Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթը 2010թ. ապրիլի 6–ի հանրահավաքում
Այսօր ես կարճ եմ խոսելու, որովհետեւ իմ ընկերները հանգամանորեն ներկա­յացրին սույն հանրահավաքի հետապնդած նպատակը, այն է՝ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի Երեւանում ընթացող համաժողովի ուշադրության հրավի­րումը Հայաստանում մոլեգնող լայնածավալ քաղաքական հալածանքների ու քաղբան­տարկյալների առկայության աղաղակող փաստի, ինչպես նաեւ ընդհանրապես ժողո­վրդա­վարության բնագավառում տիրող անհանդուրժելի իրավիճակի վրա։
Այնուամենայնիվ, չեմ կարող շրջանցել որոշ ուշագրավ զարգացումներ, որոնց ակա­նատեսն ենք վերջին շրջանում։ Դրանցից առաջինը միջազգային հանրության եւ միջազգային կազմակերպությունների վերաբերմունքի, կամ ավելի ճիշտ, արտահայտ­չաոճի փոփոխությունն է քաղբանտարկյալների հարցում։ Եթե մինչեւ վերջերս տարբեր երկրների կամ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները Հայաստանի կապակցությամբ խուսափում էին քաղբանտարկյալ տերմինից ու դրա փոխարեն օգտա­գործում նրա սահմանումը (քաղաքական գործունեության համար կամ քաղաքական դրդապատճառներով բանտարկված անձինք), ապա այժմ ուղղակի ու միանշանակորեն արտասանում են այդ տերմինը։ Անշուշտ, սա մի կողմից Հայ Ազգային Կոնգրեսի եւ հանձինս ձեզ մեր ողջ ժողովրդի համառ ու հետեւողական պայքարի արդյունքն է, իսկ մյուս կողմից Սերժ Սարգսյանին ուղղված նախազգուշացում՝ հայ-թուրքական հարաբե­րու­թյունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերում վերջինիս հնարավոր տատանումներն ու խուսանավումները կանխելու նպատակով։ Այս վերջին նպատակին են ծառայում նաեւ Հայաստանում մարդու իրավունքների 2009թ. վիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության նախորդ տարվա համեմատ բավականին խստաց­ված զեկույցի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների ու մար­դու իրավունքների գրասենյակի եւ Եւրոխորհրդի խոշտանգումների դեմ պայքարի կոմիտեի ուշացած զեկույցների հրապարակումները։
Հաջորդ ուշագրավ երեւույթը իշխանական ճամբարում նկատվող աննախադեպ խուճապն է եւ դրա հետեւանքով սկիզբ առած ներքին գզվռտոցն ու ինքնահոշոտման գործընթացը։ Ընդդիմության հասցեին հոխորտանքը պակասել է, տեղը զիջելով փոխա­դարձ քննադատություններին ու մեղադրանքներին։ Այդպիսի բան սովորաբար տեղի է ունենում իշխանության մոտալուտ վախճանի զգացողության պարագայում, երբ ամեն ոք մտածում է պատասխանատվությունից խուսափելու եւ սեփական կաշին փրկելու մասին։ Քոչարյանա-սերժական վարչախումբը ձախողված է բոլոր առումներով՝ թե՛ արժեքային, թե՛ տնտեսական, եւ թե՛ ազգային։ Միայն մեկ բնագավառում է նա տպա­վորիչ հաջողության հասել, այն է՝ սեփական ժողովրդին թալանելու գործում, եւ այժմ բացառապես տառապում է հափշտակածը պահպանելու սեւեռուն մտահոգու­թյամբ։ Ավազակապետությունն ունի խուճապահար լինելու երկու ակնհայտ պատճառ. առա­ջին՝ տնտեսական վիճակի բարելավման լիակատար անկարողությունն ու սոցիալական դժգոհության ահագնացող վտանգի գիտակցումը, եւ երկրորդ՝ Ղարաբաղի խնդրի աղե­տալի հանգուցալուծման վերահաս իրողությունը։ Առաջին պատճառը մեկնաբանության կարիք չունի, իսկ երկրորդի մասին հարկ եմ համարում նշել հետեւյալը։
