասությունները տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման իրավունքի միջև։
Վերլուծաբանը կարծում է, որ չնայած Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի կազմում գտնվող միջազգային միջնորդներին ջանքերին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս շատ հեռու է կարգավորումից։

Ричард Уэйц: «Нагорно-карабахский конфликт видится далеким от разрешения»
Главный исследователь и директор Военно-политического аналитического центра университета Хадсон в Вашингтоне Ричард Уэйц уверен, что переговоры по нагорно-карабахскому конфликту, ведущиеся в рамках Минской группы, остаются в тупике.
Р. Уэйц сообщил «АПА», что, хотя стороны договорились об урегулировании конфликта на основе Хельсинкских принципов, они не могут решить противоречий между территориальной целостностью и правом на самоопределение.
Аналитик считает, что, несмотря на усилия лидеров Азербайджана и Армении, а также международных посредников в составе Минской группы ОБСЕ, нагорно-карабахский конфликт все еще видится далеким от разрешения.