Մոգերինին պահանջել է անհապաղ հրադադար հաստատել Լիբիայում
Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ապրիլի 8-ին, ժամանելով ԵՄ-ի ԱԳ նախարարների Լյուքսեմբուրգի հանդիպմանը, հայտարարել Է, որ Լիբիայում անհապաղ պետք Է հրադադար հաստատվի մարդասիրական նպատակներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Լիբիայում շտապ հումանիտար հրադադար Է անհրաժեշտ վիրավորներին ու քաղաքացիական անձանց օգնություն ցուցաբերելու համար»,-ասել Է նա՝ ընդգծելով, որ իրադրությունը քննարկել Է Լիբիայում ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Հասան Սալամեի հետ:
«Անհրաժեշտ Է կանգնեցնել բռնության Էսկալացումը, եւ ես համոզված եմ, որ դրանում եվրոպացիներն այսօր միասնական կլինեն»,-հավելել Է նա:
«Լիբիացիներին այլեւս հարկավոր չեն մարտական գործողություններ. նրանց հարկավոր են խաղաղություն ու երկխոսություն: Անհրաժեշտ Է Լիբիայում ռեսուրսներն ու իշխանությունը բաժանել կառուցողական ոգով, այլ ոչ թե շարունակել պայքարը միմյանց դեմ»,-ասել Է Ֆեդերիկա Մոգերինին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Могерини призвала добиться прекращения огня в Ливии
Срочное прекращение огня должно быть достигнуто и реализовано в Ливии в гуманитарных целях. Как сообщает ТАСС, օб этом заявила в понедельник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини по прибытии на встречу глав МИД ЕС в Люксембурге.
«В Ливии необходимо срочное гуманитарное прекращение огня для оказание помощи раненым и гражданским лицам», – сказала она, подчеркнув, что обсуждала ситуацию со спецпредставителем ООН в Ливии Гасаном Саламе.
«Необходимо остановить эскалацию насилия, и я убеждена, что европейцы будут едины в этом сегодня», – продолжила она.
«Ливийцам больше не нужны боевые действия между ними, им нужен мир и диалог. Необходимо разделить ресурсы и власть в Ливии в конструктивном ключе, а не продолжать борьбу друг с другом», – порекомендовала Могерини.