Սկսենք նրանից, որ հակառակ թվացյալ հրատապությանը, ներկա պահին ան­իմաստ ու ավելորդ է խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մա­սին, քանի որ այն, ինչպես 2008թ. հոկտեմբերից ի վեր բազմիցս պնդել ենք, կախված է բացառապես Ղարաբաղի խնդրի լուծումից կամ, ավելի ճիշտ, Ղարաբաղյան կարգավոր­ման գործընթացում էական տեղաշարժի արձանագրումից։ Իսկ էական տեղաշարժ հասկացության տակ, Մինսկի խմբի համանախագահների միջեւ գոյացած կոնսենսուսի համաձայն, այսօր հասկացվում է ոչ այլ ինչ, եթե ոչ հինգ շրջանների անմիջական վերադարձը Ադրբեջանին, անորոշ թողնելով ապագայում լուծվելիք մնացյալ սկզբուն­քային հարցերը, ինչպիսիք են, մասնավորապես, խաղաղապահ ուժերի կամ դիտորդ­ների տեղակայումը, Լաչինի միջանցքի ռեժիմը եւ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճա­կը։ Այսինքն, հայկական կողմը կատարում է միանգամայն շոշափելի, կարելի է ասել, նյութական զիջում, դրա դիմաց ստանալով միայն դատարկ ու չերաշխավորված խոս­տում­ներ, եթե, իհարկե, հաշվի չառնենք հաղորդակցության ուղիների մասնակի ապա­շրջափակումը եւ հայ-թուրքական սահմանի բացումը։ Որպես հայկական կողմին ար­վող գրեթե համարժեք փոխհատուցում, շատ է խոսվում տարածքների վերադարձից հետո Ղարաբաղին շնորհվելիք միջանկյալ կարգավիճակի մասին, բայց թե ինչ բովան­դակություն է դա ենթադրում, ոչ ոք չի բացատրում։ Թերեւս բացատրելու կարիք էլ չկա, քանի որ միջանկյալ կարգավիճակի էությունն, ըստ երեւույթին, պարզապես կայանալու է նրանում, որ Ղարաբաղի չճանաչված իշխանություններն այսուհետեւ ճանաչված են համարվելու։ Տարածքների վերադարձի շուրջ միջնորդական առաքելության ներսում ձեւավորված կոնսենսուսի պարագան, անշուշտ, չի բացառում համանախագահ երկրնե­րի միջեւ տարաձայնությունների գոյությունը Ղարաբաղյան հակամարտության վերջ­նական կարգավորման վերաբերյալ։ Ավելին, հիմքեր կան պնդելու, որ այդ հարցում կան մոտեցումների ու մտադրությունների լուրջ տարբերություններ, որոնց մասին ես հավանաբար կխոսեմ մի այլ, ավելի պատեհ առիթով։ Կարեւոր է միայն շեշտել, որ նույնիսկ գլխավոր հաշտարարի պատիվը վիճարկելու իրողության առկայությամբ, այդ տարբերությունները որեւէ կերպ չեն խանգարում տարածքների վերադարձի կոնկրետ հարցում միջնորդական ջանքերի համատեղմանը։ Իսկ այն լրացուցիչ հանգամանքը, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը նույնպես մեծապես շահագրգռված են այդ հարցում, եւ վերջինս նաեւ պաշտոնապես համաձայնել է համանախագահ երկրների մշակած ծրա­գրին կամ, այսպես կոչված, «Մադրիդյան նորացված առաջարկին», ավելի է բար­դացնում հայկական կողմի առանց այդ էլ բարդ վիճակը։
Ըստ այդմ, ամեն ինչ այժմ կախված է հայկական կողմի դիրքորոշումից։ Սերժ Սարգսյանը, հետեւաբար, կանգնած է դժվարին, եթե ոչ ճակատագրական երկընտ­րանքի առջեւ, այն է՝ կա՛մ ստորագրել առաջարկված համաձայնագիրը, դրանով հարու­ցելով սեփական ժողովրդի ցասումը, կա՛մ՝ ժամանակ շահելու համար մերժել այն՝ դրանով էլ գրգռելով միջազգային հանրությանը, իր բոլոր կանխատեսելի բացասական հետեւանքներով։ Իրավիճակի պարադոքսն այն է, որ երկու դեպքում էլ նա, անկասկած, իշխանությունը կորցնելու է. ստորագրելու պարագայում նրան տապալելու են ներքին ուժերը, այդ թվում նախկին ու ներկա կոալիցիոն գործընկերները, իսկ մերժելու պարագայում՝ միջազգային հանրությունը, նրա վերաբերյալ կուտակած