Լիբիայի փոխվարչապետը հրաժարական է տվել և աջակցություն հայտնել մարշալ Խաֆթարին
Լիբիայի կառավարության փոխվարչապետ Ալի Ֆարաջ ալ Կատրանին հայտարարել Է հրաժարականի մասին եւ աջակցություն հայտնել լիբիական ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆա Խաֆթարի ռազմական գործողությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը:
Ըստ նրա տեղեկությունների՝ ալ Կատրանին Խաֆթարի ռազմական գործողությունը համարել Է «ազատագրական» եւ քննադատել Լիբիայի կառավարության ղեկավար Ֆայեզ Սարաջի քաղաքականությունը, որը, ալ Կատրանիի խոսքով, Տրիպոլիում համագործակցում Է զինյալների հետ:
Անցած շաբաթ Խաֆթարը հայտարարել Է Տրիպոլիի վրա լիբիական ազգային բանակի հարձակման սկսվելու մասին: Ըստ վերջին տվյալների՝ ռազմական գործողության ընթացքում զոհվածների թիվը հասել Է 32-ի, եւս շուրջ 50 հոգի վերքեր են ստացել: Տարհանվել Է մի քանի հազար մարդ:
Ներկայում Լիբիայում պահպանվում Է երկիշխանությունը. երկրի արեւելքում, Տոբրուք քաղաքում, գտնվում Է խորհրդարանը, իսկ արեւմուտքում՝ Տրիպոլի մայրաքաղաքում, հաստատված Է ՄԱԿ-ի աջակցությամբ ձեւավորված եւ միջազգային հանրակցության կողմից ճանաչված ազգային համաձայնության կառավարությունը՝ Սարաջի գլխավորությամբ:
Երկրի արեւելքում հաստատված իշխանությունները գործում են Տրիպոլիից անկախ՝ հենվելով ազգային բանակի վրա, որը գլխավորում Է մարշալ Խալիֆա Խաֆթարը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Вице-премьер Ливии подал в отставку и поддержал маршала Хафтара
Вице-премьер правительства Ливии Али Фарадж аль-Катрани объявил об уходе в отставку, выразив при этом поддержку военной операции командующему Ливийской национальной армии Халифе Хафтару, сообщает телеканал «Al Arabiya».
По его сведениям, аль-Катрани назвал военную операцию Хафтара «освободительной» и раскритиковал политику главы правительства Ливии Файеза Сараджа, который, по словам аль-Катрани, сотрудничает с боевиками в Триполи, сообщает «Интерфакс».
На прошлой неделе Хафтар объявил о начале наступления Ливийской национальной армии на Триполи. По последним данным, число погибших в ходе военной операции составило 32 человека, еще около 50 получили ранения.
В настоящее время в Ливии сохраняется двоевластие: на востоке страны, в городе Тобрук, находится парламент, а на западе, в столице Триполи, базируется сформированное при поддержке ООН и признанное международным сообществом правительство национального согласия под руководством Сараджа.