Թոնի Այոմին և Իէն Գիլանը կձայնագրեն նոր երգեր հայկական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով
Լեգենդար ռոք-կիթառահար, heavy metal ուղղության «կնքահայր» Թոնի Այոմին հայտարարել է, որ Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանի հետ կձայնագրի մի քանի նոր երգ' Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է «Մեդիամաքս»-ը, Թոնի Այոմին այդ մասին ասել է Metal Hammer-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես ու Գիլանը հանդիպեցինք եւ ձայնագրեցինք մի քանի թրեքեր, որպեսզի միջոցներ հավաքագրենք Հայաստանի դպրոցի համար: Մենք Հայաստանի համար միջոցներ հավաքեցինք 20 տարի առաջ եւ ցանկանում ենք կրկնել այդ փորձը: Մի քանի ամիս առաջ այցելեցինք Հայաստան, եւ նախագահը մեզ հանձնեց Պատվո շքանշաններ: Մենք այնտեղ էինք Իէնի հետ, մեզ հետ էր նաեւ Փեթ Քեշը: Մեզ ցույց տվեցին հին երաժշտական դպրոցը, որտեղ բավական ցուրտ էր, իսկ դպրոցի աշակերտները չունեին երաժշտական գործիքներ: Մենք նրանց նվիրեցինք մի քանի կիթառ եւ հարվածային սարքավորում, ինչպես նաեւ ցանկանում ենք երեխաների համար կառուցել նոր դպրոց:
Մենք պատրաստվում ենք միասին ձայնագրել մի քանի երգ եւ հուսով ենք, որ մեզ կհաջողվի բավականաչափ գումար հավաքել նոր դպրոցի կառուցման համար: Այժմ մեր ծրագրերը գտնվում են քննարկման փուլում: Մենք մտածում ենք մի քանի կենդանի կատարումների մասին, սակայն դեռեւս պետք է Իէնի հետ պարզենք մեր ծրագրերը, քանի որ, հուսով եմ, շուտով կվերսկսեմ շրջագայությունը Heaven and Hell-ի հետ»,- ասել է Թոնի Այոմին:
Թոնի Այոմին եւ Իէն Գիլանը Հայաստան էին այցելել 2009թ. հոկտեմբերի 1-2-ին «Մեդիամաքս»-ի կողմից կազմակերպված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում: Ս.թ. մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում կայացան Իէն Գիլանի բարեգործական համերգները Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, եւ ողջ հասույթը' 18 մլն 327 հազ. դրամ, կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար շենքի կառուցմանը:

Легенды рока Тони Айомми и Иэн Гиллан запишут несколько новых песен, чтобы собрать средства для армянской школы
Легендарный гитарист Тони Айомми объявил, что запишет несколько песен с вокалистом Deep Purple Иэном Гилланом с целью сбора средств для армянской музыкальной школы в Гюмри.
Как сообщает Медиамакс, Тони Айомми сказал об этом в эксклюзивном интервью Metal Hammer.
«Пару недель назад мы встретились с Иэном и записали пару треков, чтоб собрать средства для Армении. Мы собрали средства для Армении 20 лет назад и xотим повторить этот опыт. Несколько месяцев назад мы посетили Армению и президент вручил нам Ордена Почета. Мы были там с Иэном, и Пэт Кэш также был с нами. Нам показали старую музыкальную школу, где было довольно xолодно, а ученики школы не имели музыкальныx инструментов. Мы подарили им несколько гитар и ударную установку и мы также xотим построить новую школу для детей.
Мы собираемся записать вместе несколько песен и надеемся, что нам удастся собрать достаточно денег для строительства новой школы. Сейчас наши планы находятся в процессе обсуждения. Мы думаем сделать несколько живых выступлений, однако нам еще надо прояснить наши с Иэном планы, поскольку я надеюсь, что скоро возобновлю тур с Heaven and Hell», - сказал Тони Айомми.
Тони Айоми и Иэн Гиллан посетили Армению 1-2 октября 2009 года в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного Медиамакс. 26 и 27 марта этого года в Ереване прошли благотворительные концерты Иэна Гиллана с Филармоническим оркестром Армении, и вся вырученная сумма - 18 млн 327 тыс. драмов - будет направлена на строительство здания для музыкальной школы N 6 в Гюмри.