առատ կոմպրոմատների օգտագործմամբ, սկսած կեղծված ընտրություններից ու խոցելի լեգիտիմությունից, ավարտած հոկտեմ­բերի 27-ի ու մարտի 1-ի սպանդներով, քաղաքական հալածանքներով, անձնական կոռուպցիայով եւ անվայել հոբբիներով։ Չմոռանանք, որ այդ ամենի մասին, որպես ճնշման միջոց, նրան ժամանակ առ ժամանակ արդեն իսկ հիշեցնում են, ինչի ար­տա­հայտությունն են, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի եւ միջազգային կազ­մա­կերպությունների վերը նշված զեկույցները, ինչպես նաեւ մոսկովյան մամուլի վար­կաբեկիչ հրապարակումները։ Թեեւ այլընտրանքների արդյունքը, ինչպես նշեցինք, նույնն է լինելու, այսինքն՝ իշխանության անխուսափելի կորուստը, սակայն Սերժ Սարգսյանն, իմ կարծիքով, ընտրելու է ոչ թե մերժման, այլ ստորագրման տարբերակը եւ շուտով, կամա թե ակամա, սկուտեղի վրա Ադրբեջանին է հանձնելու Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից գրեթե վերջ­նագրի ձեւով պահանջված հինգ շրջանները։ Որովհետեւ այդ դեպքում նա կարող է վստահ լինել, որ միջազգային հանրությունից կստանա, եթե ոչ իշխանությունը պահ­պա­նելու, ապա առնվազն անձնական անձեռն­մխե­լիության եւ ունեցվածքը վայելելու երաշ­խիք­ներ, ընդհուպ մինչեւ Նոբելյան մրցանակի շնորհումը եւ քաղաքական ապաստանի տրամադրումը, ինչը բացառված է հակառակ պարագայում։
Այսպիսով, դարձյալ հանգում ենք այս տխուր իրավիճակից ելք փնտրելու ցավագին հարցին, որին ես հանգամանորեն անդրադարձել եմ դեռեւս 2009թ. սեպտեմբերի 18-ի հանրահավաքում, մասնավորապես նշելով հետեւյալը. «Իրադարձությունների ըն­թացքն, իհարկե, բոլորովին այլ կլիներ, եթե Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը, արձագանքելով Կոնգրեսի՝ ժամանակին հնչեցրած ահազանգին, տեր կանգներ ԵԱՀԿ Բուդապեշտյան գագաթնաժողովի որոշմամբ սահմանված հակամարտության կողմի իր կարգավիճակին եւ Հայաստանի իշխանություններին արգելեր հանդես գալու իր անու­նից։ ...Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման աննպաստ ընթացքը շրջելու առու­մով շատ ավելի մեծ նշանակություն կունենար Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը եւ Հայաստանում սահմանադրական կարգի վերականգնումն ու լեգիտիմ իշխանության ձեւավորումը։ Եթե անգամ իշխանափոխությունը չհանգեցներ Ղարաբաղյան կարգա­վորման տրամաբանության արմատական փոփոխությանը, ապա առնվազն նախա­դրյալ­ներ կստեղծեր էապես բարելավելու ներկայումս քննարկվող ծրագիրը։ Լեգիտիմ իշխանությունը հարկադրված չէր լինի անհարկի զիջումներ կատարելու եւ նահանջելու հայկական կողմի երբեմնի ուժեղ դիրքերից, որքան էլ դրանք խարխլված լինեն Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ապաշնորհ ու անպատասխանատու քաղաքականու­թյան հետեւանքով։ Իշխանափոխությունն, ըստ այդմ, Ղարաբաղյան կարգավորման ներկա գործընթացի վրա վճռորոշ ազդեցություն գործելու եւ նրա վտանգավոր հետե­ւանք­ները կանխելու միակ միջոցն է»։ Թեեւ այդ ելույթից անցել է ավելի քան կես տարի, Հայ Ազգային Կոնգրեսը հիմա էլ գտնում է, որ դրությունը թեկուզ մասնակիորեն շտկելու այլ ճանապարհ գոյություն չունի։
