Իրանագետ. «...Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի միջնորդությունը մեզ համար ձեռնտու չէ»
«Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի փոխտնօրեն, իրանագետ Սևակ Սարուխանյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի նկատմամբ Իրանի հետաքրքրությունը վերջին շրջանում աշխուժացել է։
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Իրանի հավանական միջնորդությանը՝ իրանագետը նշել է, որ չնայած Հայաստանի հետ Իրանի լավ հարաբերություններին՝ քաղաքական տեսանկյունից ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի միջնորդությունը մեզ համար ձեռնտու չէ։
-Չեմ կարծում, թե արժե Իրանին ներքաշել որպես ղարաբաղյան հարցում միջորդ, քանի որ գոյություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը Հայաստանի համար օպտիմալ բանակցությունների ձևաչափ է առաջարկում, և այդ  Մինսկի խմբի մենաշնորհից ձերբազատվելը մեզ համար ձեռնտու չէ։ Ադրբեջանն իր կողմից նախնական դրական եզրակացություն է հայտնել Իրանի միջնորդությանը, սակայն գտնում եմ, որ ՀՀ-ի համար նման միջնորդությունը ցանկալի չի լինի, քանի որ այն կստեղծի նախադեպ, որից հետո Բաքուն կարող է Թուրքիային առաջարկել՝ Իրանի պես որպես միջնորդ ներքաշվել բանակցային գործընթացի մեջ,-նշել է Սևակ Սարուխանյանը։

Иранист: «Посредничество Ирана в вопросе Карабахского конфликта нам не выгодно»
На встрече с журналистами замдиректора научно-образовательного фонда «Нораванк» Севак Саруханян сказал, что интерес Ирана к региону Южного Кавказа в последнее время активизировался.
Комментируя вопрос вероятного посредничества Ирана в процессе урегулирования Карабахского конфликта, иранист отметил, что, несмотря на хорошие отношения Армении с Ираном, с политической точки зрения посредничество Ирана в вопросе Карабахского конфликта нам не выгодно.
«Не думаю, что стоит вовлекать Иран в качестве посредника в Карабахском вопросе, поскольку существует Минская группа ОБСЕ, которая предлагает для Армении оптимальный вариант переговоров и устранение «монополии» Минской группы нам не выгодно. Со своей стороны Азербайджан выразил предварительное положительное заключение по вопросу посредничества Ирана, однако считаю, что для РА подобное посредничество нежелательно, поскольку оно создаст прецедент, после которого Баку может предложить Турции, чтобы она вовлеклась в переговорный процесс подобно Ирану», - отметил Севак Саруханян.