Նապոլեոնի գահը ֆրանսիական աճուրդում վաճառվել է 500 հազար եվրոյով
Ֆրանսիայի կայսր Նապոլեոնի (1769-1821) գահը Ֆրանսիայի միապետների Ֆոնտենբլո պատմական նստավայրում աճուրդով վաճառվել է 500 հազար եվրոյով։ Այս մասին իր Twitter-ում տեղեկացրել է Osenat աճուրդի տունը, որն զբաղվել է սակարկություններով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կայսեր գահը վաճառվել է 500 հազար եվրոյով, ներառյալ տուրքերը»,- ասվում է տեղեկատվությունում, որում նաեւ ընդգծվում է, որ այդ լոտը հիմնականն էր սակարկություններում։ Նոր սեփականատիրոջ անունը չի նշվում։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ փորագրված, ոսկեզօծ գահը գնահատվում է 80 հազար եվրո, դա կապված էր նրա իսկության վերաբերյալ վեճերի հետ։ Երկար ժամանակ համարվում էր, որ գոյություն ունեն Նապոլեոնի հին գահեր։ Դրանցից մեկը գտնվում էր Փարիզի Թյուիլրի պալատում, մյուսը՝ Սեն Քլու դղյակում, երրորդը՝ Սենատում, որտեղ է առայսօր, չորրորդը Օրենսդրական կորպուսում է (այժմ՝ Ազգային ժողով), հինգերորդը՝ Փարիքի քաղաքապետարանում։
Սակայն Osenat-ում հավաստիացրել են, որ «փորձագետներն ուսումնասիրել են այս լոտը վեց ամիս», եւ նրա իսկությունը կասկածներ չի հարուցում, իսկ լոտի պատմությունը փաստագրված է։
Համաձայն աճուրդի տան տեղեկատվության՝ XIX դարավերջին ամերիկացի մարդասեր Մայքլ Հենրի դը Յանգն Նապոլեոնի այդ գահը հանձնել է որպես նվեր Սան Ֆրանցիսկոյի Գեղարվեստի թանգարանին։ Մեկենասի վկայությամբ՝ այն իրեն էր կտակել ֆրանսիացի ազգականը, որը կայսեր մերձավոր շրջապատից էր։
Ինչպես նշել են Osenat-ում, աճուրդում վաճառված գահը նույն ոճով է, ինչ եւ Թյուիլրիի գահը, բայց մի փոքր տարբերվում է նրանից չափերով։ Փայտե մասերը ծածկված են ոսկով, իսկ թիկնակին կարված է կայսեր անվան սկզբնատառը (N)՝ թագով։

Трон Наполеона продали на аукционе во Франции за €500 тыс.
Трон французского императора Наполеона Бонапарта (1769-1821) продали на аукционе в исторической резиденции французских монархов Фонтенбло за €500 тыс. Об этом в своем «Twitter» сообщил аукционный дом «Osenat», который занимался торгами, передает ТАСС.
«Императорский трон продан за €500 тыс., включая сборы», – говорится в сообщении, в котором также подчеркивается, что этот лот стал основным на прошедших торгах. Имя нового владельца раритета не указывается.
Ранее сообщалось, что резное, покрытое позолотой кресло оценивается лишь в €80 тыс., не в последнюю очередь это было связано со спорами о его подлинности. Долгое время считалось, что существует всего пять тронов Наполеона. Один из них находился в парижском дворце Тюильри, другой – в замке Сен-Клу, третий в Сенате, где он остается по сей день, четвертый в –Законодательном корпусе (ныне – Национальное собрание), пятый – в мэрии Парижа.
Однако в «Osenat» заверили, что «эксперты изучали этот лот шесть месяцев», и его подлинность не вызывает сомнений, а история лота документирована.
Согласно информации аукционного дома, в конце XIX века американский филантроп Майкл Генри де Янг передал этот трон Наполеона в дар Музею изобразительных искусств в Сан-Франциско. По свидетельству мецената, он был завещан ему французским родственником, который входил в круг приближенных императора.
Как указали в «Osenat», кресло, проданное на аукционе, выполнено в том же стиле, что и трон из Тюильри, однако немного отличается от него размерами. Деревянные детали покрыты позолотой, а на спинке вышита монограмма императора («N»), увенчанная короной.