Առաջին հայացքից թվում է, թե մոտավորապես նույն ելքն է առաջարկում նաեւ Վարդան Օսկանյանը, թերթերից մեկին տված հարցազրույցում. «Մենք այսօր շրջադար­ձային փուլում ենք,- գրում է նա,- Հայաստանը նախկինում էլ այդպիսի փուլում եղել է։ Երբ հանգամանքները, գործընթացի իներցիան, միջնորդների ընկալումները մեզ համար շահավետ չեն, պետք է ոչ թե սպասել իրավիճակի զարգացմանը, այլ կտրուկ քայլերի գնալ։ Անհրաժեշտ է շեշտադրումների ու նույնիսկ դիրքորոշումների փոփոխություն, որը սակայն պետք է լավ հիմնավորված լինի։ Նման փոփոխություն եղավ 98-ին՝ իշխանափոխության արդյունքում։ Իշխանափոխության դեպքում նախորդ իշխանու­թյան դիրքորոշման հետ չհամաձայնելը եւ փոխարենը այլ բան առաջարկելն ավելի ընկալելի է» (Կապիտալ, 19.03.2010թ.)։ Մի կողմ դրած այն խնդիրը, թե հենց Ղարաբաղի պարագայում ինչպիսի աղետալի հետեւանքների հանգեցրին 98-ի իշխանափոխու­թյունն ու դիրքորոշումների փոփոխությունը, այս պնդումն ուշագրավ է բոլորովին մի այլ առումով։ Երբ տվյալ պնդումը համադրում ենք մամուլի այն հրապարակումներին, որոնց համաձայն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, Փարիզում կայացած հանդիպման ժամանակ, Սերժ Սարգսյանից պահանջել է իրեն վարչապետ նշանակել, իսկ այնուհետեւ հրաժա­րական տալ եւ այդպիսով հարթել նախագահի աթոռին վերաբազմելու իր ճանապարհը, ապա ստացվում է, որ Օսկանյանի նկատի առածը ոչ թե օրինական ընտրությունների միջոցով իրականացած իշխանափոխություն է, այլ սովորական պետական հեղաշրջում, այսինքն՝ ոչ այլ ինչ, եթե ոչ ճիշտ 98-ի կրկնությունը։ Ի դեպ, այդ ծրագրին, ըստ երեւույ­թին, անմասն չեն նաեւ Դաշնակցությունը, Բարգավաճ Հայաստանը եւ Ազգային Ժողովի նախագահն՝ իր շրջապատով։ Իսկ որ Քոչարյանի փարիզյան արկածախնդրու­թյան մասին տեղեկությունն ստույգ է, կողմնակիորեն ապացուցվում է վերջինիս դեմ հանրապետականների սանձազերծած կատաղի քարոզչության իրողությամբ։ Թեեւ մյուս կողմից, այդ քարոզչությունը միանգամայն արտառոց ու անհամոզիչ է, քանի որ Հանրապետական կուսակցությունը, կոալիցիոն մյուս ուժերի հետ մեկտեղ, տասը տարի շարունակ անվերապահորեն պաշտպանել ու գովաբանել է Քոչարյան-Օսկանյան զույգի վարած Ղարաբաղյան քաղաքականությունը եւ, հետեւաբար, հավասարապես կիսում է դրա ձախողման պատասխանատվությունը։ Ինչեւէ, Քոչարյանի երազանքը, որքան էլ մարդկայնորեն հասկանալի, դատապարտված է անկատար մնալու, որովհետեւ նախ՝ Սերժ Սարգսյանը ում-ում, բայց նրան երբեք կամովին վարչապետ չի նշանակի, եւ երկրորդ՝ եթե հանգամանքների պարտադրանքով ստիպված էլ լինի նշանակել, միջ­ազգային հանրությունը դա չի հանդուրժի, եւ մինչեւ ամենաերիտասարդ թոշակառուն վարչապետից նախագահ դառնա, կկանգնի Հաագայի դատարանի առջեւ։ Չեմ ուզում խոսել մի ավելի անկարեւոր հարցի մասին, որը վերաբերում է Ղարաբաղին բանակ­ցային գործընթացից դուրս մղելու խնդրի առնչությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասեն­յակի տարածած ստապատիր մեկնաբանությանը։ Այդ հարցին ես հանգամանորեն անդրադարձել եմ 2009թ. սեպտեմբերի 18-ի քիչ առաջ վկայակոչված ելույթում, որին ավելացնելու բան չունեմ։
