Հարցազրույց Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանի հետ
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Վաշինգտոնում կայացած Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման արդյունքները։
-Այդ հանդիպումը չէր կարող չլինել։ Կարծում եմ, որ Հայաստանին հաջողվել է իր դիրքերը պաշտպանել։ Թուրքիան անելիքներ ունի, նա դեռ շարունակելու է իր ծրագրերով շարժվել։ Սպասենք նրա հերթական քայլերին։
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում եկանք հասանք զրոյական վիճակի։
-Մենք զրոյական վիճակում չենք։ Եթե զրոյական վիճակը համարենք մինչև ճանապարհային քարտեզի հրապարակումը, ապա մենք այդտեղ չենք։ Մենք լրիվ ուրիշ տեղում ենք։ Մի կողմից այս գործընթացն ինչ-որ տեղ ակտիվացրեց Ցեղասպանության ճանաչման պրոցեսն աշխարհով մեկ, մյուս կողմից Թուրքիան իրեն դրսևորեց այնպես, ինչպես իրականում կա՝ ոչ թե կեղծ ժողովրդավար, Եվրոպա գնացող և այլն, և վերջինն էլ այն է, որ մենք, համենայնդեպս, այստեղ վնասներ ունեցանք։ Մենք զրոյական վիճակում չենք, մենք ունեցանք իրական վնասներ, և դրանք առաջին հերթին վերաբերում են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին։ Հիմա Սերժ Սարգսյանը լուրջ, հետաքրքիր քայլեր է անում Սփյուռքի հետ հարաբերությունները, վստահությունը վերականգնելու ուղղությամբ, բայց առաջին հարվածը շատ ծանր էր և՛ սեպտեմբերի 1-ի, և՛ ճանապարհային քարտեզի, և՛ դրանց շուրջ մեկնաբանությունների, Սփյուռքի և Հայաստանի դերակատարման, նույնիսկ դերաբաշխման առումով, Թուրքիայի վարչապետի արտահայտությունները, որ Սփյուռքը ոչ մի օգուտ չի բերում, Հայաստանը պետք է ձերբազատվի Սփյուռքից և այլն։ Այստեղ մենք ունեցել ենք կորուստներ։
-Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Բուրսա է մեկնելու, եթե հայ-թուրքական սահմանը բաց լինի, կամ շատ մոտ կանգնած լինենք դրան։ Այսօր արդեն փաստ է, որ ո՛չ սահմանն է բացվել, ո՛չ էլ Թուրքիան մտադրություն ունի վավերացնել արձանագրությունները։ Ստացվում է, որ մենք 2 տարի անիմաստ ժամանակ կորցրինք, Թուրքիային էլ հնարավորություն տվեցինք ակտիվորեն ներգրավվել ԼՂ-ի հարցում։ Ինչպիսի՞ն պետք է լինի ստեղծված իրավիճակի համար իշխանությունների պատասխանատվությունը։
-Կարծում եմ, որ դա նախ և առաջ իշխանություններին պետք է հարցնել, որովհետև մենք պատասխանատվության կանչելու մասին նախ պետք է ճշտենք, թե ինչ է եղել այդ գործընթացի արդյունքում։ Գործընթացի արդյունքում մենք ունեցել ենք կորուստներ, ունեցել ենք նաև ձեռքբերումներ՝ և՛ ԱՄՆ Կնոգրեսի, և՛ Շվեդիայի բանաձևերը, և՛ մի քանի երկրներում սկսված գործընթացը։ Թուրքիայի դեմքի բացահայտումը նույնպես ձեռքբերում եմ համարում։ Հիմա Հայաստանի իշխանությունները պետք է պատասխան տան նրա համար, որ հենց ապրիլի 23-ին՝ Ցեղասպանության նախօրեին, իրենք հրապարակեցին ճանապարհային այդ քարտեզը նրա համար, որ մինչև այսօր Հայաստանը հստակ չի որդեգրել պահանջատիրության քաղաքականությունը։ Չնայած տարբերություն կա առաջին և երկրորդ նախագահների քաղաքականությունից, բայց պահանջատիրության քաղաքականություն ես դեռևս չեմ տեսնում։ Թուրքիան չի կարող լինել ղարաբաղյան գործընթացի կարգավորման մասնակից, դա բացառվում է։ Սերժ Սարգսյանը նույնպես ասաց։ Բայց Թուրքիան ձգտելու է հասնել դրան։ Եվ Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հենց գաղափարը սխալ էր. մենք նրա հետ չենք կարող սահման բացել Հայաստանի այս վիճակում՝ մեր ամբողջ անցյալի այսպիսի բեռով։ Մենք Թուրքիայի հետ պետք է ոչ թե հարաբերությունների կարգավորման, այլ հակամարտության կարգավորման արձանագրություն ստորագրենք։
-Արտահերթ ընտրությունների հավանականություն  տեսնու՞մ եք։
-Եթե անկեղծորեն ասեմ, այսօր ես չեմ տեսնում արտահերթ ընտրությունների զարգացումներ։ Արտահերթ ընտրություններ հնարավոր եմ տեսնում միայն մի դեպքում՝ եթե Հայաստանի իշխանությունը՝ Սերժ Սարգսյանը, համաձայնվի ազատագրված տարածքները հանձնել։ Միայն այս դեպքում կարող է լինել արտահերթ ընտրությունների տարբերակ։ Չնայած սոցիալ-տնտեսական վիճակը գնալով վատանում է Հայաստանում, աղքատությունը գնալով ավելանում է, արտագաղթը շարունակվում է, ընդդիմությունը չի կարողանում այդ բոլորը կենտրոնացնել, համակարգել և դարձնել արտահերթ ընտրությունների համար բավարար պայմաններ։ Իսկ ազգային խնդիրների շուրջ, այո՛, եթե ազատագրված տարածքները հանձնվեն, ապա այդպիսի բան կարող է լինել։

