Ահմեդ Դավութօղլուի և Հիլարի Քլինթոնի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել
Կիրակի երեկոյան Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել։ Այս մասին գրել է «Հյուրիեթ»-ը։
Խոսակցության ժամանակ, որը տևել է 40 րոպե, երկու երկրների արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Հայոց ցեղասպանության  մասին բանաձևը, որն ընդունվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերը։
Ա. Դավութօղլուն հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ելույթում հաշվի կառնի այդ հարցի վերաբերյալ Թուրքիայի մտահոգությունը։
Նրա խոսքերով՝ երրորդ երկրների ընդունած որոշումները  բացասաբար են անդրադառնում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա։
«Գործընթացը, որը դրական կանդրադառնա ոչ միայն Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների, այլ նաև ողջ Կովկասի իրավիճակի վրա, չպետք է ներքին քաղաքական հաշիվների զոհ դառնա»,-ասել է Ահմեդ Դավութօղլուն։

Состоялся телефонный разговор между Ахмедом Давудоглу и Хиллари Клинтон
В воскресенье вечером состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Турции Ахмедом Давудоглу и государственным секретарем США Хиллари Клинтон.
Во время разговора, который длился 40 минут, главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили резолюцию по признанию Геноцида армян, принятую в Комитете по внешним связям Конгресса США, и процесс нормализации турецко-армянских отношений.
Ахмед Давудоглу выразил надежду на то, что во время выступления президента США Барака Обамы 24 апреля будет принята во внимание озабоченность Турции по этому вопросу.
По его словам, принятие третьими странами решений, судящих историю, негативно влияет на процесс нормализации турецко-армянских отношений.
«Процесс, который положительно скажется не только на отношениях Турции и Армении, но и на ситуации на всем Кавказе, не должен пасть жертвой внутренних политических счетов», - сказал Ахмед Давудоглу.