Կարող է հարց ծագել, թե Քոչարյանի ինչին է պետք նորից նախագահ դառնալ։ Իհարկե, պետք չէր, եթե նա վստահ լիներ, որ Սերժ Սարգսյանը գոնե մինչեւ նախագա­հական ժամկետի ավարտը կմնա իր պաշտոնին։ Այդ վստահությունը նա չունի եւ սարսափում է այն մտքից, որ կորցնելով Սարգսյանի «տանիքը», որն ստեղծելու համար նույնիսկ տասը մարդու արյան պատասխանատվության տակ է ընկել, կկորցնի ոչ միայն իր իշխանության օրոք ձեռքբերած հսկայական կարողությունը, որի մասին վերջերս ծավալուն հրապարակում եղավ մոսկովյան մամուլում, այլեւ կկանգնի արդարադա­տության առջեւ։ Այդ սարսափը նա տենդագին կերպով փորձում է փոխանցել նաեւ քրեաօլիգարխիկ համակարգի պարագլուխներին, նրանց ներշնչելով մոտավորապես հետեւյալը. «Արա, չե՞ք ջոկում, որ էս անճարակը հեսա վլաստը կորցնելու ա։ Գալու ա Լեւոնն ու սաղիս հերն անիծի, ունեցած-չունեցածներս ձեռքներիցս խլի։ Մի բան արեք, սրանից պրծնենք, թե չէ կորած ենք»։ Չեմ կարծում, սակայն, թե այս հոգեբուժական սեանսները, որոնցից մեկն, ըստ լուրերի, օրերս տեղի է ունեցել Դուբայում, արձագանք կգտնի հայոց երեւելիների նուրբ հոգիներում, որովհետեւ նախ՝ նրանք «նաղդը» թողած «նիսիայի» ետեւից չեն ընկնի, եւ երկրորդ՝ նրանք շատ լավ գիտեն, որ որքան էլ պետա­կան գործերում անճարակ, բայց գողական հարաբերություններում Սարգսյանը Քոչար­յա­նին «ծալած», «փաթթած» ու «ոլորած» ունի։ Կներեք, որ ստիպված եմ խոսել «վերխուշ­կեքի» դասական լատիներենով, քանի որ նրանք ուրիշ լեզու, այդ թվում Հայաստանի պետականը, չգիտեն։ Մի խոսքով, Քոչարյանի «դվիժենիների» պատճառը ոչ թե Ղարա­բաղի ու Հայաստանի համար ստեղծված ծանր կացությունից ելք գտնելու մտահո­գությունն է, այլ սեփական կաշվի ու հարստության փրկությունը։ Նա թքած ունի թե՛ Ղարաբաղի, թե՛ Հայաստանի վրա։
Այսպիսով, ո՛ր կողմից էլ դիտարկելու լինենք, ավազակապետության հիմնովին փտած նավը բոլորիս աչքի առջեւ խորտակվում է։ Դա երեւում է թե՛ իշխանական ճամ­բարում տիրող խուճապից ու ներքին գզվռտոցից, թե՛ տնտեսական ճգնաժամի հաղ­թա­հարման ուղղությամբ կառավարության անճարակ ու հուսահատ գործողություններից, թե՛ քրեաօլիգարխիկ կապիտալի տենդագին արտահանումից, թե՛ պատերազմի վտանգի մասին հիստերիկ պաշտոնական քարոզչությունից, թե՛ ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների հարցերում սաստկացող միջազգային ճնշումներից, եւ թե՛ մանավանդ Ղարաբաղյան կարգավորման սրընթաց ու ակնհայտորեն անբարենպաստ զարգացու­մից։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ հանցավոր վարչախումբը, իր հետ միասին, չխորտակի նաեւ Ղարաբաղն ու Հայաստանը, մի՛ բան, որ եղել ու մնում է Հայ Ազգային Կոնգրեսի գլխավոր մտահոգությունն ու գործողությունների առանցքը։ Մեր տեղն այս զգայուն իրավիճակում մենք տեսնում ենք խնդիրներն ավելի չբարդացնելու, արտաքին ճնշում­ների սաստկացմանը չնպաստելու, երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու, մի խոսքով՝ վնասները վերահսկելու կամ նվազագույնի հասցնելու (damage control) դերում, որքան էլ իշխանու­թյուն­ներն անհաղորդակից մնան Հայաստանի եւ Ղարաբաղի առջեւ կանգնած մարտահրա­վերները դիմագրավելու նպատակով ազգային համերաշխության հաստատ­մանը միտ­ված մեր անկեղծ ձգտմանը։ Այս բախտորոշ պահին, ժողովրդի սիրտը շահելու միջոցով նրա աջակցությունն ստանալու առիթի բացթողումը, վերջին հաշվով, հանդի­սանալու է կարճատես իշխա­նու­թյունների ամենաճակատագրական սխալը եւ թե՛ իրենց ու թե՛ երկրին բաժին ընկնե­լիք դժբախտությունների գլխավոր պատճառը։

Выступление Левона Тер-Петросяна на митинге 6-го апреля
Полный текст выступления первого президента Республики Армения Левона Тер-Петросяна на митинге 6 апреля 2010г.