Интервью с членом центрального правления Социал-демократической гнчакской партии Вааном Ширханяном
-Эта встреча не могла не состоятся. Думаю, Армении удалось защитить свои позиции. Перед Турцией стоят задачи, она пока будет реализовывать свои планы. Подождём её дальнейших шагов.
-Можно ли сказать, что в армяно-турецких отношениях мы опустились на нулевую отметку?
- Мы не на нулевой отметке. Если взять за эту отметку опубликование дорожной карты, то сегодня мы уже не там. Мы совсем в другом месте. С одной стороны по всему миру активизировался процесс признания Геноцида, с другой стороны Турция показала себя такой, какой она на самом деле является, без лже-демократичности, стремящейся в Европу ит.д. И последнее, мы, во всяком случае, понесли определённые потери. Мы не на нулевой отметке, мы понесли реальные потери и они в первую очередь касаются отношений Армения-Диаспора. Сейчас Серж Саргсян делает серьёзные, интересные шаги для восстановления доверия Диаспоры и отношений с ней, но первый удар был слишком сильным: и 1-ое сентября, и дорожная карта, и комментарии вокруг них, роли Армении и Диаспоры, даже в смысле распределения ролей, высказывания премьера Турции о том, что Диаспора не приносит никакой пользы и Армения должна освободиться от Диаспоры ит.д. Вот где наши потери.
-Серж Саргсян объявил, что поедет в Бурсу, если армяно-турецкая граница откроется или мы будем  стоять очень близко к этому. Сегодня граница закрыта и Турция не намеревается ратифицировать протоколы. Получается, что мы потеряли два года и позволили Турции активно вмешаться в вопрос Нагорного Карабаха. Какой должна быть ответственность властей за сложившуюся ситуацию?
-Думаю, об этом в первую очередь нужно спросить у самих властей, потому что, до того как призывать к ответственности мы должны выяснить, что произошло в результате этого процесса. В течении процесса мы имели потери, но также и достижения - резолюции США и Швеции, и начавшийся в нескольких странах процесс. Достижением я считаю также и то, что Турция показала свое истинное лицо. Теперь власти Армении должны ответить за то, что именно 23-го апреля в преддверии Дня памяти жертв Геноцида они опубликовали эту дорожную карту для  того, что до сих пор Армения не взяла на вооружение политики предъявления наших требований.  Xотя разница в политике первого и второго президентов конечно есть, но политики предъявления наших требований я пока не вижу. Турция не может быть участником процесса урегулирования Карабахского процесса - это исключается. Серж Саргсян подтвердил это. Но Турция будет добиваться этого. Сама идея открытия границы была неправильной, мы не можем открыть с ней границу при нынешнем состоянии Армении, со всем грузом нашего прошлого. Мы должны подписать с Турцией не протокол о нормализации отношений, а протокол об урегулировании конфликта.
-Вы видите вероятность внеочередных выборов?
-Если быть откровенным, то сегодня процесса развития внеочередных выборов я не вижу. Они возможны только в одном случае - если власть Армении, Серж Саргсян согласится на возврат освобожденных территорий.  Только в этом случае может быть вариант проведения внеочередных выборов. Хотя социально-экономическое состояние в Армении ухудшается, уровень бедности возрастает, эмиграция продолжается, оппозиция не может всё это централизовать, систематизировать и превратить в достаточные для внеочередных выборов условия. А что касается национальных вопросов, да, если  освобожденные территории будут возвращены, то это может произойти.