Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործը իրավապահների համար տհաճ իրավիճակ է ստեղծել. փորձագետ
Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործը իրավապահների համար տհաճ իրավիճակ է ստեղծել: Հունիսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Քոչարյանը նշեց, որ իրավաբան չէ գործն իրավական տեսակետից գնահատելու համար, սակայն հայ հանրության մեծ մասը համոզված է, որ անցած տարիներին եղել է զանգվածային կոռուպցիա, սակայն իշխանափոխությունից հետո այս առումով փաստեր չեն ներկայացվել:
«Սա վկայում է այն մասին, որ համանման բոլոր հայտարարությունները կա՛մ, սուտ են, կա՛մ իրավապահները վատ են աշխատում»,- շեշետեց փորձագետը:
Անդրադառնալով Քոչարյանն ընդդեմ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայցին՝ փորձագետը նշեց, որ անհրաժեշտ է հասկանալ՝ մի բան է, երբ դու ընդդիմադիր ես, այլ բան, երբ իշխանության ներկայացուցիչ ես:
«Այնպես չէ, որ նախկին իշխանությունները շատ լավն էին, սակայն հայտարարություններ անելիս նրանք ինչ-որ պահի հասկանում էին, որ չեն կարող անցնել որոշակի սահմանները: Ներկայիս իշխանությունները պետք է հասկանան, որ վարկանիշը սպառվելու միտում ունի, եւ այդ ժամանակ հանրությունը կարող է սկսել հարցեր տալ: Այդ ժամանակ էլ ստիպված կլինեն «գամերն ու մանեկները» ձգելու աշխատանք կատարել: Բայց առայժմ հանրությունը սա կընդունի որպես նորմ, այսպիսի երեւույթները տեղ կունենան»,- պարզաբանեց Կարեն Քոչարյանը:

Уголовное дело против второго президента Армении создало неприятную ситуацию для правоохранителей – эксперт
Уголовное дело против Роберта Кочаряна создало неприятную ситуацию для правоохранителей. Об этом на встрече с журналистами 13 июня заявил политтехнолог Карен Кочарян.
Кочарян отметил, что он не юрист, чтобы оценивать дело с правовой точки зрения, однако большая часть армянского общества убеждена, что за прошлые годы была массовая коррупция, но со времен смены власти не представлены факты по этому поводу.
«Это говорит о том, что все подобные заявления – или ложь, или плохо работают правоохранители», – подчеркнул эксперт.
Коснувшись уголовного дела по иску Кочаряна против действующего премьер-министра Никола Пашиняна, эксперт заметил, что нужно понимать: одно дело, когда ты – оппозиционер, другое – представитель власти.
«Не так, что прежние власти были очень хороши, однако делая заявления, они в какой-то момент понимали, что не могут перейти определенную границу. Нынешние власти должны понимать, что рейтинг имеет тенденцию иссякать, и тогда общество может начать задавать вопросы. Тогда же придется вести работы по затягиванию «болтов и гаек». Но пока общество будет принимать это как норму, такие явления будут иметь место», – пояснил Карен Кочарян.
Эксперт заметил, что смена власти произошла именно по той причине, что Серж Саргсян пообещал одно – не выдвигаться на должность главы государства – а сделал другое. И нынешние власти должны это хорошо понимать.