Сегодня я буду говорить кратко, потому что мои товарищи обстоятельно представили цель настоящего митинга, а именно: обратить внимание проходящего в Ереване конгресса Международной федерации по правам человека на свирепствующие в Армении широкомасштабные политические преследования и вопиющий факт наличия политзаключенных, а также, в целом, на недопустимую ситуацию, царящую в сфере демократии.
Тем не менее, не могу обойти стороной некоторые примечательные явления, очевидцами которых мы стали в последнее время. Первое из них - изменение отношения или, точнее, манеры международного сообщества и международных организаций высказываться по вопросу политзаключенных. Если до последнего времени представители различных стран или международных организаций в случае с Арменией избегали термина «политзаключенный» и вместо него использовали его определение /лица, арестованные за политическую деятельность или по политическим мотивам/, то теперь прямо и однозначно произносят этот термин. Безусловно, это, с одной стороны, результат упорной и последовательной работы Армянского Национального Конгресса и, в вашем лице, всего армянского народа, а с другой стороны - предупреждение, адресованное Сержу Саргсяну, с целью пресечения его возможных колебаний и маневров в вопросах армяно-турецких отношений и урегулирования Карабахского конфликта. Этой последней цели служит также обнародование довольно жесткого, по сравнению с предыдущим, доклада госдепартамента США о правах человека в Армении в 2009г., а также докладов БДИПЧ/ОБСЕ и Комитета СЕ против пыток.
Следующее примечательное явление - беспрецедентная паника, наблюдающаяся во властном лагере и вследствие нее начавшийся процесс внутренней грызни и самоуничтожения. Надменности к оппозиции стало меньше, уступив место взаимной критике и обвинениям. Такое обычно происходит, когда власть чувствует свою скорую кончину, когда каждый думает об уклонении от ответственности и спасении собственной шкуры. Кочаряно-сержевский режим провалился во всех планах - и в ценностном, и в экономическом, и в национальном. Только в одной сфере он достиг впечатляющего успеха - в обворовывании собственного народа, и теперь страдает исключительно от навязчивого беспокойства по поводу сохранения награбленного. У бандитского режима есть две очевидные причины для паники: первая - абсолютная неспособность улучшить экономическую ситуацию и осознание усиливающейся опасности социального недовольства, и вторая - надвигающаяся реальность катастрофического разрешения Карабахской проблемы. Первая причина в комментариях не нуждается, а о второй считаю нужным отметить следующее.
Начнем с того, что вопреки кажущейся актуальности, на данный момент бессмысленно и излишне говорить об урегулировании армяно-турецких отношений, поскольку оно, на чем мы неоднократно настаивали с октября 2008 года, зависит исключительно от решения Карабахской проблемы или, точнее, от существенного сдвига в процессе Карабахского урегулирования. А под понятием «существенный сдвиг», согласно консенсусу, достигнутому между сопредседателями Минской группы, сегодня подразумевается не что иное, как непосредственное возвращение пяти районов Азербайджану, притом, что другие принципиальные вопросы, такие, как размещение миротворческих сил или наблюдателей, режим Лачинского коридора и окончательный статус Карабаха, остаются неопределенными. То есть армянская сторона идет на значительную, можно сказать, материальную уступку, получая взамен лишь пустые и негарантированные обещания, если, конечно, не считать частичного разблокирования коммуникационных путей и открытия армяно-турецкой границы. Как о почти равноценной компенсации армянской стороне много говорится о предоставлении Карабаху промежуточного статуса после возвращения территорий, но что конкретно под этим подразумевается, никто не объясняет. Пожалуй, и нужды нет объяснять, поскольку суть промежуточного статуса, в сущности, просто будет заключаться в том, что непризнанные власти Карабаха впредь будут считаться признанными. Фактор консенсуса, сформировавшегося внутри посреднической миссии по поводу возвращения территорий, безусловно, не исключает разногласий между странами-сопредседателями относительно окончательного урегулирования Карабахского конфликта. Более того, есть основания утверждать, что в этом вопросе есть серьезные различия в подходах и намерениях, о которых, вероятно, я буду говорить по более уместному поводу. Важно только подчеркнуть, что даже при наличии факта оспаривания звания главного миротворца, эти различия никоим образом не мешают совмещению посреднических усилий в конкретном вопросе о возвращении территорий. А то дополнительное обстоятельство, что Турция и Азербайджан также весьма заинтересованы в этом вопросе, и что Азербайджан официально согласился с разработанным странами-сопредседателями планом или, так называемыми «обновленными Мадридскими предложениями», еще больше усложняет и без того сложное положение армянской стороны. В соответствии с этим, сейчас все зависит от позиции армянской стороны. Серж Саргсян, следовательно, стоит перед сложным, если не сказать судьбоносным выбором, а именно: либо подписать предложенное соглашение, тем самым вызвав гнев собственного народа, либо отклонить его, чтобы выиграть время, тем самым вызвав раздражение международного сообщества со всеми предсказуемыми отрицательными последствиями. Парадокс ситуации в том, что в обоих случаях он, несомненно, потеряет власть: в случае подписания его свергнут внутренние силы, в том числе бывшие и нынешние коалиционные партнеры, а в случае отказа - международное сообщество, с использованием накопленного против него компромата, начиная с  сфальсифицированных выборов и уязвимой легитимности и заканчивая бойней «27 октября» и «1 марта», политическими преследованиями, персональной коррупцией и неподобающими хобби. Не будем забывать, что обо всем этом в качестве средства давления ему время от времени уже напоминают, проявлением чего, в частности, являются вышеуказанные доклады госдепартамента США и международных организаций, а также дискредитирующие публикации в московской прессе. Хотя результат выбора, как мы отметили, будет одинаковым - это неизбежная потеря власти, однако Серж Саргсян, на мой взгляд, выберет вариант не отказа, а подписания, и вскоре вольно или невольно на блюдечке преподнесет Азербайджану пять районов, потребованные почти в ультимативной форме сопредседательством Минской группы. Потому что в этом случае он может быть уверенным в том, что получит от международного сообщества гарантии сохранения власти, а затем - хотя бы личной неприкосновенности и владения имуществом, вплоть до присуждения Нобелевской премии и предоставления политического убежища, что исключено в противоположном случае.
Таким образом, мы вновь сталкиваемся с болезненным вопросом о поиске выхода из этой печальной ситуации, к которому я обстоятельно обращался еще на митинге 18 сентября 2009 года, отметив, в частности, следующее: «Ход событий, конечно, был бы совершенно иным, если бы руководство Нагорного Карабаха, откликнувшись на озвученный в свое время сигнал Конгресса, встало на защиту своего статуса как стороны конфликта, установленного решением Будапештского саммита ОБСЕ, и запретило властям Армении выступать от своего имени. ...В плане изменения неблагоприятного хода урегулирования Карабахской проблемы большее значение имела бы отставка Сержа Саргсяна, восстановление в Армении конституционного строя и формирование легитимной власти. Если даже смена власти не привела бы к радикальному изменению логики Карабахского урегулирования, то, по крайней мере, создала бы предпосылки для существенного улучшения ныне обсуждаемого плана. Легитимная власть не была бы принуждена идти на неуместные уступки и отступать от некогда сильных позиций армянской стороны, как бы они ни были расшатаны вследствие бездарной и безответственной политики Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна. Смена власти, следовательно, единственный способ оказать решающее влияние на нынешний процесс Карабахского урегулирования и предотвратить его опасные последствия». Хотя с того выступления прошло более полугода, Армянский Национальный Конгресс и теперь считает, что другого пути для хотя бы частичного исправления ситуации нет. На первый взгляд кажется, что примерно тот же выход предлагает и Вардан Осканян в интервью одной из газет: «Сегодня мы находимся на поворотном этапе, - пишет он. - Армения и прежде находилась на таком этапе. Когда обстоятельства, инерция процесса, представления посредников для нас неблагоприятны, нужно идти на решительные шаги, а не ждать развития ситуации. Необходимо изменение акцентов и даже позиций, что, однако, должно быть хорошо аргументировано. Подобное изменение было в 98-ом в результате смены власти. В случае смены власти несогласие с позицией прежней власти и предложение чего-то иного лучше подходит для восприятия» («Капитал», 19.03.2010г.). Оставим в стороне вопрос о том, к каким катастрофическим последствиям и изменению позиций привела смена власти в 98-ом как раз в случае с Карабахом, но это утверждение примечательно в совершенно другом плане. Если мы сопоставим данное утверждение с публикациями в прессе, согласно которым Роберт Кочарян на встрече в Париже потребовал от Сержа Саргсяна назначить его премьер-министром, а затем подать в отставку и, таким образом, расчистить ему путь к креслу президента, то увидим, что Осканян имел в виду не смену власти путем законных выборов, а обычный государственный переворот, то есть не что иное, как точное повторение 98-го года. Кстати, к этому плану, по всей видимости, причастны также «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения» и председатель Национального собрания со своим окружением. А то, что сообщение о парижской авантюре Кочаряна достоверно, косвенно доказывает яростная пропаганда, развязанная республиканцами против него. Хотя с другой стороны, эта пропаганда - однозначно странная и неубедительная, поскольку Республиканская партия, вместе с другими коалиционными силами, десять лет подряд безоговорочно защищала и хвалила карабахскую политику, проводимую Кочаряном и Осканяном, и, следовательно, в равной степени делит с ними ответственность за ее провал. Так или иначе, мечта Кочаряна, как бы они ни была понятна с человеческой точки зрения, так и останется неосуществимой, поскольку, во-первых, Серж Саргсян кого-кого, а уж его точно никогда добровольно не назначит премьер-министром, и, во-вторых, если в силу обстоятельств он вынужден будет назначить, то международное сообщество этого не потерпит, и прежде чем самый молодой пенсионер пройдет путь от премьер-министра до президента, он предстанет перед Гаагским судом. Не хочу говорить о еще менее важном вопросе, который касается вводящего в заблуждения комментария офиса Роберта Кочаряна относительно проблемы вытеснения Карабаха их переговорного процесса. К этому вопросу я подробно обращался в выступлении 18 сентября 2009г., на которое я ссылался чуть выше, и к которому мне больше нечего добавить.
Может возникнуть вопрос, зачем Кочаряну снова становиться президентом. Конечно, ему не нужно было бы это, если бы он был уверен, что Серж Саргсян хотя бы до истечения президентского срока останется на своем посту. Этой уверенности у него нет, и он приходит в ужас от мысли, что, потеряв «крышу» Саргсяна, для создания которой он даже попал под ответственность за кровь 10 человек, он потеряет огромные возможности, приобретенные не только во времена своего правления, о чем недавно была объемная публикация в московской прессе, а также предстанет перед судом. Этот ужас он лихорадочно пытается передать также главарям криминально-олигархической системы, внушая им примерно следующее: «Ара, вы не врубаетесь, что этот бездарь скоро потеряет власть? Придет Левон и всех нас уничтожит, все, что у нас есть, отнимет. Сделайте что-нибудь, чтобы отделаться от него, или нам конец». Не думаю, однако, что эти психотерапевтические сеансы, один из которых, по слухам, на днях прошел в Дубае, найдет отклик в тонких душах знаменитых армян, потому что, во-первых, они не погоняться за журавлем в небе, имея на руках синицу, и, во-вторых, они очень хорошо знают, что как бы ни был Саргсян бездарен в государственных делах, однако в воровских отношениях он «задавит» Кочаряна. Извините, что вынужден говорить на классическом латинском языке «верхушки», поскольку другого языка, в том числе государственного языка Армении, они не знают. Одним словом, причина маневров Кочаряна - не обеспокоенность и стремление найти выход из возникшего сложного положения для Карабаха и Армении, а спасение собственной шкуры и богатства. Ему плевать и на Карабах, и на Армению.
Таким образом, с какой стороны ни посмотреть, насквозь прогнивший корабль бандитского режима тонет у всех на глазах. Это видно и по царящей во властном лагере панике и внутренней грызне; и по бездарным и отчаянным действиям правительства преодолеть экономический кризис; и по лихорадочному вывозу криминально-олигархического капитала; и по истеричной официальной пропаганде относительно угрозы войны; и по усиливающемуся международному давлению в вопросах демократии и прав человека; и, тем более, по стремительному и неблагоприятному развитию Карабахского урегулирования. Задача состоит в том, чтобы преступный режим не потянул за собой на дно Карабах и Армению: это единственное, что беспокоит Армянский Национальный Конгресс и составляет основу его действий. Нашу роль мы видим в том, чтобы не усложнять еще больше проблемы, не способствовать усилению международного давления, избавить страну от потрясений, одним словом контролировать или свести к минимуму ущерб (damage control), как бы власти ни оставались безучастными к нашему искреннему стремлению к национальной солидарности с целью противостояния вызовам, стоящим перед Арменией и Карабахом. В этот судьбоносный момент, упущенный шанс получить поддержку народа путем завоевания народных сердец, в конечном счете, станет самой роковой ошибкой близоруких властей и главной причиной несчастий, которые выпадут им на долю, а также на долю страны.